ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստեր առ այն, որ Երևանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ Վ. Ն.-ն իր պաշտոնավարման տարիներին չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը, որի հետևանքով մայրաքաղաքում տարիներ շարունակ փաստացի չկատարված աղբահանության աշխատանքների և չմատուցված սանիտարական մաքրման ծառայությունների համար «ՍԱՆԻԹԵՔ» ՍՊ ընկերությանը, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ընկերություններին անհիմն վճարվել է ավելի քան 3 մլրդ ՀՀ դրամ գումար:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Վ. Ն.-ն, 2012 թվականի հունվարի 20-ից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ը զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնը և միաժամանակ իրականացնելով մայրաքաղաքում աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթների հանձնաժողովների նախագահի գործառույթները, մասնակից ընկերությունների հայտերը որակավորման չափանիշներին չբավարարելու պայմաններում գնահատել է բավարար: Այնուհետև հաղթող ճանաչված ՍԱՆԻԹԵՔ ՍՊԸ-ի, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերի շրջանակներում հսկողություն չի իրականացրել ծառայությունների ամբողջ ծավալով ու պատշաճ իրականացման նկատմամբ և հաստատել է չմատուցված ծառայությունների դիմաց գումարները փոխանցելու հայտերը, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել Երևան համայնքի և համայնքի բնակչության օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ վերը նշված ընկերությունների հետ պայմանագրերը կնքելուց հետո՝ 2015 և 2016 թվականներին «Սանիթեք Ինթերնեյշնլ» ՍՊԸ-ի և Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վ. Ն.-ի հոր միջև կնքվել են վարձակալության պայմանագրեր՝ վերջինիս պատկանող` Երևան քաղաքում գտնվող երեք տարածքները ամսական 1000-6000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամով վարձակալությամբ տրամադրելու մասին:
Հիշյալ հանգամանքով պայմանավորված` Վ. Ն.-ն, նյութական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, չի կատարել ծառայողական պարտականությունները և հսկողություն չի իրականացրել նշված ընկերությունների կողմից աշխատանքների իրականացման նկատմամբ: Արդյունքում` աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայություններ մատուցելու համար չեն նախատեսվել բավարար քանակի և չափի տրանսպորտային միջոցներ ու աղբամաններ, եղած աղբատար ավտոմեքենաներն էլ աշխատել են գերծանրաբեռնված, ինչը ժամանակի ընթացքում հանգեցրել է աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների որակի անկման:
Երևանի քաղաքապետարանի ու «ՍԱՆԻԹԵՔ» ՍՊԸ-ի, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ընկերությունների հետ կնքված աղբահանության ու սանիտարական մաքրման ծառայությունների պայմանագրերին կից հավելվածներով նախատեսված, սակայն փաստացի չկատարված աշխատանքների պայմաններում Վ. Ն.-ն հաստատել է դրանց դիմաց վճարման ենթակա գումարները փոխանցելու հայտերը, որոնց հիման վրա հիշյալ ընկերություններին փոխանցվել է պայմանագրերով նախատեսված ողջ ծառայությունների մատուցման գումարը:
Այսինքն` չմատուցված ծառայությունների համար հիշյալ ընկերություններին անհիմն վճարվել է ընդհանուր 3.002.486.270 ՀՀ դրամ:
Նկատի ունենալով, որ առկա են հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր, վարույթն իրականացնող ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչը 2022 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Վ. Ն.-ի նկատմամբ արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համար միջնորդություն է ներկայացրել հսկող դատախազին: Միջնորդությունը բավարարվել է, և քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Վ. Ն.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար նրան դատարան ներկայացնելու նպատակով ձերբակալելու մասին:

According to the preliminary investigation carried out by the criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee, sufficient facts were obtained that the former Deputy Mayor of Yerevan V. N. during his term of office abused his official position, as a result of which more than 3 billion AMD was unjustifiably paid to "Sanitech" LL company, as well as to its affiliated companies, for garbage collection works that had not been actually carried out in the capital for years and sanitary cleaning services that had not been provided.
In particular, it was found that V. N., holding the post of Deputy Mayor of Yerevan from January 20, 2012 to October 29, 2018 and at the same time carrying out the functions of the chairman of the commissions of the tenders organized for the purpose of garbage removal and sanitary cleaning services in the capital, evaluated the applications of the participating companies as satisfactory despite the fact that they did not meet the qualification criteria. Then, within the framework of the contracts signed with the winner "Sanitech" LLC, as well as with its affiliated companies, did not supervise the full scope and proper implementation of services and approved requests to transfer money for services not provided, as a result of which significant damage was caused to the legitimate interests of the Yerevan community and the legitimate interests of the community population, negligently causing severe consequences.
The investigation also revealed that after signing the contracts with the above mentioned companies in 2015 and 2016, Lease agreements were signed between "Sanitech International" LLC and the father of Yerevan Deputy Mayor V. N., on providing the three premises belonging to the latter in Yerevan for rent at the amount equivalent to 1000-6000 USD per month.
Due to the mentioned circumstance, V. N., out of material interest and group interests, using his official position, did not fulfill his official duties and did not supervise the implementation of works by the mentioned companies. As a result, sufficient number and size of vehicles and garbage bins were not provided for garbage removal and sanitary cleaning services, and the existing garbage trucks were overloaded, which over time led to a decline in the quality of garbage removal and sanitary cleaning services.
Provided by the appendices attached to the garbage removal and sanitary cleaning service contracts signed with Yerevan Municipality and "SANITECH" LLC, as well as with its affiliated companies, but in the conditions of actually unfinished works, V. N. approved the requests to transfer the amounts to be paid in return, based on which the amount of all the services provided by the contracts was transferred to the mentioned companies.
In other words, a total of AMD 3,002,486,270 was unjustifiably paid to the mentioned companies for services not provided.
Taking into account that there are facts proving the commission of the crime, the investigator of the RA Anti-Corruption Committee conducting the proceedings on December 6, 2022 submitted a motion to the supervising prosecutor to initiate a public criminal prosecution against V. N. under Article 308, part 2 of the RA Criminal Code, which was in effect at the time of committing the act. The petition was granted, the investigator made a decision on detention of accused V. N. for the purpose of bringing him to court in order to select arrest as a measure of restriction towards.