ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի` որպես իրավապահ նոր մարմնի ստեղծման և ձևավորման ուղղությամբ կատարված մեկ տարվա աշխատանքներն ամփոփելու նպատակով այսօր կազմակերպվել էր Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատողի օրվա և Կոմիտեի կազմավորման առաջին տարեդարձին նվիրված միջոցառում, որին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը, ՀՀ ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը և ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցներին շնորհավորելով կառույցի ձևավորման առաջին տարեդարձի և Կոմիտեի աշխատողի օրվա առթիվ, նշել է, որ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ձևավորումը շատ կարևոր և քաղաքական կամք պահանջող ինստիտուցիոնալ բարեփոխում է. Որովհետև նախ, առաջին հերթին, մենք ձևավորեցինք Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որի ձևավորման պրոցեսը տարբերվում է մեր ունեցած պատկերացումներից և, ընդհանրապես, գործունեության ոլորտը շատ կոնկրետացված է. հենց հատկապես հակակոռուպցիոն գործերով է զբաղվում, և մեր առաջին քննչական մարմինն է, որը, բացի քննչական գործունեությունից, նաև օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ունի: Սա շատ կարևոր է կոռուպցիայի դեմ պայքարի առումով, որովհետև, ըստ էության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իր ինստիտուցիոնալ ձևավորման պրոցեսում լիարժեք հնարավորություն ունի իրական և ոչ թե տիտղոսային պայքար մղել կոռուպցիայի դեմ,-ասել է ՀՀ վարչապետը` միաժամանակ ընդգծելով. Հակակոռուպցիոն պայքարի մեր կամքն այնքան ուժեղ է եղել, որ նույնիսկ ետպատերազմական շատ ծանր շրջանում, նույնիսկ նախընտրական շրջանում, ետընտրական շրջանում, քաղաքական ինչ-որ սրացումների շրջանում մենք այս բարեփոխումների գործընթացը ոչ մի րոպեով չենք կանգնեցրել: Հենց սրա համար, որ առիթ լինի, և իհարկե, առիթը ստեղծվեց Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օրվա առիթով՝ արձանագրելու, որ ինստիտուցիոնալ բոլոր նախապայմանները ստեղծված են, որպեսզի հանրությունը ստանա պատասխաններ, մենք բոլորս ստանանք պատասխաններ, և մենք բոլորս տեսնենք արդյունքներ:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ ամեն տարի հարկավոր է հանրությանը ցույց տալ, թե հակակոռուպցիոն քաղաքականության արդյունքում որքան գումար է վերադարձվել պետբյուջե և քանի մարդ է պատասխանատվության ենթարկվել. Ես տեսել եմ և զգացել, որ կան պետական կոնկրետ օղակներ, այդ թվում՝ իրավապահ համակարգում, որտեղ չերևացող, անապացուցելի դիմադրության որոշակի երևույթներ, դրսևորումներ կան: Բայց եղել են նաև օբյեկտիվ պատճառներ առ այն, որ գործիքակազմի սահմանափակության հետ կապված խնդիր կա: Այսօր մենք այդ խնդիրը հաղթահարել ենք, և հիմա ժամանակն է, որպեսզի մեր խոսակցության թեման, ոճը, արդյունքները և տեսանելիությունը փոխենք էականորեն:
Ցանկանում եմ նաև ասել, որ այս, ինչի մասին ես ասում եմ, ոչ թե քաղաքական նպատակահարմարության կամ ճաշակի հարց է, այլ կոռուպցիան մի երևույթ է, որի կողմից երկրի անցյալին և ապագային հասցված վնասը շատ կոնկրետ բովանդակություն ունի: Այդ բովանդակությունը մեծ մասամբ պարզաբանված է, բայց նաև շատ կոնկրետ թվաբանություն ունի: Այդ թվաբանությունը պետք է պարզաբանվի, այսինքն՝ մենք պետք է այդ թիվը կոնկրետ ունենանք, ամեն տարի ունենանք և նաև հանրագումարում ունենանք, և այդ թիվը պետք է երևա ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտների մեջ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Սասուն Խաչատրյանը, անդրադառնալով կառույցի կազմավորման և կայացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին և արձանագրված ձեռքբերումներին, ընդգծել է, որ ՀՀ-ում օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող միակ քննչական մարմինը լինելու հանգամանքը, ճիշտ է, արդյունավետ քննության նոր հնարավորություններ է ընձեռում, բայց և միաժամանակ մեծ սպասումներ է առաջ բերում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությունից: Սա, իր հերթին, մեծ պատասխանատվություն է՝ ձևավորելու բարեվարք ու բանիմաց ծառայողներով համալրված, արդի մարտահրավերներին համահունչ տեխնիկական միջոցներով հագեցած կառույց, որի թե´ քննչական, և թե´ օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանումների համատեղ, իրար լրացնող գործունեությունը շոշափելի արդյունքներ կարձանագրի կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է քննված քրեական վարույթների վիճակագրական ցուցանիշները` փաստելով, որ մեկ տարվա ընթացքում քննիչների վարույթում գտնվող գործերի թիվը ավելի քան եռապատկվել է. 2021 թվականի հոկտեմբերի 23-ից մինչև օրս ՀՀ հակակառուպցիոն կոմիտեում քննվել է 1042 քրեական վարույթ, մինչդեռ նախորդող մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվել էր 565 քրեական գործ: Այսինքն` եթե համեմատենք այս ցուցանիշները, ապա իր գործունեության առաջին իսկ տարվա ընթացքում Կոմիտեն ավելի քիչ քննիչներով քննել է 477 քրեական վարույթ ավելի (84,4%): Ներկա պահին քննվում է 366 քրեական վարույթ, մինչդեռ 2021թ. հոկտեմբերի 23-ին գործունեությունը սկսելիս Հակակոռուպցիոն կոմիտեի վարույթում քննվել է ընդամենը 114 քրեական գործ:
Ինչ վերաբերում է դատարան ուղարկված քրեական վարույթներին, ապա դրանք հիմնականում եղել են բարդ և բազմադրվագ կոռուպցիոն գործեր. Ներկայում Կոմիտեի քննիչների վարույթում նախաքննություն է կատարվում նաև մի շարք այլ բարդ և բազմադրվագ գործերով, որոնցից կցանկանայի առանձնացնել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախկին և գործող պաշտոնյաների և նրանց մտերիմների կողմից կազմակերպված հանցավոր սխեմայով, խարդախությամբ պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը հափշտակելու վերաբերյալ քրեական վարույթը: Նախաքննության ներկա փուլում բացահայտվել է 12 դրվագ, որոնցով հափշտակվել են Երևան քաղաքի Նորք-Մարաշ, Աջափնյակ և Կենտրոն վարչական շրջաններում գտնվող, պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող ընդհանուր շուրջ 12 հեկտար մակերեսով հողատարածքներ, որոնց շուկայական արժեքը կազմում է ավելի քան 7,8 միլիարդ ՀՀ դրամ, այսինքն` մոտ 19 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Ըստ Սասուն Խաչատրյանի` հաշվետու տարում Կոմիտեում քննված քրեական վարույթներով, այդ թվում` նաև ավարտված կանխիկ գումարով վերականգնվել է պետությանը պատճառված մոտ 663 միլիոն դրամի վնաս։ Բացի այդ, որպես վնասի վերականգնման ապահովման ռեալ միջոց արգելանք է դրվել մոտ 9 միլիարդ 535 միլիոն ՀՀ դրամ արժողության գույքի վրա։ Ի դեպ, միայն երկու քրեական գործով արդեն իսկ հիմնավորվել է պետությանը 39.9 միլիարդ դրամի վնաս պատճառելու դեպք. Առանց նշելու կոնկրետ քրեական գործերը, հստակեցնեմ միայն, որ այդ ողջ ծավալի վնասի չափով արգելանք է դրվել մեղադրյալների գույքի վրա, այսինքն` առկա է իրական երաշխիք, որ մեղադրական դատավճռի պայմաններում վնասը վերականգնվելու է։ Երկու գործով էլ մեղադրյալները գտնվում են հետախուզման մեջ, ուստի ներկայում սպասում ենք մեղադրյալի բացակայության պայմաններում հեռակա վարույթը կարգավորող քրեադատավարական նորմերի կիրառելիության վերաբերյալ վճռաբեկ դատարանի դիրքորոշմանը՝ նշված գործերը մեղադրական եզրակացությամբ դատախազին ուղարկելու համար։ Ընդհանուր առմամբ կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներով արգելանքի տակ է գտնվում մոտ 66 միլիարդ 789 միլիոն դրամի գույք և դրամական միջոցներ,- նշել է Կոմիտեի ղեկավարը։
Հանրության շրջանում պատասխանատվության և պատժի անխուսափելիության գիտակցումը արմատավորելու համար, Սասուն Խաչատրյանի համոզմամբ, հարկավոր է ունենալ լավ օրենսդրություն, կոմպետենտ և ազնիվ մասնագետներ՝ քրեական վարույթի իրականացման բոլոր փուլերում, իրավապահ ամբողջ համակարգում. Եթե այդ օղակներից ցանկացածում խախտվում է այս սկզբունքներից որևէ մեկը, ապա ալգորիթմը խափանվում է, խնդիրը չի լուծվում»,- իր խոսքում նշել է Կոմիտեի նախագահը` շարունակելով, որ այսօր արդեն թեկուզ զգուշորեն, բայց կարելի է արձանագրել, որ կոռուպցիայի դեմ հետևողական պայքարը հասարակության մեջ որոշ չափով ամրապնդել է կոռուպցիոն հանցագործությունների համար պատասխանատվության անխուսափելիության համոզմունքը և իրավապահ համակարգի նկատմամբ վստահությունը։ Դրա դրսևորումներից են քաղաքացիների այն բազմաթիվ դիմում-հաղորդումները, որոնցում նրանք տեղեկացնում են հանրային ծառայության մեջ գտնվող տարբեր անձանց առերևույթ չարաշահումների մասին։ Հատկանշական է, որ հենց պետական մարմինների ծառայողներն իրենք են սկսել բարձրաձայնել իրենց կառույցներում կոռուպցիոն դրսևորումների մասին, ինչն անխոս նպաստում է կոնկրետ մարմնում կոռուպցիոն ռիսկերից զերծ, անաչառ ծառայության ապահովմանը։
Ըստ Սասուն Խաչատրյանի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում մեր երկրի արձանագրած դրական ցուցանիշի մասին արդեն իսկ փաստում է Եվրոպայի միության աջակցությամբ հրատարակված՝ Արևելյան գործընկերության ինդեքսի 2020-2021 թթ. զեկույցը, որով արձանագրվել է Հայաստանի էական առաջընթացը կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում: Վերը նշված ինդեքսի համաձայն՝ Հայաստանը զբաղեցրել է 1-ին հորիզոնականը 5 ոլորտներում, և դրանցից առաջինը հենց կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտն է։
Կոմիտեի ղեկավարը կարևորել է նաև ծառայողների մասնագիտական պատրաստվածության բարձրացման և քննության արդյունավետության ապահովման մեջ օտարերկրյա իրավապահ մարմինների հետ համագործակցության դերն ու նշանակությունը՝ ինչպես լավագույն փորձը փոխառելու, այնպես էլ բուն մինչդատական վարույթի ընթացքում իրավական փոխօգնության առումով` հատկապես հաշվի առնելով, որ մի շարք կոռուպցիոն հանցագործություններ, ինչպիսիք են փողերի լվացումը, ապօրինի հարստացումը, հաճախ ունեն անդրազգային բնույթ, և առանց այլ երկրների մեր գործընկերների աջակցության որոշ դեպքերում անհնար է պատշաճ քննությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին և ՀՀ կառավարությանը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծման և կայացման գործում ներդրած ջանքերի ու սրտացավ վերաբերմունքի համար` Սասուն Խաչատրյանը վստահեցրել է, որ Կոմիտեն վճռականորեն կանգնած է կոռուպցիայի դեմ հետևողական պայքարի դիրքերում և շարունակաբար միջոցներ է ձեռնարկելու կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարն ավելի արդյունավետ և տեսանելի դարձնելու, այս առումով հանրության վստահությունն ու սպասումներն արդարացնելու համար։
Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննչական երկրորդ վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Կոստանդյանը, քննչական երրորդ վարչության պետի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը և Ներքին անվտանգության վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչ Սերգեյ Առաքելյանը ՀՀ վարչապետի կողմից պարգևատրվել են ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով: Բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի, ինչպես նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատողի օրվա և Կոմիտեի կազմավորման առաջին տարեդարձի կապակցությամբ կոմիտեի աշխատակիցները պարգևատրվել են մեդալներով, հուշանվերներով և պատվոգրերով:

В целях подведения итогов годовой работы, проделанной в направлении создания и формирования Антикоррупционного комитета РА как нового правоохранительного органа, сегодня было организовано мероприятие, посвященное Дню работника Антикоррупционного комитета и первой годовщине создания Комитета, на мероприятии присутствовали премьер-министр РА - Никол Пашинян, председатель Высшего судебного совета РА - Андреасян Карен, генеральный прокурор РА Вардапетян Анна, председатель Следственного комитета РА - Кярамян Аргишти, директор Службы национальной безопасности РА - Абазян Армен, начальник Полиции РА - Казарян Ваге, председатель Комитета государственных доходов РА - Бадасян Рустам и руководитель Государственной контрольной службы РА - Петросян Романос.
Премьер-министр РА Никол Пашинян, поздравив сотрудников Антикоррупционного комитета РА с первой годовщиной формирования структуры и Днем работника Комитета, отметил, что формирование Антикоррупционного комитета РА является очень важной институциональной реформой, требующей политической воли: «Потому что, во-первых, мы сформировали Антикоррупционный комитет, процесс формирования которого отличается от наших представлений и, вообще, сфера деятельности очень конкретизирована: именно он занимается антикоррупционными делами и является нашим первым следственным органом, который, помимо следственной деятельности, имеет также возможность расширения оперативно-розыскной деятельности. Это очень важно в плане борьбы с коррупцией, потому что, по сути, Антикоррупционный комитет в процессе своего институционального формирования имеет полноценную возможность вести реальную, а не титульную борьбу с коррупцией», - сказал премьер-министр РА, одновременно подчеркнув: «Наша воля к антикоррупционной борьбе была настолько сильна, что даже в очень тяжелый послевоенный период, даже в предвыборный период, в поствыборный период, в период каких-то политических обострений мы не остановили процесс этих реформ ни на минуту. Именно для этого, чтобы был повод, и, конечно, повод был создан по случаю Дня Антикоррупционного комитета, чтобы констатировать, что все институциональные предусловия созданы, чтобы общество получало ответы, мы все получали ответы, и мы все видели результаты».
Премьер-министр Армении отметил, что каждый год необходимо показывать обществу, сколько денег было возвращено в госбюджет в результате антикоррупционной политики и сколько людей привлечено к ответственности: «Я видел и чувствовал, что есть конкретные государственные звенья, в том числе в правоохранительной системе, где есть определенные явления и проявления невидимого, недоказуемого сопротивления. Но были и объективные причины того, что есть проблема с ограниченностью инструментария. Сегодня мы преодолели эту проблему, и сейчас самое время существенно изменить тему, стиль, результаты и видимость нашего разговора.
Хочу также сказать, что то, о чем я говорю, не вопрос политической целесообразности или вкуса, а коррупция - это явление, нанесенный прошлому и будущему страны ущерб которого имеет очень конкретное содержание. Это содержание в значительной степени прояснено, но также имеет очень конкретную арифметику. Эта арифметика должна быть прояснена, то есть мы должны иметь эту цифру конкретно, каждый год, а также в общей сумме, и эта цифра должна быть видна в доходах государственного бюджета РА».
Председатель антикоррупционного комитета, государственный советник юстиции третьего класса Сасун Хачатрян, коснувшись работ, осуществленных в направлении формирования и становления структуры, и зафиксированных достижений, подчеркнул, что факт того, что Комитет является единственным следственным органом, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность в РА, правда, предоставляет новые возможности для эффективного расследования, но в то же время вызывает большие ожидания от деятельности Антикоррупционного комитета. Это, в свою очередь, большая ответственность за формирование структуры, укомплектованной компетентными и толковыми служащими, оснащенной техническими средствами, созвучными современным вызовам, совместная, взаимодополняющая деятельность следственных и оперативно-розыскных подразделений которой даст ощутимые результаты в борьбе с коррупцией.
Председатель комитета представил статистические показатели расследованных уголовных производств, констатировав, что в течение года число дел, находящихся в производстве следователей, более чем утроилось: «С 23 октября 2021 года по сей день в Антикоррупционном комитете РА расследовано 1042 уголовных производства, в то время как в течение предыдущего года в Специальной следственной службе РА было расследовано 565 уголовных дел. То есть, если сравнить эти показатели, то в первый же год своей деятельности Комитет рассмотрел на 477 уголовных производств больше с меньшим количеством следователей (84,4%). В настоящее время расследуется 366 уголовных производств, тогда как с момента начала деятельности 23 октября 2021 года в производстве Антикоррупционного комитета было расследовано всего 114 уголовных дел».
Что касается направленных в суд уголовных производств, то в основном это были сложные и многоэпизодные коррупционные дела: «В настоящее время в производстве следователей Комитета ведется предварительное следствие и по ряду других сложных и многоэпизодных дел, среди которых хотелось бы выделить уголовное производство по хищению путем мошенничества земельных участков, являющихся государственной и общинной собственностью, по организованной преступной схеме бывшими и действующими должностными лицами Комитета кадастра РА и их близкими. На данном этапе предварительного следствия было раскрыто 12 эпизодов, по которым были похищены находящиеся в административных районах Норк-Мараш, Ачапняк и центр города Ереван земельные участки общей площадью около 12 гектаров, являющиеся государственной и общинной собственностью, рыночная стоимость которых составляет более 7,8 млрд. драмов РА, то есть около 19 млн. долларов США».
По словам Сасуна Хачатряна, в отчетном году по уголовным производствам, расследованным Комитетом, в том числе и наличными, был восстановлен нанесенный государству ущерб в размере 663 млн драмов РА. Кроме того, в качестве реального средства обеспечения возмещения ущерба наложен арест на имущество стоимостью около 9 млрд 535 млн драмов РА. Кстати, только по двум уголовным делам уже обосновано причинение государству ущерба в размере 39,9 млрд. драмов РА: «Без указания конкретных уголовных дел, уточню лишь, что на имущество обвиняемых наложен арест в размере ущерба всего этого объема, то есть, есть реальная гарантия того, что в условиях обвинительного приговора ущерб будет восстановлен. Обвиняемые по обоим делам находятся в розыске, поэтому в настоящее время ждем позиции кассационного суда относительно применения уголовно-процессуальных норм, регулирующих заочное производство в отсутствие обвиняемого, для направления указанных дел прокурору с обвинительным заключением. В целом по уголовным делам, расследуемым в Комитете, под арестом находятся имущество и денежные средства на сумму около 66 млрд 789 млн драмов РА», - отметил глава Комитета.
Для укоренения в обществе осознания неизбежности ответственности и наказания, по убеждению Сасуна Хачатряна, необходимо иметь хорошее законодательство, компетентных и честных специалистов на всех этапах осуществления уголовного производства, во всей правоохранительной системе. «Если в любом из этих звеньев нарушается какой-либо из этих принципов, то и алгоритм нарушается, проблема не решается», - отметил председатель Комитета, продолжая, что сегодня уже хотя и осторожно, но можно констатировать, что последовательная борьба с коррупцией в определенной степени укрепила в обществе убежденность в неизбежности ответственности за коррупционные преступления и доверие к правоохранительной системе. Одним из проявлений этого являются многочисленные заявления-сообщения граждан, в которых они информируют о предполагаемых злоупотреблениях различных лиц, находящихся на государственной службе. Примечательно, что именно служащие государственных органов сами начали говорить о коррупционных проявлениях в своих структурах, что, безусловно, способствует обеспечению беспристрастной и свободной от коррупционных рисков службы в конкретном органе.
По словам Сасуна Хачатряна, о положительных показателях, зафиксированных нашей страной в сфере борьбы с коррупцией, уже свидетельствует опубликованный при содействии Европейского союза доклад индекса Восточного партнерства на 2020-2021 гг., которым зафиксирован существенный прогресс Армении в сфере борьбы с коррупцией. Согласно указанному выше индексу, Армения заняла первое место в 5 сферах, и первой из них является именно сфера борьбы с коррупцией.
Глава Комитета также отметил важность роли и значения сотрудничества с иностранными правоохранительными органами в повышении профессиональной подготовки служащих и обеспечении эффективности расследования, как в плане заимствования лучшего опыта, так и правовой взаимопомощи в ходе самого досудебного производства, особенно учитывая, что ряд коррупционных преступлений, таких как отмывание денег, незаконное обогащение, часто носят транснациональный характер, и без поддержки наших партнеров из других стран в некоторых случаях надлежащее расследование невозможно.
Поблагодарив премьер-министра РА и правительство РА за усилия и сердобольное отношение к созданию и становлению Антикоррупционного комитета, Сасун Хачатрян заверил, что Комитет решительно стоит на позициях последовательной борьбы с коррупцией и будет постоянно предпринимать меры для того, чтобы обеспечить более эффективную и видимую борьбу с коррупцией, оправдать доверие и ожидания общества в этом плане.
За вклад в дело укрепления правопорядка и законности заместитель начальника второго следственного управления Антикоррупционного комитета РА -Костандян Давид, заместитель начальника третьего следственного управления -Саргсян Артур и старший следователь по ОВД Управления внутренней безопасности Аракелян Сергей были награждены премьер-министром РА памятной медалью Премьер-министра РА. По случаю добросовестной и эффективной работы, а также Дня работника антикоррупционного комитета и первой годовщины формирования комитета сотрудники Комитета были награждены медалями, сувенирами и грамотами.