ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2016-2022 թվականների ընթացքում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Ա. Հ.-ն (ՀՀ ՊԵԿ նախագահի 14.10.2022 թ. հրամանով ազատվել է մաքսային ծառայության պաշտոնից) օժանդակել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող Գ. Դ.-ի, Ս. Դ.-ի, Գ. Դ.-ի, ինչպես նաև Ռ. Մ.-ի կողմից ՊԵԿ պաշտոնատար անձին ապօրինի անգործության համար կաշառք տալուն: Մասնավորապես` քննությամբ պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն օժանդակել է կաշառքի դիմաց նշված անձանց կողմից առանց ակցիզային դրոշմանիշի շուրջ 400 արկղ ծխախոտը մաքսային հսկողության շրջանցմամբ, դրանք 8 տոննա երեսպատման սալիկների անվան տակ արտահանելու գործընթացին:
Հիշյալ ծխախոտն ապօրինի ճանապարհով դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանելու գործընթացն անխոչընդոտ իրականացնելու համար Ա. Հ.-ն ՊԵԿ մեկ այլ պաշտոնյայի փոխանցելու նպատակով վերը նշված անձանցից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 6.100.350 ՀՀ դրամին համարժեք 15.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից 4.134.200 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլարը ստացել է 2022 թ. հուլիսին:
Ըստ պայմանավորվածության՝ առանց ակցիզային դրոշմանիշի, մաքսային հսկողությունից թաքցված ծխախոտով բեռնված բեռնատարը 2022 թ. օգոստոսի 14-ին պետք է հատեր ՀՀ մաքսային սահմանը, սակայն հանցավորների կամքից անկախ հանգամանքներով նշված տրանսպորտային միջոցը չի հատել այն: Հետագայում՝ 2022 թ. օգոստոսի 30-ին, Բագրատաշենի մաքսակետում, հիշյալ բեռնատարը ՀՀ ԱԱԾ և ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից ենթարկվել է զննման, որի արդյունքում հայտնաբերվել է մաքսային հսկողությունից թաքցված 199.000 տուփ տարբեր տեսակի ծխախոտ:
2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին Գ. Դ.-ին, Ս. Դ.-ին և Գ. Դ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Ա. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Ռ. Մ.-ի նկատմամբ ևս հարուցվել է քրեական հետապնդում, և դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ նույնպես որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: Քննիչի կողմից հանձնարարություն է տրվել հետաքննության մարմնին` վերջինիս հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու համար:
Ա. Հ.-ի, Գ. Դ.-ի, Ս. Դ.-ի և Գ. Դ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին, որի կողմից դրանք հաստատվել և ուղարկվել են դատարան:

According to the preliminary investigation of the criminal proceedings examined by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that A., who held various positions in the RA State Revenue Committee during 2016-2022. H. (he was dismissed from the position of the customs service by the order of the SRC President of the Republic of Armenia on 14.10.2022) assisted G., who is engaged in business activities. D., S. D., C. _ How ? _ _ _ also R. _ of M _ from SRC official to the person illegal of inactivity for a bribe to give In particular , by examination find out is that _ A. _ H _ _ to assist is of bribery front to the process of exporting about 400 boxes of cigarettes without an excise stamp by the mentioned persons under the name of 8 tons of facing tiles, bypassing customs control.
In order to carry out the process of illegally exporting the mentioned cigarettes to the Russian Federation, A. In order to transfer to another SRC official, H. demanded a particularly large bribe of 15,000 USD equivalent to 6,100,350 AMD from the above-mentioned persons, of which 10,000 USD equivalent to 4,134,200 AMD was received in 2022. in July.
According to the agreement, the truck loaded with cigarettes, hidden from customs control without an excise stamp, will be delivered in 2022. On August 14, it was supposed to cross the customs border of RA, but the said means of transport did not cross it due to circumstances beyond the will of the criminals. Later, in 2022 on August 30, at the Bagratashen customs point, the said truck was inspected by the employees of the RA National Security Service and the SRC, as a result of which 199,000 packs of different types of cigarettes, hidden from customs control, were found.
On November 8, 2022 G. D., S. D. and G. D. was charged under Article 436, Part 3, Clause 2 of the RA Criminal Code, and A. H., according to Article 46-436, Part 3, Clause 2 of the RA Criminal Code. Detention was chosen as a preventive measure against the latter. R. A criminal prosecution was also initiated against M., and according to the court's decision, detention was also chosen against him as a preventive measure. The investigator instructed the investigation body to identify the latter and present it to the body conducting the proceedings.
A. H., G. D., S. D. and G. The preliminary investigation of the criminal proceedings regarding D. has been completed. The materials of the proceedings were sent with the indictment to the supervising prosecutor, who approved them and sent them to the court.