ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթներով բացահայտվել են վարչական իրավախախտումները չարձանագրելու համար ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք առաջարկելու դեպքեր:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ պարզվել է, որ պարեկ Գ. Պ.-ն իր երկու ծառայակիցների հետ Երևան քաղաքի Կոմիտասի պողոտայում ծառայություն իրականացնելիս կանգնեցրել է Գ. Շ.-ի վարած ավտոմեքենան և ստուգմամբ պարզել, որ տվյալ տրանսպորտային միջոցը չունի ԱՊՊԱ պայմանագիր, իսկ վարորդը գտնվում է ոչ սթափ վիճակում` ալկոհոլի ազդեցության տակ: Վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու դիմաց Գ. Շ.-ն պարեկ Գ. Պ.-ին առաջարկել է 20.000 ՀՀ դրամ, որը վերջինս չի վերցրել` վարորդին զգուշացնելով հնարավոր քրեական պատասխանատվության մասին: Կաշառք առաջարկելուց զերծ մնալու՝ պարեկի հորդորներից հետո վարորդը գրպանից ևս մեկ 20.000 ՀՀ դրամ է հանել` որպես կաշառք առաջարկելով արդեն 40.000 ՀՀ դրամ գումար, որից հետո ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության բաժին:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված մեկ այլ քրեական վարույթի նախաքննությամբ էլ հիմնավորվել է, որ վարորդ Ռ. Ե.-ն իր կողմից թույլ տրված վարչական իրավախախտումը չարձանագրելու համար դարձյալ կաշառք է առաջարկել ՀՀ ոստիկանության պարեկին:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ պարեկներ Հ. Ա.-ն և Ռ. Մ.-ն Երևանյան խճուղում ծառայություն իրականացնելիս նկատել են «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենա, որի առջևի հատվածում տեղադրված են եղել սահմանված չափանիշներին չհամապատասխանող լուսային ազդանշաններ արձակող սարքավորումներ։ Վարորդ Ռ. Ե.-ն իրավախախտումը չարձանագրելու համար պարեկներից մեկին առաջարկել է 2000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից անմիջապես հետո ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության բաժին:
Պարեկներին կաշառք առաջարկելու համար վարորդներ Գ. Շ.-ին և Ռ. Ե.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Վերը նշված երկու վարույթների նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` դրանք հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

По уголовным производствам, расследованным в Антикоррупционном комитете РА, раскрыты случаи предложения взятки сотрудникам патрульной службы Полиции РА за нерегистрацию административных правонарушений.
В частности, предварительным следствием было установлено, что патруль Г. П., вместе с двумя сослуживцами, осуществляя службу на проспекте Комитаса в Ереване, остановил автомобиль, управляемый Г. Ш., и проверкой выяснил, что данное транспортное средство не имеет договора ОСАГО, а водитель находится в нетрезвом состоянии, в состоянии алкогольного опьянения. За несоставление протокола об административном правонарушении Г. Ш. предложил патрульному Г.П. 20.000 драмов РА, которые он не взял, предупредив водителя о возможной уголовной ответственности. После призыва патруля воздержаться от дачи взятки, водитель достал из кармана еще 20.000 драмов РА, предложив в качестве взятки уже 40.000 драмов РА, после чего был задержан и доставлен в отделение полиции.
Предварительное следствие по другому уголовному производству, инициированному Антикоррупционным комитетом РА, обосновало, что водитель Р. E. за нерегистрацию допущенного им административного правонарушения вновь предложил взятку патрулю полиции РА.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что патрули Г. А. и Р. Е. при несении службы на Ереванском шоссе заметили автомобиль марки «Mercedes», в передней части которого были установлены светофоры, не соответствующие установленным стандартам. Водитель Р. Е. предложил одному из патрулей взятку в размере 2000 драмов РА за не регистрацию правонарушения, после чего был задержан и доставлен в отделение полиции.
За предложение взятки патрулям водителям, Г. Ш. и Р. Е. Было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие двух вышеуказанных производств завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.