Հայաստանում հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացման ԵԱՀԿ ծրագրի շրջանակներում 2022 թվականի հոկտեմբերի 25-ից 28-ը Երևանում անցկացվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանման աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը միտված երկրորդ վերապատրաստումը: Այն կազմակերպվել է ԵԱՀԿ քարտուղարության Տնտեսական և բնապահպանական գործունեության հարցերով ԵԱՀԿ համակարգողի գրասենյակի, Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության, Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության ու Հակակոռուպցիոն կոմիտեի համատեղ ջանքերով և իրականացվել շվեյցարական կողմի ֆինանսավորմամբ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ աշխատակիցների վերապատրաստումն ուղղված էր կոնկրետ ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման ու հայտնաբերման, ընտրակաշառքի, ֆինանսատնտեսական բնույթի հանցագործությունների ու փողերի լվացման սխեմաների քննության, միջգերատեսչական համագործակցության և այլ թեմաների վերաբերյալ նրանց գիտելիքների ու հմտությունների խորացմանը։
Անդրադառնալով նշված վերապատրաստումների կարևորությանը` ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանն իր բացման խոսքում շնորհակալություն է հայտնել ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին սերտ համագործակցության և Կոմիտեի կազմավորումից ի վեր ԵԱՀԿ–ի հետ տարվող արդյունավետ աշխատանքի համար: Մ. Բաբայանը համոզմունք է հայտնել, որ նման հարուստ փորձ ունեցող մասնագետների կողմից իրականացվող վերապատրաստումը լավագույնս կանդրադառնա Կոմիտեի օպերատիվ աշխատողների մասնագիտական հմտությունների զարգացման վրա:
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներն այցելել են նաև ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, հանդիպել Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը երկուստեք հույս են հայտնել, որ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ԵԱՀԿ-ի միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի, իսկ վերապատրաստումների արդյունքում նոր գիտելիքների ձեռքբերումն ու լավագույն փորձի ներդրումը կնպաստեն նորաստեղծ կառույցի ներուժի ամրապնդմանը:

В рамках программы ОБСЕ по осуществлению антикоррупционных реформ в Армении с 25-го по 28-ое октября 2022 года в Ереване была проведена вторая переподготовка, направленная на развитие профессиональных способностей сотрудников оперативно-розыскного подразделения Антикоррупционного комитета РА. Она был организован совместными усилиями офиса координатора ОБСЕ по вопросам экономической и экологической деятельности Секретариата ОБСЕ, Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству, посольства Швейцарии в Армении и Антикоррупционного комитета и был осуществлен при финансировании швейцарской стороны.
Переподготовка оперативных сотрудников Антикоррупционного комитета была направлена на углубление их знаний и навыков по оценке и выявлению коррупционных рисков в конкретных сферах, расследованию избирательных взяток, финансово-экономических преступлений и схем отмывания денег, межведомственному сотрудничеству и другим темам.
Коснувшись важности указанных переподготовки, заместитель председателя антикоррупционного комитета РА Мушег Бабаян в своем вступительном слове поблагодарил представителей ОБСЕ за тесное сотрудничество и эффективную работу с ОБСЕ с момента формирования Комитета. М. Бабаян выразил уверенность, что переподготовка специалистов, имеющих такой богатый опыт, наилучшим образом отразится на развитии профессиональных навыков оперативных сотрудников Комитета.
Представители ОБСЕ посетили также Антикоррупционный комитет РА, встретились с председателем Комитета Сасуном Хачатряном. В ходе встречи стороны выразили надежду, что тесное сотрудничество между Антикоррупционным комитетом РА и ОБСЕ будет носить продолжительный характер, а приобретение новых знаний и внедрение лучшего опыта в результате переподготовки будут способствовать укреплению потенциала новосозданной структуры.