ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2016-2022 թվականների ընթացքում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Ա. Հ.-ն (ՀՀ ՊԵԿ նախագահի 14.10.2022 թ. հրամանով ազատվել է մաքսային ծառայության պաշտոնից) օժանդակել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող Գ. Դ.-ի, Ս. Դ.-ի, Գ. Դ.-ի, ինչպես նաև Ռ. Մ.-ի կողմից ՊԵԿ պաշտոնատար անձին ապօրինի անգործության համար կաշառք տալուն: Մասնավորապես` քննությամբ պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն օժանդակել է կաշառքի դիմաց նշված անձանց կողմից առանց ակցիզային դրոշմանիշի շուրջ 400 արկղ ծխախոտը մաքսային հսկողության շրջանցմամբ, դրանք 8 տոննա երեսպատման սալիկների անվան տակ արտահանելու գործընթացին:
Հիշյալ ծխախոտն ապօրինի ճանապարհով դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանելու գործընթացն անխոչընդոտ իրականացնելու համար Ա. Հ.-ն ՊԵԿ մեկ այլ պաշտոնյայի փոխանցելու նպատակով վերը նշված անձանցից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 6.100.350 ՀՀ դրամին համարժեք 15.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից 4.134.200 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլարը ստացել է 2022 թ. հուլիսին:
Ըստ պայմանավորվածության՝ առանց ակցիզային դրոշմանիշի, մաքսային հսկողությունից թաքցված ծխախոտով բեռնված բեռնատարը 2022 թ. օգոստոսի 14-ին պետք է հատեր ՀՀ մաքսային սահմանը, սակայն հանցավորների կամքից անկախ հանգամանքներով նշված տրանսպորտային միջոցը չի հատել այն: Հետագայում՝ 2022 թ. օգոստոսի 30-ին, Բագրատաշենի մաքսակետում, հիշյալ բեռնատարը ՀՀ ԱԱԾ և ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից ենթարկվել է զննման, որի արդյունքում հայտնաբերվել է մաքսային հսկողությունից թաքցված 199.000 տուփ տարբեր տեսակի ծխախոտ:
2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին Գ. Դ.-ին, Ս. Դ.-ին և Գ. Դ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Ա. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Ռ. Մ.-ի նկատմամբ ևս հարուցվել է քրեական հետապնդում, և դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ նույնպես որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Քննիչի կողմից հանձնարարություն է տրվել հետաքննության մարմնին` վերջինիս հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու համար:
Ա. Հ.-ի, Գ. Դ.-ի, Ս. Դ.-ի և Գ. Դ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին, որի կողմից դրանք հաստատվել և ուղարկվել են դատարան:

Предварительным следствием расследованного в Антикоррупционном комитет РА уголовного производства, было обосновано, что в течение 2016-2022 годов А.А., занимавший различные должности в Комитете государственных доходов РА, (по приказу председателя КГД РА от 14.10.2022 г. был освобожден от должности таможенной службы) содействовал занимающимся предпринимательской деятельностью Г. Д., С. Д. Г. Д., а также Р. М. в даче взятки должностному лицу за незаконное бездействие. В частности, в ходе расследования было установлено, что А. В.компания оказала содействие в вывозе около 400 пачек сигарет без акцизной марки в обход таможенного контроля указанными лицами в обмен на взятку под видом 8 тонн облицовочных плиток.
Для осуществления процесса незаконного вывоза указанных сигарет в Российскую Федерацию с целью передачи другому должностному лицу КГД А. А.. потребовал взятку в особо крупном размере в размере 15 000 долларов США, что эквивалентно 6 100 350 драмам РА, от вышеуказанных лиц, из которых 10 000 долларов США, что эквивалентно 4 134 200 драмам РА, было получено в июле. 2022 года.
Согласно договоренности, грузовик с сигаретами, скрытый от таможенного контроля без акцизной марки, 14 августа 2022 года должен был пересечь таможенную границу РА, однако, указанное транспортное средство не пересекло ее по независящим от воли преступников обстоятельствам. Позже, 30-го августа 2022 года на таможенном посту Баграташен указанный грузовик был досмотрен сотрудниками Службы национальной безопасности РА и КГД, в результате чего было обнаружено 199 000 пачек различных видов сигарет, спрятанных от таможенного контроля.
8-го ноября 2022 года Г. Д., С. Д. и Г. Д. было предъявлено обвинение по части 3 пункту 2 статьи 436 УК РА, а А. А. - по части 3 пункту 2 статьи 436 статьи 46-436 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении последнего был избран арест. В отношении Р. М. также было возбуждено уголовное дело, а постановлением суда в отношении него также избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Следователь поручил органу дознания обнаружить последнего и представить его органу, осуществляющему производство.
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении А. А., Г. Д., С. Д. и Г.Д. завершено. Материалы производства были направлены с обвинительным актом надзирающему прокурору, который утвердил их и направил в суд.