ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում բացահայտվել է պաշտոնատար անձ հանդիսացող ՀՀ Տավուշի նախկին մարզպետի կողմից հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով 7 անշարժ գույքերի վերաբերյալ տվյալները թաքցնելու դեպք:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Հ. Ա.-ն, 2014 թվականի մայիսի 15-ից զբաղեցնելով ՀՀ Տավուշի մարզպետի պաշտոնը և հանդիսանալով հայտարարատու պաշտոնատար անձ, ունենալով պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու դեպքում գույքի, եկամուտների ու շահերի հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն, 2018 թվականի հունիսի 26-ին Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրում դիտավորությամբ չի ներառել` թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա, Երևան քաղաքում և Տավուշի մարզում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով` 3.035.946 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով 7 անշարժ գույքերի վերաբերյալ տվյալները:
Վերը նշված հանցավոր արարքի կատարման համար Հ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ենթադրյալ հանցանքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 2003 թվականի օգոստոսի 1-ին, ուժը կորցրել է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին) 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրում տվյալները դիտավորությամբ թաքցնելը):
Հ. Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного Антикоррупционным комитетом РА, раскрыт случай сокрытия данных о 7 недвижимых имуществах в особо крупных размерах, подлежащих декларированию бывшим губернатором Тавуша, являющимся должностным лицом.
В частности, было установлено, что Г. А., занимая с 15-го мая 2014 года должность губернатора марза Тавуш РА и являясь должностным лицом - декларантом, имея обязанность представить декларацию об имуществе, доходах и интересах в случае прекращения должностных обязанностей, умышленно не включил в декларацию, представленную в комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц 26 июня 2018 года, скрыл данные о недвижимом имуществе в особо крупных размерах с кадастровой стоимостью 3.035.946 драмов РА, подлежащем декларированию в Ереване и марзе Тавуш.
За совершение вышеуказанного преступного деяния Г. А. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 314.3 (умышленное сокрытие данных в декларации) Уголовного кодекса РА, действующего на момент совершения предполагаемого преступления (вступило в силу 1 августа 2003 года, утратило силу 1 июля 2022 года).
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении Г. А. завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.