ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթներով բացահայտվել են վարչական իրավախախտումները չարձանագրելու համար ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք առաջարկելու դեպքեր:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ պարզվել է, որ պարեկ Գ. Պ.-ն իր երկու ծառայակիցների հետ Երևան քաղաքի Կոմիտասի պողոտայում ծառայություն իրականացնելիս կանգնեցրել է Գ. Շ.-ի վարած ավտոմեքենան և ստուգմամբ պարզել, որ տվյալ տրանսպորտային միջոցը չունի ԱՊՊԱ պայմանագիր, իսկ վարորդը գտնվում է ոչ սթափ վիճակում` ալկոհոլի ազդեցության տակ: Վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու դիմաց Գ. Շ.-ն պարեկ Գ. Պ.-ին առաջարկել է 20.000 ՀՀ դրամ, որը վերջինս չի վերցրել` վարորդին զգուշացնելով հնարավոր քրեական պատասխանատվության մասին: Կաշառք առաջարկելուց զերծ մնալու՝ պարեկի հորդորներից հետո վարորդը գրպանից ևս մեկ 20.000 ՀՀ դրամ է հանել` որպես կաշառք առաջարկելով արդեն 40.000 ՀՀ դրամ գումար, որից հետո ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության բաժին:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված մեկ այլ քրեական վարույթի նախաքննությամբ էլ հիմնավորվել է, որ վարորդ Ռ. Ե.-ն իր կողմից թույլ տրված վարչական իրավախախտումը չարձանագրելու համար դարձյալ կաշառք է առաջարկել ՀՀ ոստիկանության պարեկին:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ պարեկներ Հ. Ա.-ն և Ռ. Մ.-ն Երևանյան խճուղում ծառայություն իրականացնելիս նկատել են «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենա, որի առջևի հատվածում տեղադրված են եղել սահմանված չափանիշներին չհամապատասխանող լուսային ազդանշաններ արձակող սարքավորումներ։ Վարորդ Ռ. Ե.-ն իրավախախտումը չարձանագրելու համար պարեկներից մեկին առաջարկել է 2000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից անմիջապես հետո ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության բաժին:
Պարեկներին կաշառք առաջարկելու համար վարորդներ Գ. Շ.-ին և Ռ. Ե.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Վերը նշված երկու վարույթների նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` դրանք հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Cases of offering bribes to officers of the RA Police Patrol Service for not registering administrative offenses were revealed by the criminal proceedings examined by the RA Anti-Corruption Committee.
In particular, during the preliminary investigation, it was found out that the patrolman G. P. and his two colleagues stopped the car driven by G. Sh. during the service on Komitas Avenue in Yerevan city and found out that the vehicle in question did not have a CMPTLI contract, and the driver was in an inebriated state, under the influence of alcohol. In exchange for not drawing up a protocol on the administrative offense, G. Sh. offered 20,000 AMD to patrolman G. P., which the latter did not take, warning the driver about possible criminal liability. After being urged by the patrol to refrain from offering bribes, the driver took out another 20,000 AMD from his pocket, offering 40,000 AMD as a bribe, after which he was arrested and taken to the police division.
According to the preliminary investigation of another criminal proceeding initiated by the RA Anti-Corruption Committee, the driver R. E. again offered a bribe to the RA police patrol for not registering the administrative offense committed by him.
During the preliminary investigation, it was found that patrolmen H.A. and R. M., while on duty in the Yerevan highway, noticed a "Mercedes" brand car, in the front part of which there were installed equipment emitting light signals that did not meet the established standards. Driver R.E. offered one of the patrolmen a bribe of 2000 AMD for not registering the offense, after which he was arrested and taken to the police division.
Drivers G. Sh. and R. E. were charged with offering bribes to patrolmen under Article 436, part 2, point 3 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the two proceedings mentioned above has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve them and send them to the court.
Notification. the person accused of a crime is considered innocent until his guilt is proven in accordance with the procedure established by the RA Criminal Procedure Code by a legally effective court verdict.