ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում բացահայտվել է պաշտոնատար անձ հանդիսացող ՀՀ Տավուշի նախկին մարզպետի կողմից հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով 7 անշարժ գույքերի վերաբերյալ տվյալները թաքցնելու դեպք:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Հ. Ա.-ն, 2014 թվականի մայիսի 15-ից զբաղեցնելով ՀՀ Տավուշի մարզպետի պաշտոնը և հանդիսանալով հայտարարատու պաշտոնատար անձ, ունենալով պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու դեպքում գույքի, եկամուտների ու շահերի հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն, 2018 թվականի հունիսի 26-ին Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրում դիտավորությամբ չի ներառել` թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա, Երևան քաղաքում և Տավուշի մարզում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով` 3.035.946 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով 7 անշարժ գույքերի վերաբերյալ տվյալները:
Վերը նշված հանցավոր արարքի կատարման համար Հ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ենթադրյալ հանցանքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 2003 թվականի օգոստոսի 1-ին, ուժը կորցրել է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին) 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրում տվյալները դիտավորությամբ թաքցնելը):
Հ. Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

During the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated by the RA Anticorruption Committee, a case of concealment of data on 7 immovable properties of particularly large sizes subject to declaration by the former governor of Tavush, considered to be an official, was revealed.
In particular, it was found that H. A., occupying the position of RA Tavush Marz Governor from May 15, 2014 and being a declarant official, having the duty to submit a declaration of property, income and interests in case of termination of official duties, on June 26, 2018 in the declaration submitted to the ethics commission of high-ranking officials, deliberately did not include, hid the data on 7 immovable properties subject to declaration, located in Yerevan city and Tavush region, with a cadastral value of AMD 3,035,946.
For committing the above-mentioned criminal act, H. A. was charged under Article 314.3, part 2 (entered into force on August 1, 2003, expired on July 1, 2022) of the RA Criminal Code being in force at the time of committing the alleged crime (deliberately hiding data in the declaration).
The preliminary investigation of the criminal proceedings regarding H.A. has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.