ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Վ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով կաշառք տվող անձանց օգտին գործողություններ կատարելու համար, Վ. Ս.-ի միջոցով ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի համապատասխան ծառայության պետ Վ. Ս.-ն, նույն զորամասի դասակի հրամանատար Տ. Չ.-ից տեղեկանալով այլ պաշտոնի նշանակվելու վերջինիս ցանկության մասին, պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել այդ նպատակով նրա կողմից վերադաս պաշտոնատար անձին 734.040 ՀՀ դրամին համարժեք 1.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալուն: Վ. Ս.-ն այդ մասին տեղեկացրել է նույն զորամասի հրամանատար, իր մտերիմ Վ. Ա.-ին, ով, իր հերթին, համաձայնվել է կաշառքի դիմաց միջնորդել իր վերադասին՝ Տ. Չ.-ին ծառայության մեջ առաջխաղացման կարգով բարձր պաշտոնի նշանակելու:
Համաձայն նախապես ձեռք բերած պայմանանավորվածության՝ 2022 թ. մարտի 12-ին Տ. Չ.-ն Վ. Ս.-ին է փոխանցել 1.500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը, ով, իր հերթին, այն փոխանցել է Վ. Ա.-ին:
Արդյունքում` Տ. Չ.-ն 2022 թ. մարտի 22-ին զեկուցագիր է ներկայացրել Վ. Ա.-ին՝ խնդրելով միջնորդել վերադասին՝ իրեն նշանակել հիշյալ զորամասի համապատասխան ստորաբաժանման պետի պաշտոնին, որից հետո Վ. Ա.-ն, ստացած կաշառքի դիմաց իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Տ. Չ.-ի օգտին, միջնորդություն է ներկայացրել իր վերադասին, որից հետո Տ. Չ.-ն նշանակվել է նշված պաշտոնին:
Բացի այդ, Վ. Ս.-ն, մտերիմ փոխհարաբերությունների մեջ գտնվելով նույն զորամասի գումարտակի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետ Հ. Ա.-ի հետ և նրանից տեղեկանալով, որ զորամասի համապատասխան գումարտակի հրամանատարը տեղափոխվում է այլ պաշտոնի, առաջարկել է օժանդակել Հ. Ա.-ին՝ հրամանատարի հիշյալ պաշտոնին նշանակվելու համար վերադաս պաշտոնատար անձին կաշառք տալուն: Այնուհետև Վ. Ս.-ն այդ մասին հայտնել է Վ. Ա.-ին, ով ընդունել է 906.520 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց միջնորդել իր վերադասին՝ Հ. Ա.-ին ծառայության մեջ առաջխաղացման կարգով բարձր պաշտոնի նշանակելու:
Արդյունքում` Վ. Ա.-ն, կաշառքի դիմաց իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Հ. Ա.-ի օգտին, հաստատել է Հ. Ա.-ի ծառայողական բնութագիրը և մայիսի 18-ին ներկայացրել է վերջինիս համապատասխան գումարտակի հրամանատարի պաշտոնին նշանակելու միջնորդագիր, որից հետո Հ. Ա.-ն նշանակվել է հիշյալ պաշտոնում:
15.11.2022 թ.-ին Վ. Ա.-ն, Վ. Ս.-ն, Տ. Չ.-ն և Հ. Ա.-ն ձերբակալվել են: Նույն օրը Վ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով /2 դրվագ/, Վ. Ս.-ին` 38-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /2 դրվագ/, Հ. Ա.-ին և Տ. Չ.-ին` 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Վ. Ա.-ի և Հ. Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Уголовным производством, расследованным в Антикоррупционном комитете РА, обосновано, что В. А., занимая должность командира N-ской воинской части Министерства обороны РА, используя свои служебные полномочия для совершения действий в пользу дающих взятку лиц, посредством В. С. получил взятку в крупных размерах.
В частности, предварительным следствием было установлено, что начальник соответствующей службы N-ской воинской части МО РА В. С., узнав от командира взвода той же воинской части Т. Ч. о желании последнего быть назначенным на другую должность, выразил готовность содействовать в даче взятки вышестоящему должностному лицу в размере 1.500 долларов США, эквивалентной 734.040 драмам РА. В. С. сообщил об этом командиру той же воинской части, своему близкому В. А., который, в свою очередь, согласился за взятку ходатайствовать перед начальством о назначении Т. Ч. на высокую должность в порядке продвижения по службе.
Согласно предварительной договоренности, 12-го марта в 2022 году Т. Ч. передал В. С. сумму взятки в размере 1500 долларов, который, в свою очередь, передал ее В. А.
В результате 22-го марта 2022 года Т. Ч. представил В. А. докладную записку с просьбой ходатайствовать о назначении его на должность начальника соответствующего подразделения упомянутой воинской части, после чего В. А., используя свои служебные полномочия в пользу Т. Ч., подал ходатайство своему начальнику в обмен на полученную взятку, после чего Т. Ч. был назначен на указанную должность.
Кроме того, В. С., находясь в близких отношениях с заместителем командира батальона той же воинской части - начальником штаба Г. А. и, узнав от него, что командир соответствующего батальона воинской части переходит на другую должность, предложил содействовать Г. А. в даче взятки вышестоящему должностному лицу для назначения на указанную должность командира. Затем В. С. сообщил об этом В. А., который принял за взятку в размере 2000 долларов США, эквивалентную 906.520 драмам РА, ходатайствовать вышестоящему начальству о назначении Г. А. на высокую должность в порядке продвижения по службе.
В результате В. А., используя свои служебные полномочия в пользу Г. А. в обмен на взятку, утвердил служебную характеристику Г. А. и 18-го мая представил ходатайство о назначении последнего на должность командира соответствующего батальона, после чего Г. А. был назначен на указанную должность.
15.11.2022 г. В. А., В. С., Т. Ч. и Г. А. были арестованы в тот же день. В тот же день В. А. предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА (2 эпизода), В. С. - по части 2 статьи 38-312 (2 эпизода), Г. А. и Т. Ч. - по части 2 статьи 312 Уголовного кодекса РА (2 эпизода).
Следователь Антикоррупционного комитета Армении представил ходатайство в суд общей юрисдикции Еревана об избрании в отношении В. А. и Г. А. меры пресечения в виде заключения под стражу.