Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Կ. Ն.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալի պաշտոնը, Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով ամբաստանյալ Ն. Դ.-ի նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակելուն նպաստելու համար Գ. Գ.-ի և Ն. Ա.-ի օժանդակությամբ 2022 թվականի հունվարից մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ամբաստանյալից ստացել է խոշոր չափերի՝ 2.460.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես, Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Կ. Ն.-ն, Գ. Գ.-ի և Ն. Ա.-ի միջոցով նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, 2022 թվականի հունվարի 16-ին Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ գյուղում հանդիպել է ամբաստանյալ Ն. Դ.-ի հետ և քննարկել վերջինիս վերաբերյալ քննվող քրեական գործի հանգամանքները: Հանդիպման ընթացքում Կ. Ն.-ն խոստացել է իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով նպաստել դատարանի կողմից Ն. Դ.-ի նկատմամբ այնպիսի պատիժ նշանակելուն, որը հնարավորություն կտա վերջինիս համաներման մասին օրենքի հիման վրա ազատվել պատժից, ինչի համար ամբաստանյալից պահանջել է 2.460.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Օգտագործելով Արմավիրի մարզի դատախազությունում աշխատելու ժամանակահատվածում նույն մարզի դատախազության դատախազների և Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորների շրջանում ունեցած կապերը՝ Կ. Ն.-ն ձեռնամուխ է եղել կաշառքի դիմաց Ն. Դ.-ի օգտին խոստացված գործողության կատարմանը:
Արդյունքում Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2022 թվականի մայիսի 17-ի դատավճռով Ն. Դ.-ն դատապարտվել է ազատազրկման 6 տարի ժամկետով, որպիսի պայմաններում հնարավորություն է ստացել համաներում հայտարարելու մասին 2018 թ. նոյեմբերի 1-ին ընդունված օրենքի հիման վրա ազատվել պատժից:
2022 թվականի մայիսի 19-ին Կ. Ն.-ն Գ. Գ.-ի տանը հանդիպել և Ն. Դ.-ից ստացել է պահանջված կաշառքի գումարից 2.000.000 ՀՀ դրամը, իսկ մնացած 460.000 ՀՀ դրամը Ն. Դ.-ն Ն. Ա.-ի օգնությամբ 2022 թվականի մայիսի 31-ին փոխանցել է Գ.Գ.-ի մտերիմ անձի բանկային հաշվեհամարին, ով նույն օրը գումարը կանխիկացրել և Գ. Գ.-ի միջոցով փոխանցել է պաշտոնատար անձին:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորություները չարաշահելուն դրդելու համար Կ. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, ՀՀ նախկին /2003 թ. խմբագրությամբ, ուժը կորցրած 2022 թ./ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար Գ. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Խոշոր չափերով կաշառք տալու համար Ն. Դ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին /2003 թ. խմբագրությամբ, ուժը կորցրած 2022 թ./ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Խոշոր չափերով կաշառք տալուն օժանդակելու համար Ն. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին /2003 թ. խմբագրությամբ, ուժը կորցրած 2022 թ./ քրեական օրենսգրքի 38-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Предварительным следствием уголовного производства, расследованного в Антикоррупционном комитете РА по факту получения взятки в крупных размерах высокопоставленным должностным лицом, было обосновано, что К. Н., занимая должность заместителя прокурора административного района Шенгавит города Ереван, при содействии Г. Г. и Н. А., в период с января по май 2022 года, за содействие в назначении мягкого наказания обвиняемому Н. Д. по уголовному делу, расследуемому в производстве Суда первой инстанции общей юрисдикции марза Армавир, получил от подсудимого взятку в крупном размере - 2.460.000 драмов РА.
В частности, заместитель прокурора административного района Шенгавит К. Н., согласно заранее достигнутой договоренности через Г. Г. и Н. А., 16 января 2022 года в селе Воскеат марза Армавир встретился с подсудимым Н. Д. и обсудил обстоятельства расследуемого в отношении него уголовного дела. В ходе встречи К. Н. пообещал, используя влияние, обусловленное его служебными полномочиями, способствовать назначению судом в отношении Н. Д. такого наказания, которое даст ему возможность на основании закона Об амнистии освободиться от наказания, за что потребовал от подсудимого взятку в размере 2.460.000 драмов РА.
Используя связи, приобретенные в период работы в прокуратуре марза Армавир между прокурорами того же марза и судьями Суда первой инстанции общей юрисдикции марза Армавир, К. Н. приступил к выполнению обещанного действия в пользу Н. Д. в обмен на взятку.
В результате, по приговору Суда первой инстанции общей юрисдикции марза Армавир от 17 мая 2022 года Н. Д. был приговорен к 6 годам лишения свободы, в таковых условиях он получил возможность освободиться от наказания на основании закона Об объявлении амнистии, принятого 1 ноября 2018 года.
19 мая 2022 года К. Н. встретился в доме Г. Г. и получил от Н. Д. 2.000.000 драмов из запрошенной суммы взятки, а остальные 460.000 драмов Н. Д. с помощью Н. А. 31 мая 2022 года перечислил на банковский счет близкого человека Г. Г., который в тот же день обналичил сумму и через Г. Г. передал должностному лицу.
За получение взятки в крупных размерах и подстрекательство к злоупотреблению должностными полномочиями К. Н. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, части 1 статьи 38-308 бывшего Уголовного кодекса РА /в редакции 2003 г., утратившего силу в 2022г./. В отношении него в качестве меры пресечения применено заключение под стражу.
За содействие в получении взятки Г. Г. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 46-435 Уголовного кодекса РА. В его отношении в качестве меры пресечения применен арест.
За дачу взятки в крупных размерах Н. Д. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 312 бывшего Уголовного кодекса РА /в редакции 2003 г., утратившего силу в 2022г./.
За содействие в даче взятки в крупных размерах Н. А. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-312 бывшего Уголовного кодекса РА /в редакции 2003 г., утратившего силу в 2022г./.
Материалы уголовного производства с обвинительным заключением переданы осуществляющему надзор прокурору с ходатайством об утверждении и направлении в суд.