ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախկին պաշտոնյայի և այլ անձանց կողմից համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքների հափշտակության դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ միջոցառումների և կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահատվել են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների նոր դրվագներ, այդ թվում` ՀՀ կադաստրի կոմիտեի պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես, նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր այն մասին, որ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախկին պաշտոնյաներ Գ. Մ.-ն և Դ. Մ.-ն, իրենց մտերիմ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, Կադաստրի կոմիտեի անշարժ գույքի գրանցման միասնական ստորաբաժանման արխիվի բաժնի պետի պաշտոնակատար Հ. Ա.-ի և այլ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու հետևանքով խարդախությամբ հափշտակել են Երևան քաղաքի Նորք-Մարաշ, Աջափնյակ և Կենտրոն վարչական շրջաններում գտնվող պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող, ընդհանուր շուրջ 5,6 մլրդ ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 11 հողատարածքներ:
Բացի այդ, Հ. Ա.-ն իր մտերիմ Գ. Մ.-ի և նրա ներկայացրած անձի՝ Ծ. Գ.-ի օգտին գործողություն կատարելուն նպաստելու, մասնավորապես՝ պետական սեփականություն հանդիսացող, Երևան քաղաքի Աջափնյակ թաղամասում գտնվող 209 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով հողամասի վերաբերյալ կազմված կադաստրային գործում առկա կեղծ փաստաթղթերը ՀՀ կադաստրի կոմիտեի էլեկտրոնային համակարգ ապօրինի մուտքագրելու գործընթացը կազմակերպելու համար 2020 թվականին Գ. Մ.-ից ստացել է 2 մլն ՀՀ դրամ կաշառք: Այնուհետև, պայմանավորվածության համաձայն, 2020 թվականի ապրիլի 9-ին վերոհիշյալ կեղծ փաստաթղթերը Հ. Ա.-ի կազմակերպմամբ մուտքագրվել են կադաստրային գործերի էլեկտրոնային համակարգ, որտեղ ներառվել են տեղեկություններ այն մասին, թե իբր հողամասի սեփականատեր է հանդիսանում Ծ. Գ.-ն:
Դրանից բացի, պաշտոնատար անձ Հ. Ա.-ն, տեղեկացված լինելով, որ Գ. Մ.-ն արդեն իսկ անմիջական մասնակցություն է ունեցել խաբեության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի հողամասերի հափշտակությանը, ինչպես նաև քաջատեղյակ լինելով մի շարք հողամասերի կադաստրային գործերում առկա կեղծ փաստաթղթերի առանձնահատկությունների մասին, Գ. Մ.-ին օգնելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, 2021 թվականի ընթացքում ՀՀ կադաստրի կոմիտեի էլեկտրոնային համակարգում ապօրինի կերպով որպես նշված հողամասերի սեփականատերեր է մուտքագրել տարբեր անձանց տվյալներ:
Հ. Ա.-ի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին, այն է՝ համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող, առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 2,343,611,164 ՀՀ դրամ արժողությամբ 5 հողամասեր դուրս են բերվել պետության հաշվեկշռից և անցել այլ անձանց տնօրինության տակ:
Հ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ընդհանուր առմամբ, հիշյալ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է ներկայացվել 11 անձի: Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքների հափշտակության հանցավոր սխեմայում ընդգրկված բոլոր անձանց, այդ թվում` ՀՀ կադաստրի կոմիտեում և Երևանի քաղաքապետարանում պաշտոններ զբաղեցրած, առերևույթ պաշտոնեական դիրքը չարաշահած և պաշտոնեական կեղծիք կատարած անձանց ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ:

During the preliminary investigation of the criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee regarding the embezzlement of communal and state-owned plots of land by a former official of the RA Cadastre Committee and other persons, as a result of large-scale measures taken by the operative-intelligence department of the committee and investigative actions, new episodes of crimes of a corruption nature were discovered, including the case of receiving a bribe in large amounts by an official of the RA Cadastre Committee.
In particular, during the preliminary investigation, facts proving the commission of the crime were obtained, that former officials of the RA Cadastre Committee G. M. and D. M., with a preliminary agreement with their close people, as a result of acting head of the archive division of the unified subdivision of real estate registration of the Cadastre Committee H. A. and other officials abusing their official powers and committing official forgeries, 11 state and community-owned plots of land with a market value of AMD 5.6 billion in Nork-Marash, Ajapnyak and Kentron administrative districts of Yerevan were fraudulently embezzled.
Besides, H. A. to assist in taking action in favor of his close friend G M and the person represented by him, Ts. G., in particular, for organizing the process of illegally entering the fake documents in the cadastral file on the land plot with a market value of AMD 209 million located in the Ajapnyak district of Yerevan, which is a state property, into the electronic system of the RA Cadastre Committee, in 2020, received a bribe of AMD 2 million from GM. Then, according to the agreement, on April 9, 2020, the above-mentioned fake documents were entered into the electronic system of cadastral affairs by the organization of H. A., where information was included that as if the owner of the land was Ts. G..
Besides, the official H. A., being informed that G. M. had already taken a direct part in the embezzlement of plots of land in especially large amounts by deception, as well as being well aware of the features of the fake documents in the cadastral files of a number of plots, G. M. out of his personal interest, using his official position against the interests of the service, during 2021 illegally entered the data of various persons as the owners of the mentioned plots in the electronic system of the RA Cadastre Committee.
As a result of abusing their official powers by H.A., significant damage was caused to the legal interests of the state, that is, 5 plots of land belonging to the community and the state, of particularly large sizes, with a total value of AMD 2,343,611,164, were removed from the state's balance sheet and passed under the management of other persons.
H. A was charged under Article 435, part 2, point 2 of the RA Criminal Code and Article 308 part 2 of the RA Criminal Code being in force at the time (entered into force on 01.08.2003, expired on 01.07.2022). Taking into custody was selected as a measure of restriction against him.
In general, 11 persons were charged during the preliminary investigation of the mentioned criminal proceedings. The investigation is ongoing. Necessary investigative actions and operative-intelligence measures are being taken in order to find out the identities of all persons involved in the criminal scheme of theft of communal and state-owned lands, including those who held positions in the RA Cadastre Committee and Yerevan Municipality, who apparently abused their official position and committed official forgery.