ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Բ. Հ.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի գերեզմանատներից մեկի վարիչի պաշտոնը և հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, Է. Պ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության համար նրանից պահանջել և ստացել է 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես` 2022 թ. մայիսին Բ. Հ.-ն իր գործառութային պարտականություններն իրականացնելիս հայտնաբերել է, որ գերեզմանատանը հուղարկավորված Մ. Պ.-ի գերեզմանատեղիի չափերը գերազանցում են օրենսդրությամբ սահմանված 2.5x5 քմ-ն, որից հետո, հայտնաբերված խախտման կապակցությամբ սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկելու փոխարեն, զանգահարել է հանգուցյալի որդուն՝ Է. Պ.-ին, ներկայացրել հայտնաբերված խախտումը, այնուհետև հանդիպել վերջինիս և խնդիրը կարգավորելու համար նրանից պահանջել կաշառք: Արդյունքում` Բ. Հ.-ն 2022 թ. մայիսի 12-ին Է. Պ.-ի կնոջ կողմից կատարված բանկային փոխանցմամբ Է.Պ.-ից որպես կաշառք ստացել է 200.000 ՀՀ դրամ, ինչի դիմաց դրսևորելով ակնհայտ ապօրինի անգործություն՝ ձեռնպահ է մնացել իր գործառութային պարտականությունները կատարելուց:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Բ. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել 2003 թվականի օգոստոսի 1-ին և ուժը կորցրել 2022 թվականի հուլիսի 1-ին) 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Է. Պ.-ին` 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что Б. Г., занимая должность заведующего одним из кладбищ города Еревана и являясь должностным лицом, потребовал и получил от него взятку в размере 200.000 драмов РА за заведомо незаконное бездействие в пользу Э. П.
В частности, в мае 2022 года Б. Г. при выполнении своих функциональных обязанностей обнаружил, что размеры места, отведённого под захоронение похороненного на кладбище М. П. превышают установленные законодательством 2,5х5 кв. м., после чего вместо принятия мер в связи с выявленным нарушением в установленном порядке позвонил сыну покойного Э. П., представил обнаруженное нарушение, затем встретился с последним и потребовал у него взятку для урегулирования проблемы. В результате 12-го мая 2022 года Б. Г. получил от Э. П. взятку в размере 200.000 драмов РА, в обмен на что, проявив явное незаконное бездействие, воздержался от исполнения своих функциональных обязанностей.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Б. Г. предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 Уголовного кодекса РА, действовавшего на момент совершения деяния (вступило в силу 1 августа 2003 года и утратило силу 1 июля 2022 года), а Э. П. - по части 1 статьи 312.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.