ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի (INL) Եվրոպայի և Ասիայի ծրագրերի տնօրեն Ջեյմս Ափլգեյթի գլխավորած պատվիրակությանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ամերիկյան կողմին սերտ համագործակցության համար` ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը պատվիրակությանը ներկայացրել է Կոմիտեի կազմավորման առաջին մեկ տարվա ընթացքում արձանագրված առանցքային ձեռքբերումներն ու հիմնական մարտահրավերները` փաստելով, որ Կոմիտեն վճռական է տրամադրված և ունի անհրաժեշտ կամք կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար տանելու համար: Որպես կարևոր առաջընթաց` Կոմիտեի նախագահն առանձնացրել է հատկապես պետական պաշտոնյաների և հանրության շրջանում պատասխանատվության անխուսափելիության գիտակցման արմատավորումը, ինչի վկայությունն են հենց պետական կառավարման համակարգի և իրավապահ մարմինների կողմից իրենց մոտ հանդիպող կոռուպցիոն դեպքերի մասին բարձրաձայնելը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի հետ համատեղ աշխատանքների արդյունքներն ու նոր հնարավորությունները, այդ թվում` կոռուպցիայի դեմ պայքարի կատարելագործմանը միտված տեխնիկական օժանդակության ծրագրերը, կադրերի համալրմանը, վերապատրաստմանն ու օրենսդրական բարեփոխումներին առնչվող հարցերը:
Ջեյմս Ափլգեյթը, իր հերթին, անդրադառնալով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հետ ձևավորված համագործակցային կապերի արդյունավետությանը, կարևորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում հատկապես մտածելակերպի փոփոխության անհրաժեշտությունը` փաստելով, որ այն արդեն իսկ նկատելի է Հայաստանում: Վերջինս կարևորել է նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ աշխատակիցների և քննչական կազմի համար նախատեսված վերապատրաստման տարաբնույթ ծրագրերի իրականացումը` նշելով, որ INL-ն իր պատրաստակամությունն է հայտնում նորաստեղծ կառույցի հետ համագործակցությունը խորացնելու և Կոմիտեին ցուցաբերվող աջակցությունը շարունակելու համար:

Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял делегацию, возглавляемую директором программ Европы и Азии бюро по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству (INL) Госдепартамента США Джеймсом Эпплгейтом.
Поблагодарив американскую сторону за тесное сотрудничество, председатель антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян представил делегации ключевые достижения и основные вызовы, зафиксированные в течение первого года формирования комитета, констатировав, что комитет настроен решительно и обладает необходимой волей для эффективной борьбы с коррупцией. В качестве важного прогресса председатель Комитета особо выделил укоренение в сознании государственных чиновников и общественности неизбежности ответственности, свидетельством чего является озвучивание со стороны системы государственного управления и правоохранительных органов встречающихся у них случаев коррупции.
В ходе встречи были обсуждены также результаты совместной работы с Бюро по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству и новые возможности, в том числе программы технической помощи, направленные на совершенствование борьбы с коррупцией, вопросы, касающиеся пополнения кадров, переподготовки и законодательных реформ.
Джеймс Эпплгейт, в свою очередь, коснувшись эффективности сотрудничества с Антикоррупционным комитетом, подчеркнул необходимость изменения мышления в борьбе с коррупцией, отметив, что это уже заметно в Армении. Он также отметил важность реализации различных программ переподготовки, предусмотренных для оперативных сотрудников антикоррупционного комитета и следственного состава, отметив, что INL выражает готовность к углублению сотрудничества с новосозданной структурой и продолжению оказываемого комитету содействия.