Երևանի քաղաքապետարանի Կենտրոն վարչական շրջանի պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ քաղաքապետարանի Կենտրոն վարչական շրջանի համապատասխան բաժնի առաջին կարգի մասնագետ Է. Վ.-ն Կենտրոն վարչական շրջանում առևտրային գործունեությամբ զբաղվող Հ. Հ.-ի, Ա. Ս.-ի, Լ. Մ.-ի և Ս. Հ.-ի օգտին ապօրինի անգործության, այն է՝ նրանց կողմից իրականացվող գործունեության հետ կապված իրավախախտումները չարձանագրելու և նրանց պատասխանատվության չենթարկելու ուղղությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում համապատասխան գործողություն չկատարելու համար հիշյալ անձանցից պահանջել և ստացել է ընդհանուր շուրջ 2,5 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ առանց թույլտվության բացօթյա առևտուր իրականացնելու հանգամանքը չարձանագրելու և պատասխանատվության չենթարկելու համար Է. Վ.-ն Ս. Հ.-ից, Հ. Հ.-ից և Լ. Մ.-ից որպես կաշառք պահանջել և բուքմեյքերական ընկերության` իր կողմից օգտագործվող խաղային հաշվին փոխանցման միջոցով 2022 թվականի հունիսից օգոստոսը ներառյալ պարբերաբար ստացել է 10.000-25.000-ական ՀՀ դրամ կաշառք (ընդհանուր` 135.000 ՀՀ դրամ):
Բացի այդ, Երևանի քաղաքապետի թույլտվության սահմանափակման ենթակա ծառայության ոլորտում ապօրինի գործունեություն իրականացնելը չարձանագրելու համար Է. Վ.-ն Ա. Ս.-ից որպես կաշառք յուրաքանչյուր ամիս պահանջել է 1.200 ԱՄՆ դոլար գումար: Արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ 2022 թվականի հունիսից հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Ա. Ս.-ն Է. Վ.-ին առձեռն փոխանցել է խոշոր չափերի` ընդհանուր 2.356.514 ՀՀ դրամին համարժեք 5.800 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Է. Վ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով /2 դրվագ/ և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 2‑րդ և 3‑րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Լ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 312‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով, Ա. Ս.-ին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 2‑րդ և 3‑րդ կետերով, Վ. Հ.-ին և Ս. Հ.-ին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 3‑րդ կետով:

Предварительное следствие по уголовному производству, инициированному в Следственном департаменте СНБ РА и расследованному в Антикоррупционном комитете РА в связи со случаями получения взятки должностным лицом административного района Кентрон мэрии Еревана и злоупотребления служебными полномочиями, обосновало, что специалист первого класса соответствующего отдела административного района Кентрон мэрии В. за незаконное бездействие в пользу занимающихся коммерческой деятельностью в административном районе Кентрон Г. Г., А. С., Л. М. и С. Г. а именно: за невыполнение соответствующих действий в рамках своих полномочий по нерегистрации правонарушений, связанных с осуществляемой ими деятельностью, и не привлечения их к ответственности потребовал и получил от упомянутых лиц взятку в общей сложности около 2,5 млн драмов РА.
В частности, за то, что не зафиксировал и не привлек к ответственности факт осуществления торговли на открытом воздухе без разрешения, Э. В. потребовал от С. Г., Г. Г. и Л. М. в качестве взятки и посредством перевода на используемый им игровой счет букмекерской компании с июня по август 2022 года включительно периодически получал взятку в размере по 10 000-25 000 драмов РА (всего 135 000 драмов РА).
Кроме того, для того, чтобы не регистрировать незаконную деятельность в сфере службы, подлежащей ограничению разрешения мэра Еревана, Э. В. ежемесячно требовал от А. С. в качестве взятки 1 200 долларов США. Согласно уже достигнутой договоренности, в промежутке времени с июня по октябрь 2022 года А. С. передала Э. В. взятку в крупных размерах - 5 800 долларов США, эквивалентную 2 356 514 драмам РА.
За вышеуказанные преступные деяния Э. В. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 Уголовного кодекса РА, пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА (2 эпизода) и пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА. В отношении него в качестве меры пресечения был применен арест.
Л. М. предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 прежнего Уголовного кодекса РА, А. С. - по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА, В. Г. и С. Г. - по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.