ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախկին պաշտոնյայի և այլ անձանց կողմից համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքների հափշտակության դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ միջոցառումների և կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահատվել են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների նոր դրվագներ, այդ թվում` ՀՀ կադաստրի կոմիտեի պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես, նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր այն մասին, որ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախկին պաշտոնյաներ Գ. Մ.-ն և Դ. Մ.-ն, իրենց մտերիմ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, Կադաստրի կոմիտեի անշարժ գույքի գրանցման միասնական ստորաբաժանման արխիվի բաժնի պետի պաշտոնակատար Հ. Ա.-ի և այլ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու հետևանքով խարդախությամբ հափշտակել են Երևան քաղաքի Նորք-Մարաշ, Աջափնյակ և Կենտրոն վարչական շրջաններում գտնվող պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող, ընդհանուր շուրջ 5,6 մլրդ ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 11 հողատարածքներ:
Բացի այդ, Հ. Ա.-ն իր մտերիմ Գ. Մ.-ի և նրա ներկայացրած անձի՝ Ծ. Գ.-ի օգտին գործողություն կատարելուն նպաստելու, մասնավորապես՝ պետական սեփականություն հանդիսացող, Երևան քաղաքի Աջափնյակ թաղամասում գտնվող 209 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով հողամասի վերաբերյալ կազմված կադաստրային գործում առկա կեղծ փաստաթղթերը ՀՀ կադաստրի կոմիտեի էլեկտրոնային համակարգ ապօրինի մուտքագրելու գործընթացը կազմակերպելու համար 2020 թվականին Գ. Մ.-ից ստացել է 2 մլն ՀՀ դրամ կաշառք: Այնուհետև, պայմանավորվածության համաձայն, 2020 թվականի ապրիլի 9-ին վերոհիշյալ կեղծ փաստաթղթերը Հ. Ա.-ի կազմակերպմամբ մուտքագրվել են կադաստրային գործերի էլեկտրոնային համակարգ, որտեղ ներառվել են տեղեկություններ այն մասին, թե իբր հողամասի սեփականատեր է հանդիսանում Ծ. Գ.-ն:
Դրանից բացի, պաշտոնատար անձ Հ. Ա.-ն, տեղեկացված լինելով, որ Գ. Մ.-ն արդեն իսկ անմիջական մասնակցություն է ունեցել խաբեության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի հողամասերի հափշտակությանը, ինչպես նաև քաջատեղյակ լինելով մի շարք հողամասերի կադաստրային գործերում առկա կեղծ փաստաթղթերի առանձնահատկությունների մասին, Գ. Մ.-ին օգնելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, 2021 թվականի ընթացքում ՀՀ կադաստրի կոմիտեի էլեկտրոնային համակարգում ապօրինի կերպով որպես նշված հողամասերի սեփականատերեր է մուտքագրել տարբեր անձանց տվյալներ:
Հ. Ա.-ի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին, այն է՝ համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող, առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 2,343,611,164 ՀՀ դրամ արժողությամբ 5 հողամասեր դուրս են բերվել պետության հաշվեկշռից և անցել այլ անձանց տնօրինության տակ:
Հ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ընդհանուր առմամբ, հիշյալ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է ներկայացվել 11 անձի: Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքների հափշտակության հանցավոր սխեմայում ընդգրկված բոլոր անձանց, այդ թվում` ՀՀ կադաստրի կոմիտեում և Երևանի քաղաքապետարանում պաշտոններ զբաղեցրած, առերևույթ պաշտոնեական դիրքը չարաշահած և պաշտոնեական կեղծիք կատարած անձանց ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете РА по факту хищения бывшим должностным лицом Комитета кадастра РА и другими лицами земельных участков, являющихся общинной и государственной собственностью, в результате предпринятых сотрудниками оперативно-розыскного управления Комитета масштабных мероприятий и проведенных следственных действий выявлены новые эпизоды коррупционных преступлений, в том числе случай получения взятки должностным лицом комитета кадастра РА в крупных размерах.
В частности, в ходе предварительного следствия были приобретены факты, свидетельствующие о совершении преступления, о том, что бывшие должностные лица Комитета кадастра РА Г. М. и Д. М., по предварительному сговору с близкими им лицами, вследствие злоупотребления должностными полномочиями исполняющим обязанности начальника отдела архива единого подразделения регистрации недвижимости Комитета кадастра Г. А. и другими должностными лицами и совершения служебных подлогов путем обмана похитили имущество, принадлежащее государственной и общинной собственности в административных районах Норк-Мараш, Ачапняк и, 11 земельных участков общей рыночной стоимостью около 5,6 млрд драмов РА.
Кроме того, Г. А. за содействие совершению действий в пользу своего близкого Г. М. и представленного им лица Ц. Г., в частности, за организацию незаконного ввода в электронную систему Комитета кадастра фальшивых документов, содержащихся в кадастровом деле о земельном участке рыночной стоимостью 209 млн. драмов, находящемся в квартале Ачапняк города Ереван, являющемся государственной собственностью, в 2020 году от Г. М. получил взятку в размере 2 млн драмов. Затем, согласно договоренности, 9 апреля 2020 года вышеупомянутые фальшивые документы при организации Г. А. были внесены в электронную систему кадастровых дел, куда были включены сведения о том, что Ц. Г. якобы является владельцем земельного участка.
Кроме того, должностное лицо Г. А., будучи информированным о том, что Г. М. уже принимал непосредственное участие в хищении земельных участков в особо крупных размерах путем обмана, а также будучи хорошо осведомленным об особенностях фальшивых документов, имеющихся в кадастровых делах ряда земельных участков, исходя из личной заинтересованности в помощи Г. М., используя должностное положение вопреки интересам службы, в течение 2021 года незаконно вводил в электронную систему Комитета кадастра данные разных лиц.
В результате злоупотребления должностными полномочиями Г. А. нанес существенный ущерб законным интересам государства, а именно: 5 земельных участков, являющихся общинной и государственной собственностью, общей стоимостью 2,343,611,164 драмов, были выведены из баланса государства и переданы в распоряжение иных лиц.
Г. А. предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА и части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, действующего в момент совершения деяния (вступил в силу 01.08.2003 г., утратил силу 01.07.2022 г.). В отношении него в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
В целом, в ходе предварительного следствия было предъявлено обвинение 11 лицам. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия и оперативно-розыскные мероприятия для установления личностей всех лиц, вовлеченных в преступную схему хищения общинных и государственных земельных участков, в том числе лиц, занимающих должности в Комитете кадастра РА и мэрии Еревана, злоупотребивших должностным положением и совершивших служебный подлог.