Երևանի քաղաքապետարանի Կենտրոն վարչական շրջանի պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՀՀ ԱԱԾ Երևանի քաղաքային վարչության ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ քաղաքապետարանի Կենտրոն վարչական շրջանի համապատասխան բաժնի առաջին կարգի մասնագետ Է. Վ.-ն 2022 թվականի հունիս-օգոստոս ամիսներին Կենտրոն վարչական շրջանում առևտրային գործունեությամբ զբաղվող Հ. Հ.-ի, Ա. Ս.-ի, Լ. Մ.-ի և Ս. Հ.-ի օգտին ապօրինի անգործության, այն է՝ նրանց կողմից իրականացվող գործունեության հետ կապված իրավախախտումները չարձանագրելու և նրանց պատասխանատվության չենթարկելու ուղղությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում համապատասխան գործողություն չկատարելու համար հիշյալ անձանցից պահանջել և ստացել է կաշառք:
Մասնավորապես՝ Է. Վ.-ն Ս. Հ.-ից, Հ. Հ.-ից և Լ. Մ.-ից բուքմեյքերական ընկերության խաղային հաշվին փոխանցման միջոցով 2022 թվականի հունիսից օգոստոսը ներառյալ պարբերաբար ստացել է 10.000-25.000-ական ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Է. Վ.-ն 2022 թվականի հուլիսի 11‑ին Ա. Ս.-ից առձեռն ստացել է 493.152 ՀՀ դրամին համարժեք 1200 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
17.10.2022 թ.-ին Է. Վ.-ն ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված` կաշառք տվողի օգտին ապօրինի անգործության համար կաշառք ստանալու անմիջականորեն ծագած կասկածանքով:
Պաշտոնատար անձին ապօրինի անգործության համար կաշառք տալու անմիջականորեն ծագած կասկածանքով նույն օրը ձերբակալվել են նաև Հ. Հ.-ն, Ա. Ս.-ն, Լ. Մ.-ն և Ս.Հ.-ն:

During the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated by the NSS Investigation Department and investigated by the Anti-corruption Committee of the RA regarding cases of receiving bribes and abusing official powers by an official of the Kentron administrative district of the Municipality of Yerevan, as a result of operative-intelligence measures taken by the employees of the RA Anti-Corruption Committee and the Yerevan City Department of the RA NSS, and the investigative actions carried out, factual data were obtained that the first-class specialist of the relevant department of the Kentron administrative district of the municipality, E.V., for illegal inaction in June-August 2022 for the benefit of H.H., A.S., L.M. and S.H., engaged in commercial activities in the Kentron administrative district, it is to say, demanded and received a bribe from the mentioned persons for not registering the offenses related to their activities and not taking the appropriate action within the scope of the powers assigned to him in order not to subject them to responsibility.
In particular, E.V. regularly received bribes of 10,000-25,000 AMD each from June to August 2022 inclusively, from S. H., H. H. and L.M. through a transfer to the betting company's gaming account.
Besides, on July 11, 2022, E.V. received a bribe of USD 1,200 equivalent to AMD 493,152 in cash from A.S.
On 17.10.2022, E.V. was detained on direct suspicion of receiving a bribe for illegal inaction for the benefit of the bribe-giver, provided for in Article 435, part 2, point 3 of the RA Criminal Code.
H. H., A. S., L.M. and S. H. were also detained on the same day on the direct suspicion of giving a bribe to an official for illegal inactivity.