ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հետ աշխատանքի արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձինք նախնական համաձայնությամբ հարկատուից որպես կաշառք ստացել են շուրջ 5 մլն ՀՀ դրամի չափով դրամական միջոցներ և գույքային առավելություն, այնուհետև օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՊԵԿ համալիր հարկային ստուգումների վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Հ. Մ.-ն, 2022թ. սկզբին տեղեկանալով, որ բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատման գործունեությամբ զբաղվող ՍՊ ընկերությանը կարող են առաջադրվել շուրջ 126.000.000 ՀՀ դրամի չափով չկատարված հարկային պարտավորություններ, իր մտերիմ, նույն վարչության ստուգումների բաժնի գլխավոր հարկային տեսուչ Ա. Ա.-ի հետ ձեռք է բերել հիշյալ ՍՊԸ ներկայացուցիչներից կաշառք ստանալու վերաբերյալ համաձայնություն` ընկերության հարկային պարտավորությունները նվազեցնելուն նպաստելու դիմաց:
Հիշյալ պաշտոնատար անձինք նախ մտադրվել են նշված ՍՊԸ-ի կողմից կառուցվող բազմաբնակարան շենքից էականորեն զեղչված արժեքով ստանալ երկու բնակարանի գնման իրավունք՝ դրանք հետագայում վաճառելու կամ վարձակալությամբ հանձնելու նպատակով, իսկ կաշառքի մյուս մասը որոշել են ստանալ գումարի տեսքով: Ա. Ա.-ն, ով մտերիմ հարաբերությունների մեջ է եղել նշված ՍՊԸ-ի համասեփականատեր Ն. Մ.-ի հետ, վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքում նրան ներկայացրել է ընկերության կողմից վճարման ենթակա հարկային պարտավորությունների չափը նվազեցնելու դիմաց 2.443.850 ՀՀ դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու, ինչպես նաև բազմաբնակարան շենքում զեղչված գնով երկու բնակարանի գնման իրավունք տրամադրելու՝ իր և Հ. Մ.-ի պահանջը:
Ընդունելով առաջարկը՝ Ն. Մ.-ն Ա. Ա.-ին և Հ. Մ.-ին Երևան քաղաքի Հ. Մանանդյան փողոցում կառուցվող շենքում էականորեն ցածր արժեքներով վաճառել է երկու բնակարան` տարբերության մասով որպես գույքային առավելություն տալով խոշոր չափերի` 2.297.997 ՀՀ դրամ կաշառք:
Դրանից հետո, պայմանավորվածության համաձայն, ՍՊԸ-ի համասեփականատերը Ա. Ա.-ին է փոխանցել կաշառքի մյուս մասը` 2.443.850 ՀՀ դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլարը, որը վերջինս 2022 թվականի մարտի 21-ին տվել է Հ.Մ.-ին:
Այնուհետև, Հ. Մ.-ն ու Ա. Ա.-ն նախնական համաձայնությամբ, որպես կաշառք զեղչված արժեքով ձեռք բերված բնակարանների իրական ծագումը թաքցնելու նպատակով, օրինականացրել են հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը` բնակարանների գնման իրավունքները գրանցել են այլ անձանց՝ Ա. Ա.-ի և Հ. Մ.-ի երկու մտերիմների անուններով: Արդյունքում` 2022 թվականի ապրիլի 12-ին կնքված և նոտարական կարգով վավերացված պայմանագրերով նշված երկու բնակարանները հաշվառվել են հիշյալ անձանց անուններով:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար մեղադրանք է ներկայացվել 6 անձի, այդ թվում` ՊԵԿ երկու պաշտոնյաներին և ՍՊ ընկերության երկու համասեփականատերերին:
ՊԵԿ պաշտոնյաներ Հ. Մ.-ին ու Ա. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փողերի լվացումը), 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով կաշառք ստանալը): Եվս երկու անձի մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Հիշյալ 4 մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Նրանց վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Предварительным следствием уголовного производства, инициированного в Антикоррупционном комитете РА в результате работы со Службой национальной безопасности РА, было обосновано, что должностные лица КГД РА по предварительному сговору получили от налогоплательщика в качестве взятки денежные средства и имущественное преимущество в размере около 5 млн драмов РА, затем легализовали имущество, полученное преступным путем.
В частности, предварительным следствием было установлено, что занимавший должность заместителя начальника управления комплексных налоговых проверок КГД Г. М., узнав в начале 2022 года, что ООО, занимающемуся застройкой многоквартирных домов, могут быть предъявлены невыполненные налоговые обязательства в размере около 126.000.000 драмов РА, вместе со своим близким, главным налоговым инспектором отдела проверок того же управления А. А., достиг соглашения о получении взятки от представителей упомянутого ООО за содействие понижению налоговых обязательств компании.
Упомянутые должностные лица сначала намеревались получить право на покупку двух квартир по существенно сниженной стоимости в строящемся ООО многоквартирном доме с целью их дальнейшей продажи или сдачи в аренду, а другую часть взятки решили получить в виде денег. А. А., который состоял в близких отношениях с совладельцем указанного ООО Н. М., в ходе встречи с последним представил ему свое и Г. М. требование о даче взятки в размере 5000 долларов США, эквивалентных 2.443.850 драмам РА, а также о предоставлении права на покупку двух квартир в многоквартирном доме по сниженной цене.
Приняв предложение, Н. М. продал А. А. и Г. М. две квартиры в строящемся в Ереване на улице А. Манандян здании по существенно низким ценам, дав в качестве имущественного преимущества взятку в размере 2.297.997 драмов.
После этого, согласно договоренности, совладелец ООО передал А. А. остальную часть взятки - 5000 долларов США, эквивалентных 2.443.850 драмам РА, которую последний передал Г. М. 21 марта 2022 года.
Затем Г. М. и А. А., по предварительному сговору с целью сокрытия истинного происхождения квартир, приобретенных по сниженной стоимости в качестве взятки, легализовали имущество, полученное преступным путем, зарегистрировали права на покупку квартир на имена двух близких А. А. и Г. М. В результате две квартиры, указанные по заключенным 12 апреля 2022 года и нотариально заверенным договорам, были зарегистрированы на имена указанных лиц.
За совершение вышеуказанных преступных деяний обвинение предъявлено 6 лицам, в том числе - двум чиновникам КГД и двум совладельцам ООО.
Чиновникам КГД Г. М. и А. А. предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 296 (Отмывание денег группой лиц по предварительному сговору), пунктам 1 и 2 части 2 статьи 435 (Получение взятки в крупных размерах группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА. Еще двум лицам предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 296 Уголовного кодекса РА. В отношении упомянутых 4 обвиняемых в качестве меры пресечения применен арест.
Материалы уголовного производства с обвинительным заключением переданы осуществляющему надзор прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.