ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի պատվիրակությունը կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 14-ից 15-ը երկօրյա աշխատանքային այցով եղել է Ավստրիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վիեննայում: ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ և ֆինանսավորմամբ կազմակերպված աշխատանքային այցը միտված էր Ավստրիայի հակակոռուպցիոն մարմնի` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշնային բյուրոյի գործունեության և վերջինիս լավագույն փորձի ուսումնասիրությանը:
Վիեննայում հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է Ավստրիայի կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշնային բյուրոյի տնօրեն Օտտո Քերբլի և կառույցի ղեկավար կազմի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության առաքելության ղեկավար Արմեն Պապիկյանը:
Հանդիպման ընթացքում Կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշնային բյուրոյի տնօրենը ներկայացրել է Ավստրիայի հակակոռուպցիոն մարմնի գործունեության հիմնական ուղղությունները` անդրադառնալով մասնավորապես օպերատիվ և քննչական գործունեության առանձնահատկություններին ու հատկապես Բյուրոյի կազմում թվային փորձաքննությունների իրականացման առանձնացված ստորաբաժանում ունենալու հանգամանքին, ինչն ավելի արդյունավետ և օպերատիվ է դարձնում քննչական աշխատանքները: Ներկայացվել են նաև կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող միջոցառումները և դրանց շրջանակում իրականացվող կրթական ծրագրերը, որոնք միտված են կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանրային իրազեկման բարձրացմանը:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը, իր հերթին, ներկայացրել է նախորդ տարվա հոկտեմբերից գործող նորաստեղծ կառույցի գործունեությունը, տարվա ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումներն ու հակակոռուպցիոն մարմնի առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերները: Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են փոխանակվել օպերատիվ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, ինչպես նաև թվային փորձաքննությունների արդյունավետ տեխնոլոգիաների և քննչական մեթոդների կիրառման հմտություններով ու փորձով: Հատկապես կարևորվել է օպերատիվ գործունեության ժամանակ տեղեկատվական նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման անհրաժեշտությունը: Կոմիտեի նախագահը դիտարկել է նաև քննչական մարմնում թվային փորձաքննությունների իրականացման դրական փորձի ներդրման հնարավորությունը ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում:
Այցի շրջանակներում հանդիպում է կազմակերպվել նաև ԵԱՀԿ Տնտեսական և բնապահպանական գործունեության հարցերով ԵԱՀԿ համակարգող, դեսպան Իգլի Հասանիի, վերջինիս տեղակալ Լոռենցո Ռիլաշիատիի և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծրագրերի համակարգող Անդրեյ Մունտեանի հետ:
Վերջիններս իրենց գոհունակությունն են հայտնել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության վերաբերյալ` նշելով, որ Հայաստանում նման կառույցի ստեղծումն արդեն հաջողված օրինակ են համարում և վստահ են, որ ժամանակի ընթացքում այն նկատելի հաջողություններ կարձանագրի կոռուպցիայի դեմ պայքարում` ապացուցելով իր գործունեության արդյունավետությունը: Կողմերը փոխադարձ կարևորել են նախանշվող ծրագրերի շրջանակում երկկողմ օրակարգի ընդլայնումն ու համագործակցության զարգացումը:
Սասուն Խաչատրյանը ևս, շնորհակալություն հայտնելով ԵԱՀԿ ղեկավար կազմին Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարում ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար, համոզմունք է հայտնել, որ արդեն իսկ առկա սերտ համագործակցությունը կշարունակվի նույն պատրաստակամությամբ և նոր ծրագրերի նախաձեռնմամբ:

The delegation of the RA anti-corruption committee headed by Sasun Khachatryan, the Chairman of the committee, from December 14 to 15 was on a two-day working visit to Vienna, the capital of the Republic of Austria. The working visit, organized with the support and financing of the OSCE, was aimed at studying the activities and the best practices of the Austrian anti-corruption body-the Federal Bureau of Anti-Corruption.
In Vienna, the Armenian delegation met with the director of the Austrian Federal Bureau of Anti-Corruption, Otto Kerbl, and the management staff of the organization. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Austria, Head of the Mission of the Republic of Armenia to the Organization for Security and Cooperation in Europe Armen Papikyan was also present at the meeting.
During the meeting, the director of the Federal Bureau of Anti-Corruption presented the main directions of the Austrian anti-corruption body's activity, referring in particular to the specifics of operative and investigative activities and especially to the fact that the Bureau has a separate division for digital examinations, which makes investigative activities more efficient and operative. The measures taken in the direction of the prevention of corruption and the educational programs implemented within their framework, aimed at raising public awareness of the fight against corruption, were also presented.
The chairman of the RA anti-corruption committee, in his turn, presented the activities of the newly created structure, which has been operating since October last year, the achievements recorded during the year and the main challenges faced by the anti-corruption body. During the meeting, the parties agreed to exchange skills and experience in the effective use of operational resources, as well as in the use of effective technologies of digital examinations and investigative methods. The need to use innovative information technologies during operational activities was especially emphasized. The Chairman of the Committee also considered the possibility of introducing the positive experience of the implementation of digital examinations in the investigative body in the RA anti-corruption committee.
Within the framework of the visit, a meeting was also organized with the OSCE Coordinator for Economic and Environmental Affairs, Ambassador Igli Hasani, his deputy Lorenzo Rilasciati, and the coordinator of anti-corruption programs Andrei Muntean.
The latter expressed their satisfaction with the activities of the RA Anti-Corruption Committee, noting that they consider the establishment of such a structure in Armenia to be a successful example and are sure that over time it will record notable successes in the fight against corruption, proving the effectiveness of its activities. The parties mutually emphasized the expansion of the bilateral agenda and the development of cooperation within the framework of the planned programs.
Thanking the OSCE leadership for continuous support in the fight against corruption in Armenia Sasun Khachatryan also expressed confidence that the already existing close cooperation will continue with the same willingness and initiation of new programs.