ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Բ. Հ.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի գերեզմանատներից մեկի վարիչի պաշտոնը և հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, Է. Պ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության համար նրանից պահանջել և ստացել է 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես` 2022 թ. մայիսին Բ. Հ.-ն իր գործառութային պարտականություններն իրականացնելիս հայտնաբերել է, որ գերեզմանատանը հուղարկավորված Մ. Պ.-ի գերեզմանատեղիի չափերը գերազանցում են օրենսդրությամբ սահմանված 2.5x5 քմ-ն, որից հետո, հայտնաբերված խախտման կապակցությամբ սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկելու փոխարեն, զանգահարել է հանգուցյալի որդուն՝ Է. Պ.-ին, ներկայացրել հայտնաբերված խախտումը, այնուհետև հանդիպել վերջինիս և խնդիրը կարգավորելու համար նրանից պահանջել կաշառք: Արդյունքում` Բ. Հ.-ն 2022 թ. մայիսի 12-ին Է. Պ.-ի կնոջ կողմից կատարված բանկային փոխանցմամբ Է.Պ.-ից որպես կաշառք ստացել է 200.000 ՀՀ դրամ, ինչի դիմաց դրսևորելով ակնհայտ ապօրինի անգործություն՝ ձեռնպահ է մնացել իր գործառութային պարտականությունները կատարելուց:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Բ. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել 2003 թվականի օգոստոսի 1-ին և ուժը կորցրել 2022 թվականի հուլիսի 1-ին) 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Է. Պ.-ին` 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

During the preliminary investigation of the criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee, it was established that B. H., occupying the position of manager of one of the cemeteries of Yerevan city and being an official person, demanded and received a bribe of AMD 200,000 from him for the obvious illegal inactivity in favor of E.P.
In particular, in May 2022, while carrying out its operational duties, B.H. discovered that the dimensions of the grave of M.P. buried in the cemetery exceeded the 2.5x5 square meters defined by the law, after which, instead of taking measures in the prescribed manner in connection with the found violation, called the son of the deceased, E.P., to report him about the found violation, and then met him and demanded a bribe from him to settle the problem. As a result, B.H. on May 12, 2022, through the bank transfer made by E. P's wife, received AMD 200,000 as a bribe from E.P., for which he refrained from performing his operational duties, showing obvious illegal inactivity.
For committing the above-described criminal acts, B. H. was charged under Article 311, part 2 (entered into force on August 1, 2003 and expired on July 1, 2022) of the RA Criminal Code in force at the time of committing the act, and E.P. - under Article 312, part 1.