ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հետ աշխատանքի արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձինք նախնական համաձայնությամբ հարկատուից որպես կաշառք ստացել են շուրջ 5 մլն ՀՀ դրամի չափով դրամական միջոցներ և գույքային առավելություն, այնուհետև օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՊԵԿ համալիր հարկային ստուգումների վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Հ. Մ.-ն, 2022թ. սկզբին տեղեկանալով, որ բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատման գործունեությամբ զբաղվող ՍՊ ընկերությանը կարող են առաջադրվել շուրջ 126.000.000 ՀՀ դրամի չափով չկատարված հարկային պարտավորություններ, իր մտերիմ, նույն վարչության ստուգումների բաժնի գլխավոր հարկային տեսուչ Ա. Ա.-ի հետ ձեռք է բերել հիշյալ ՍՊԸ ներկայացուցիչներից կաշառք ստանալու վերաբերյալ համաձայնություն` ընկերության հարկային պարտավորությունները նվազեցնելուն նպաստելու դիմաց:
Հիշյալ պաշտոնատար անձինք նախ մտադրվել են նշված ՍՊԸ-ի կողմից կառուցվող բազմաբնակարան շենքից էականորեն զեղչված արժեքով ստանալ երկու բնակարանի գնման իրավունք՝ դրանք հետագայում վաճառելու կամ վարձակալությամբ հանձնելու նպատակով, իսկ կաշառքի մյուս մասը որոշել են ստանալ գումարի տեսքով: Ա. Ա.-ն, ով մտերիմ հարաբերությունների մեջ է եղել նշված ՍՊԸ-ի համասեփականատեր Ն. Մ.-ի հետ, վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքում նրան ներկայացրել է ընկերության կողմից վճարման ենթակա հարկային պարտավորությունների չափը նվազեցնելու դիմաց 2.443.850 ՀՀ դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու, ինչպես նաև բազմաբնակարան շենքում զեղչված գնով երկու բնակարանի գնման իրավունք տրամադրելու՝ իր և Հ. Մ.-ի պահանջը:
Ընդունելով առաջարկը՝ Ն. Մ.-ն Ա. Ա.-ին և Հ. Մ.-ին Երևան քաղաքի Հ. Մանանդյան փողոցում կառուցվող շենքում էականորեն ցածր արժեքներով վաճառել է երկու բնակարան` տարբերության մասով որպես գույքային առավելություն տալով խոշոր չափերի` 2.297.997 ՀՀ դրամ կաշառք:
Դրանից հետո, պայմանավորվածության համաձայն, ՍՊԸ-ի համասեփականատերը Ա. Ա.-ին է փոխանցել կաշառքի մյուս մասը` 2.443.850 ՀՀ դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլարը, որը վերջինս 2022 թվականի մարտի 21-ին տվել է Հ.Մ.-ին:
Այնուհետև, Հ. Մ.-ն ու Ա. Ա.-ն նախնական համաձայնությամբ, որպես կաշառք զեղչված արժեքով ձեռք բերված բնակարանների իրական ծագումը թաքցնելու նպատակով, օրինականացրել են հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը` բնակարանների գնման իրավունքները գրանցել են այլ անձանց՝ Ա. Ա.-ի և Հ. Մ.-ի երկու մտերիմների անուններով: Արդյունքում` 2022 թվականի ապրիլի 12-ին կնքված և նոտարական կարգով վավերացված պայմանագրերով նշված երկու բնակարանները հաշվառվել են հիշյալ անձանց անուններով:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար մեղադրանք է ներկայացվել 6 անձի, այդ թվում` ՊԵԿ երկու պաշտոնյաներին և ՍՊ ընկերության երկու համասեփականատերերին:
ՊԵԿ պաշտոնյաներ Հ. Մ.-ին ու Ա. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փողերի լվացումը), 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով կաշառք ստանալը): Եվս երկու անձի մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Հիշյալ 4 մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Նրանց վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

According to the preliminary investigation of the criminal proceedings initiated as a result of the work with the RA National Security Service in the RA Anticorruption Committee, it was established that the officials of the RA SRC received about 5 million AMD as a bribe from the taxpayer with prior consent, and then legalized the property obtained through criminal means.
In particular, during the preliminary investigation, it was found that H.M., who held the position of deputy head of the SRC complex tax inspections department, having learned in early 2022 that the LL company engaged in the construction of apartment buildings may be charged unpaid tax obligations in the amount of 126,000,000 AMD, reached an agreement with A. A., close to him, the chief tax inspector of the inspection division of the same department, to receive bribes from the representatives of the aforementioned LLC in exchange for helping to reduce the company's tax liabilities.
The mentioned officials first intended to get the right to purchase two apartments from the multi-apartment building under construction by the mentioned LLC at a significantly discounted price, in order to sell or rent them later, and they decided to receive the other part of the bribe in the form of money. A.A., who was in close relations with the co-owner of the said LLC, N.M., during the meeting with the latter, presented him with his request to pay a bribe of 5,000 USD equivalent to 2,443,850 AMD in exchange for reducing the amount of tax liabilities payable by the company, as well as to grant the right to him and H.M. to purchase two apartments in a block of flats at a discounted price.
Accepting the offer, N.M. sold two apartments in the building under construction on H. Manandyan street of Yerevan city to A.A. and H.M. at significantly low prices, giving a large bribe of AMD 2,297,997 as a property advantage.
After that, according to the agreement, the co-owner of the LLC transferred the other part of the bribe to A.A., 5,000 USD equivalent to AMD 2,443,850, which the latter gave to H. M. on March 21, 2022.
Then, H. M. and A. A., with a preliminary agreement, in order to hide the true origin of the apartments purchased at a discounted price as a bribe, legalized the property obtained through criminal means, registered the rights of purchasing the apartments under the names of two close people, A. A. and H. M. As a result, the two apartments mentioned in the contracts signed on April 12, 2022 and notarized were registered under the names of the mentioned persons.
6 persons, including two SRC officials and two co-owners of LL company, were charged with the above-mentioned criminal acts.
SRC officials H.M. and A.A. were charged under Article 296, part 2, point 1 of the RA Criminal Code (Money laundering by a group of persons with prior consent), Article 435, part 2, points 1 and 2 (Receiving bribes in large amounts by a group of persons with prior consent). Two more persons were charged under Article 296, part 2, point 1 of the RA Criminal Code. Taking into custody was applied to the mentioned 4 accused as a measure of restriction.
The investigation on them has been completed. The materials of the criminal proceedings with the indictment have been handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.