ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Վ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով կաշառք տվող անձանց օգտին գործողություններ կատարելու համար, Վ. Ս.-ի միջոցով ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի համապատասխան ծառայության պետ Վ. Ս.-ն, նույն զորամասի դասակի հրամանատար Տ. Չ.-ից տեղեկանալով այլ պաշտոնի նշանակվելու վերջինիս ցանկության մասին, պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել այդ նպատակով նրա կողմից վերադաս պաշտոնատար անձին 734.040 ՀՀ դրամին համարժեք 1.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալուն: Վ. Ս.-ն այդ մասին տեղեկացրել է նույն զորամասի հրամանատար, իր մտերիմ Վ. Ա.-ին, ով, իր հերթին, համաձայնվել է կաշառքի դիմաց միջնորդել իր վերադասին՝ Տ. Չ.-ին ծառայության մեջ առաջխաղացման կարգով բարձր պաշտոնի նշանակելու:
Համաձայն նախապես ձեռք բերած պայմանանավորվածության՝ 2022 թ. մարտի 12-ին Տ. Չ.-ն Վ. Ս.-ին է փոխանցել 1.500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը, ով, իր հերթին, այն փոխանցել է Վ. Ա.-ին:
Արդյունքում` Տ. Չ.-ն 2022 թ. մարտի 22-ին զեկուցագիր է ներկայացրել Վ. Ա.-ին՝ խնդրելով միջնորդել վերադասին՝ իրեն նշանակել հիշյալ զորամասի համապատասխան ստորաբաժանման պետի պաշտոնին, որից հետո Վ. Ա.-ն, ստացած կաշառքի դիմաց իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Տ. Չ.-ի օգտին, միջնորդություն է ներկայացրել իր վերադասին, որից հետո Տ. Չ.-ն նշանակվել է նշված պաշտոնին:
Բացի այդ, Վ. Ս.-ն, մտերիմ փոխհարաբերությունների մեջ գտնվելով նույն զորամասի գումարտակի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետ Հ. Ա.-ի հետ և նրանից տեղեկանալով, որ զորամասի համապատասխան գումարտակի հրամանատարը տեղափոխվում է այլ պաշտոնի, առաջարկել է օժանդակել Հ. Ա.-ին՝ հրամանատարի հիշյալ պաշտոնին նշանակվելու համար վերադաս պաշտոնատար անձին կաշառք տալուն: Այնուհետև Վ. Ս.-ն այդ մասին հայտնել է Վ. Ա.-ին, ով ընդունել է 906.520 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց միջնորդել իր վերադասին՝ Հ. Ա.-ին ծառայության մեջ առաջխաղացման կարգով բարձր պաշտոնի նշանակելու:
Արդյունքում` Վ. Ա.-ն, կաշառքի դիմաց իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Հ. Ա.-ի օգտին, հաստատել է Հ. Ա.-ի ծառայողական բնութագիրը և մայիսի 18-ին ներկայացրել է վերջինիս համապատասխան գումարտակի հրամանատարի պաշտոնին նշանակելու միջնորդագիր, որից հետո Հ. Ա.-ն նշանակվել է հիշյալ պաշտոնում:
15.11.2022 թ.-ին Վ. Ա.-ն, Վ. Ս.-ն, Տ. Չ.-ն և Հ. Ա.-ն ձերբակալվել են: Նույն օրը Վ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով /2 դրվագ/, Վ. Ս.-ին` 38-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /2 դրվագ/, Հ. Ա.-ին և Տ. Չ.-ին` 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Վ. Ա.-ի և Հ. Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

By the criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee was substantiated the fact, that V. A., occupying the position of the commander of the N military unit of the RA Ministry of Defense, used his official powers to perform actions in favor of bribe-payers, and received bribes in large amounts through V. S.
In particular, during the preliminary investigation, it was found out, that the head of the relevant service of the N military unit of the RA Ministry of Defense V. S., upon learning from the platoon commander of the same military unit T. Ch. about the latter's desire to be assigned to another position, expressed his willingness to assist in giving by him a bribe to a superior official for this purpose in the amount of AMD 734,040, equivalent to USD 1,500. V.S. informed about this to the commander of the same military unit, his close friend V. A., who, in turn, agreed to mediate with his superior in return for a bribe to appoint T. Ch. to a higher position in the service.
According to the previously reached agreement, On March 12, 2022, T. Ch. transferred the USD 1,500 bribe to V. S., who in turn transferred it to V. A.
As a result, T. Ch. on March 22, 2022, submitted a report to V. A., asking him to petition his superior to appoint him to the position of the head of the relevant unit of the mentioned military unit, after which V. A., using his official powers in favor of T.Ch. in exchange for the bribe he received, submitted a petition to his superior , after which T. Ch. was appointed to the mentioned position.
In addition, V. S., being in a close relationship with H. A., the deputy commander of the battalion of the same military unit and being informed by him that the corresponding battalion commander of the military unit is being transferred to another position, offered to assist H. A. in giving a bribe to a superior official to be appointed to the said position of commander. Then V. S. reported it to V. A., who agreed to intercede with his superior for a bribe of 2,000 USD equivalent to 906,520 AMD to appoint H. A. to a higher position in the service.
As a result, V. A., using his official powers in favor of H. A. in exchange for a bribe, approved H. A.'s service profile and on May 18 submitted a petition to appoint the latter to the position of commander of the relevant battalion, after which H. A. was appointed to the said position.
On 15.11.2022, V. A., V. S., T. Ch. and H. A. were arrested. On the same day, V. A. was charged under Article 435, part 2, point 2 /2 episodes/ of the RA Criminal Code, V. S. under Article 38-312, part 2 /2 episodes/, H. A. and T. Ch.- under part 2 of Article 312.
The investigator of the RA Anti-Corruption Committee submitted a motion to the Yerevan Court of General Jurisdiction on selecting taking into custody as a measure of restriction against V.A. and H.A.