Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Կ. Ն.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալի պաշտոնը, Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով ամբաստանյալ Ն. Դ.-ի նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակելուն նպաստելու համար Գ. Գ.-ի և Ն. Ա.-ի օժանդակությամբ 2022 թվականի հունվարից մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ամբաստանյալից ստացել է խոշոր չափերի՝ 2.460.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես, Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Կ. Ն.-ն, Գ. Գ.-ի և Ն. Ա.-ի միջոցով նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, 2022 թվականի հունվարի 16-ին Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ գյուղում հանդիպել է ամբաստանյալ Ն. Դ.-ի հետ և քննարկել վերջինիս վերաբերյալ քննվող քրեական գործի հանգամանքները: Հանդիպման ընթացքում Կ. Ն.-ն խոստացել է իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով նպաստել դատարանի կողմից Ն. Դ.-ի նկատմամբ այնպիսի պատիժ նշանակելուն, որը հնարավորություն կտա վերջինիս համաներման մասին օրենքի հիման վրա ազատվել պատժից, ինչի համար ամբաստանյալից պահանջել է 2.460.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Օգտագործելով Արմավիրի մարզի դատախազությունում աշխատելու ժամանակահատվածում նույն մարզի դատախազության դատախազների և Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորների շրջանում ունեցած կապերը՝ Կ. Ն.-ն ձեռնամուխ է եղել կաշառքի դիմաց Ն. Դ.-ի օգտին խոստացված գործողության կատարմանը:
Արդյունքում Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2022 թվականի մայիսի 17-ի դատավճռով Ն. Դ.-ն դատապարտվել է ազատազրկման 6 տարի ժամկետով, որպիսի պայմաններում հնարավորություն է ստացել համաներում հայտարարելու մասին 2018 թ. նոյեմբերի 1-ին ընդունված օրենքի հիման վրա ազատվել պատժից:
2022 թվականի մայիսի 19-ին Կ. Ն.-ն Գ. Գ.-ի տանը հանդիպել և Ն. Դ.-ից ստացել է պահանջված կաշառքի գումարից 2.000.000 ՀՀ դրամը, իսկ մնացած 460.000 ՀՀ դրամը Ն. Դ.-ն Ն. Ա.-ի օգնությամբ 2022 թվականի մայիսի 31-ին փոխանցել է Գ.Գ.-ի մտերիմ անձի բանկային հաշվեհամարին, ով նույն օրը գումարը կանխիկացրել և Գ. Գ.-ի միջոցով փոխանցել է պաշտոնատար անձին:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորություները չարաշահելուն դրդելու համար Կ. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, ՀՀ նախկին /2003 թ. խմբագրությամբ, ուժը կորցրած 2022 թ./ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար Գ. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Խոշոր չափերով կաշառք տալու համար Ն. Դ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին /2003 թ. խմբագրությամբ, ուժը կորցրած 2022 թ./ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Խոշոր չափերով կաշառք տալուն օժանդակելու համար Ն. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին /2003 թ. խմբագրությամբ, ուժը կորցրած 2022 թ./ քրեական օրենսգրքի 38-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

It was substantiated by the preliminary investigation of the criminal proceedings examined by the RA Anti-Corruption Committee regarding the case of receiving a bribe in large amounts by a high-ranking official, K. N, occupying the position of Deputy Prosecutor of Shengavit administrative district of Yerevan city, for contributing to the imposition of a lenient sentence against defendant N.D., on the criminal case being examined in the proceedings of the first instance court of general jurisdiction of Armavir marz, with the assistance of G.G. and N.A. in the period from January to May 2022 received a bribe in large amount of 2,460,000 AMD from the defendant.
In particular, according to the agreement reached in advance, Deputy Prosecutor of Shengavit administrative district, K. N., through G. G. and N.A. on January 16, 2022, in Voskehat village of Armavir marz, met with defendant N. D. and discussed the circumstances of the criminal case being investigated regarding the latter. During the meeting K. N. promised to use the influence due to his official powers to contribute to the court's imposition of such a sentence against N. D., which would enable him to be released from punishment based on the amnesty law, for which he demanded a bribe of AMD 2,460,000 from the defendant.
Using his connections among the prosecutors of the prosecutor's office of Armavir marz and the judges of the court of first instance of general jurisdiction of Armavir marz, established during the period of working in the prosecutor's office of the same marz, K. N. started to perform the action promised in favor of N.D. in exchange for a bribe.
As a result, according to the verdict of the first instance general jurisdiction court of Armavir marz on May 17, 2022, N. D. was sentenced to 6 years of imprisonment, under which conditions he was given the opportunity to be released from punishment based on the law on declaring amnesty adopted on November 1, 2018.
On May 19, 2022, K. N. met at G. G.'s house and received from N. D. 2,000,000 AMD of the requested bribe amount, and the remaining 460,000 AMD was received by N. D. with the help of N.A. on May 31, 2022 transferred to the bank account of a close person of G.G., who cashed the money on the same day and transferred it to the official through G.G.
In order to receive bribes in large amounts and to incite the abuse of official powers, K. N. was charged under Article 435, part 2, point 2 of the RA Criminal Code, Article 38-308, part 1 of the former RA Criminal Code /edited in 2003, repealed in 2022/. Taking into custody was applied to him as a measure of restriction.
For assisting in receiving a bribe G. G. was charged under Article 46-435, part 2, point 2 of the RA Criminal Code. Taking into custody was applied to him as a measure of restriction.
N. D. for paying large bribes. was charged under part 2 of Article 312 of the former /edited in 2003, repealed in 2022/ Criminal Code of the Republic of Armenia.
N.A. was charged with assisting in the payment of bribes in large amounts under part 2 of Article 38-312 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia (edited in 2003, repealed in 2022).
The materials of the criminal proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.