ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի պատվիրակությունը կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 14-ից 15-ը երկօրյա աշխատանքային այցով եղել է Ավստրիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վիեննայում: ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ և ֆինանսավորմամբ կազմակերպված աշխատանքային այցը միտված էր Ավստրիայի հակակոռուպցիոն մարմնի` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշնային բյուրոյի գործունեության և վերջինիս լավագույն փորձի ուսումնասիրությանը:
Վիեննայում հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է Ավստրիայի կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշնային բյուրոյի տնօրեն Օտտո Քերբլի և կառույցի ղեկավար կազմի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության առաքելության ղեկավար Արմեն Պապիկյանը:
Հանդիպման ընթացքում Կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշնային բյուրոյի տնօրենը ներկայացրել է Ավստրիայի հակակոռուպցիոն մարմնի գործունեության հիմնական ուղղությունները` անդրադառնալով մասնավորապես օպերատիվ և քննչական գործունեության առանձնահատկություններին ու հատկապես Բյուրոյի կազմում թվային փորձաքննությունների իրականացման առանձնացված ստորաբաժանում ունենալու հանգամանքին, ինչն ավելի արդյունավետ և օպերատիվ է դարձնում քննչական աշխատանքները: Ներկայացվել են նաև կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող միջոցառումները և դրանց շրջանակում իրականացվող կրթական ծրագրերը, որոնք միտված են կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանրային իրազեկման բարձրացմանը:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը, իր հերթին, ներկայացրել է նախորդ տարվա հոկտեմբերից գործող նորաստեղծ կառույցի գործունեությունը, տարվա ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումներն ու հակակոռուպցիոն մարմնի առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերները: Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են փոխանակվել օպերատիվ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, ինչպես նաև թվային փորձաքննությունների արդյունավետ տեխնոլոգիաների և քննչական մեթոդների կիրառման հմտություններով ու փորձով: Հատկապես կարևորվել է օպերատիվ գործունեության ժամանակ տեղեկատվական նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման անհրաժեշտությունը: Կոմիտեի նախագահը դիտարկել է նաև քննչական մարմնում թվային փորձաքննությունների իրականացման դրական փորձի ներդրման հնարավորությունը ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում:
Այցի շրջանակներում հանդիպում է կազմակերպվել նաև ԵԱՀԿ Տնտեսական և բնապահպանական գործունեության հարցերով ԵԱՀԿ համակարգող, դեսպան Իգլի Հասանիի, վերջինիս տեղակալ Լոռենցո Ռիլաշիատիի և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծրագրերի համակարգող Անդրեյ Մունտեանի հետ:
Վերջիններս իրենց գոհունակությունն են հայտնել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության վերաբերյալ` նշելով, որ Հայաստանում նման կառույցի ստեղծումն արդեն հաջողված օրինակ են համարում և վստահ են, որ ժամանակի ընթացքում այն նկատելի հաջողություններ կարձանագրի կոռուպցիայի դեմ պայքարում` ապացուցելով իր գործունեության արդյունավետությունը: Կողմերը փոխադարձ կարևորել են նախանշվող ծրագրերի շրջանակում երկկողմ օրակարգի ընդլայնումն ու համագործակցության զարգացումը:
Սասուն Խաչատրյանը ևս, շնորհակալություն հայտնելով ԵԱՀԿ ղեկավար կազմին Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարում ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար, համոզմունք է հայտնել, որ արդեն իսկ առկա սերտ համագործակցությունը կշարունակվի նույն պատրաստակամությամբ և նոր ծրագրերի նախաձեռնմամբ:

Делегация Антикоррупционного комитета РА во главе с председателем Комитета Сасуном Хачатряном с 14 по 15 декабря с двухдневным рабочим визитом побывала в столице Австрийской Республики Вене. Рабочий визит, организованный при содействии и финансировании ОБСЕ, был направлен на изучение деятельности антикоррупционного органа Австрии - Федерального бюро по борьбе с коррупцией, и его лучшего опыта.
Армянская делегация в Вене встретилась с директором Федерального бюро по борьбе с коррупцией Австрии Отто Керблом и руководящим составом структуры. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и полномочный посол РА в Австрии, руководитель миссии Республики Армения в организации по безопасности и сотрудничеству в Европе - Армен Папикян.
В ходе встречи директор Федерального бюро по борьбе с коррупцией представил основные направления деятельности антикоррупционного органа Австрии, коснувшись, в частности, особенностей оперативной и следственной деятельности и, в частности, наличия в составе Бюро обособленного подразделения по осуществлению цифровых экспертиз, что делает следственные работы более эффективными и оперативными. Были представлены также мероприятия по предотвращению коррупции и реализуемые в их рамках образовательные программы, которые направлены на повышение осведомленности общественности о борьбе с коррупцией.
Председатель Антикоррупционного комитета РА, в свою очередь, представил деятельность новосозданной структуры, действующей с октября прошлого года, зафиксированные в течение года достижения и основные вызовы, стоящие перед антикоррупционным органом. В ходе встречи стороны договорились обменяться навыками и опытом эффективного использования оперативных ресурсов, а также эффективных технологий цифровых экспертиз и следственных методов. Особо была подчеркнута необходимость применения инновационных информационных технологий в оперативной деятельности. Председатель комитета также рассмотрел возможность внедрения положительного опыта проведения цифровых экспертиз в следственном органе в Антикоррупционном комитете РА.
В рамках визита была организована встреча также с координатором ОБСЕ по вопросам экономической и экологической деятельности ОБСЕ, послом Игли Гасани, его заместителем Лоренцо Рилашиати и координатором программ по борьбе с коррупцией Андреем Мунтяном.
Последние выразили свое удовлетворение деятельностью Антикоррупционного комитета РА, отметив, что уже считают создание подобной структуры в Армении удачным примером и уверены, что со временем она добьется заметных успехов в борьбе с коррупцией, доказав эффективность своей деятельности. Стороны отметили важность расширения двусторонней повестки и развития сотрудничества в рамках намеченных программ.
Сасун Хачатрян также, поблагодарив руководящий состав ОБСЕ за продолжительное содействие в борьбе с коррупцией в Армении, выразил уверенность, что уже существующее тесное сотрудничество продолжится с той же готовностью и инициированием новых программ.