ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստեր առ այն, որ Երևանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ Վ. Ն.-ն իր պաշտոնավարման տարիներին չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը, որի հետևանքով մայրաքաղաքում տարիներ շարունակ փաստացի չկատարված աղբահանության աշխատանքների և չմատուցված սանիտարական մաքրման ծառայությունների համար «ՍԱՆԻԹԵՔ» ՍՊ ընկերությանը, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ընկերություններին անհիմն վճարվել է ավելի քան 3 մլրդ ՀՀ դրամ գումար:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Վ. Ն.-ն, 2012 թվականի հունվարի 20-ից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ը զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնը և միաժամանակ իրականացնելով մայրաքաղաքում աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթների հանձնաժողովների նախագահի գործառույթները, մասնակից ընկերությունների հայտերը որակավորման չափանիշներին չբավարարելու պայմաններում գնահատել է բավարար: Այնուհետև հաղթող ճանաչված ՍԱՆԻԹԵՔ ՍՊԸ-ի, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերի շրջանակներում հսկողություն չի իրականացրել ծառայությունների ամբողջ ծավալով ու պատշաճ իրականացման նկատմամբ և հաստատել է չմատուցված ծառայությունների դիմաց գումարները փոխանցելու հայտերը, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել Երևան համայնքի և համայնքի բնակչության օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ վերը նշված ընկերությունների հետ պայմանագրերը կնքելուց հետո՝ 2015 և 2016 թվականներին «Սանիթեք Ինթերնեյշնլ» ՍՊԸ-ի և Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վ. Ն.-ի հոր միջև կնքվել են վարձակալության պայմանագրեր՝ վերջինիս պատկանող` Երևան քաղաքում գտնվող երեք տարածքները ամսական 1000-6000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամով վարձակալությամբ տրամադրելու մասին:
Հիշյալ հանգամանքով պայմանավորված` Վ. Ն.-ն, նյութական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, չի կատարել ծառայողական պարտականությունները և հսկողություն չի իրականացրել նշված ընկերությունների կողմից աշխատանքների իրականացման նկատմամբ: Արդյունքում` աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայություններ մատուցելու համար չեն նախատեսվել բավարար քանակի և չափի տրանսպորտային միջոցներ ու աղբամաններ, եղած աղբատար ավտոմեքենաներն էլ աշխատել են գերծանրաբեռնված, ինչը ժամանակի ընթացքում հանգեցրել է աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների որակի անկման:
Երևանի քաղաքապետարանի ու «ՍԱՆԻԹԵՔ» ՍՊԸ-ի, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ընկերությունների հետ կնքված աղբահանության ու սանիտարական մաքրման ծառայությունների պայմանագրերին կից հավելվածներով նախատեսված, սակայն փաստացի չկատարված աշխատանքների պայմաններում Վ. Ն.-ն հաստատել է դրանց դիմաց վճարման ենթակա գումարները փոխանցելու հայտերը, որոնց հիման վրա հիշյալ ընկերություններին փոխանցվել է պայմանագրերով նախատեսված ողջ ծառայությունների մատուցման գումարը:
Այսինքն` չմատուցված ծառայությունների համար հիշյալ ընկերություններին անհիմն վճարվել է ընդհանուր 3.002.486.270 ՀՀ դրամ:
Նկատի ունենալով, որ առկա են հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր, վարույթն իրականացնող ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչը 2022 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Վ. Ն.-ի նկատմամբ արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համար միջնորդություն է ներկայացրել հսկող դատախազին: Միջնորդությունը բավարարվել է, և քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Վ. Ն.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար նրան դատարան ներկայացնելու նպատակով ձերբակալելու մասին:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, инициированному Антикоррупционным комитетом РА, были приобретены достаточные факты о том, что бывший заместитель мэра Еревана В. Н., в годы своего пребывания в должности, злоупотреблял должностным положением, в результате чего за фактически невыполненные на протяжении многих лет в столице работы по вывозу мусора и неоказанные услуги санитарной очистки ООО «САНИТЕК», а также аффилированным с ним компаниям безосновательно было выплачено более 3 млрд драмов РА.
В частности, было установлено, что В. Н., занимая должность заместителя мэра Еревана с 20 января 2012 года по 29 октября 2018 года, и, одновременно осуществляя функции председателя комиссий по конкурсам, организованным с целью приобретения в столице услуг по вывозу мусора и санитарной очистке, в условиях несоответствия квалификационным критериям оценивал заявки компаний-участников как удовлетворительные. Затем в рамках договоров, заключенных с признанным победителем ООО "САНИТЕК", а также с аффилированными с ним компаниями, не осуществил контроль над полным объемом и надлежащим выполнением услуг и утвердил заявки на перечисление сумм за неоказанные услуги, в результате чего был причинен существенный ущерб законным интересам общины Ереван и населения общины, по неосторожности вызвав тяжелые последствия.
Следствием также было установлено, что после заключения договоров с вышеуказанными компаниями, в 2015 и 2016 годах, между ООО «Санитек Интернейшнл» и отцом заместителя мэра Еревана В. Н. были заключены договоры об аренде трех принадлежащих последнему территорий в Ереване эквивалентных 1000-6000 долларам США в драмах РА в месяц.
В связи с упомянутым обстоятельством В. Н., исходя из материальной заинтересованности и групповых интересов, используя должностное положение, не выполнил служебные обязанности и не осуществил контроль за выполнением работ указанными компаниями. В результате для предоставления услуг по вывозу мусора и санитарной очистке не были предусмотрены транспортные средства и мусорные баки в достаточном количестве, а имеющиеся мусоровозы работали сверх загруженными, что со временем привело к снижению качества услуг по вывозу мусора и санитарной очистке.
В условиях работ, предусмотренных приложениями к договорам об услугах по вывозу мусора и санитарной очистке, заключенным с мэрией Еревана и ООО «Санитек», а также аффилированными с ним компаниями, однако фактически не выполненных, В. Н. утвердил заявки на перечисление подлежащих выплате сумм, на основании которых упомянутым компаниям была передана сумма за оказание всех услуг, предусмотренных договорами.
То есть, за неоказанные услуги упомянутым компаниям безосновательно было выплачено в общей сложности 3.002.486.270 драмов РА. РА
Учитывая наличие фактов, свидетельствующих о совершении преступления, 6 -го декабря 2022 года следователь Антикоррупционного комитета РА, осуществляющий производство, представил прокурору ходатайство о возбуждении общественного уголовного преследования в отношении В. Н. по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, действующего в момент совершения деяния. Ходатайство было удовлетворено, и следователем было принято постановление о задержании находящегося на свободе обвиняемого В. Н. с целью его представления в суд для избрания меры пресечения в виде заключения под стражу.