ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթների շրջանակներում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ վարորդներ Կ. Մ.-ն և Ա. Ն.-ն իրենց կողմից թույլ տրված վարչական իրավախախտումներին ընթացք չտալու համար կաշառք են առաջարկել ՀՀ ոստիկանության պարեկներին:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ վերջիններս ծառայություն իրականացնելու ժամանակ Վանաձոր-Դիլիջան ավտոճանապարհին կագնեցրել են Կ. Մ.-ի վարած ավտոմեքենան` նրա կողմից վարչական իրավախախտում թույլ տալու, այն է` անթույլատրելի տեղում վազանց կատարելու պատճառով:
Պարեկային ծառայության աշխատակիցները Կ. Մ.-ին պարզաբանել են տրանսպորտային միջոցը կանգնեցնելու պատճառը և վերջինից պահանջել համապատասխան փաստաթղթերը` վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու համար: Այդ ընթացքում Կ. Մ.-ն մի քանի անգամ առաջարկել է կազմել տուգանքի ավելի փոքր չափ նախատեսող վարչական իրավախախտման արձանագրություն, սակայն պարեկային ծառայողների կողմից մերժում ստանալուց հետո գրպանից հանել է 15.000 ՀՀ դրամ և փորձել որպես կաշառք տալ նրանց: Նույն պահին ոստիկանության աշխատակիցները Կ. Մ.-ին ձերբակալել և տեղափոխել են ոստիկանության բաժին:
Կ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված մեկ այլ քրեական վարույթի նախաքննությամբ էլ հիմնավորվել է, որ տրանսպորտային միջոցը առանց հաշվառման համարանիշի վարող Ա. Ն.-ն չի ենթարկվել ավտոմեքենան կանգնեցնելու պարեկների հրահանգին և դիմել է փախուստի: Պարեկները, սակայն, կանգնեցրել են ավտոմեքենան, այն տեղափոխել ոստիկանության հատուկ պահպանվող տարածք, որտեղ կատարվել է վարորդ Ա. Ն.-ի սթափության զննում: Արդյունքում պարզվել է, որ վերջինս գտնվել է ոչ սթափ վիճակում: Պարեկների կողմից կազմվել են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ տրանսպորտային միջոցն առանց հաշվառման համարանիշների և ոչ սթափ վիճակում վարելու համար:
Վերոնշյալ արձանագրությունները կազմելու ժամանակ Ա. Ն.-ն մոտեցել է պարեկներից մեկին և ավտոմեքենան հատուկ պահպանվող տարածքից հանելու դիմաց առաջարկել ռեստորանում հյուրասիրել, սակայն մերժում է ստացել, որից հետո առաջարկել է 16.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Կաշառք առաջարկելու կասկածանքով Ա. Ն.-ն ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության բաժին:
Ա. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Ներկայացված մեղադրանքում Ա. Ն.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել, տվել խոստովանական ցուցմունք: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

На основе совокупности достаточных доказательств, полученных в рамках уголовных производств, инициированных Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что водители К. М. и А. Н. предложили взятку патрулям полиции РА за недопущение хода допущенных ими административных правонарушений.
В частности, выяснилось, что во время службы на автодороге Ванадзор-Дилижан последние остановили автомобиль К. М. из-за допущения им административного правонарушения, то есть совершения обгона в недопустимом месте.
Сотрудники патрульной службы разъяснили К. М. причину остановки транспортного средства и потребовали у последнего соответствующие документы для составления протокола об административном правонарушении. За это время К. М. несколько раз предлагал составить протокол об административном правонарушении, предусматривающий меньший размер штрафа, однако, получив отказ от патрульных служащих, достал из кармана 15 000 драмов и покушался дать им в качестве взятки. В тот же момент сотрудники полиции задержали К. М. и доставили в отделение полиции.
К. М. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного Кодекса РА. В отношении последнего в качестве меры пресечения был применен запрет на отсутствие.
Предварительным следствием другого уголовного производства, инициированного Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что А. Н., управлявший транспортным средством без регистрационного номера, не подчинился приказам патрулей остановить автомобиль и скрылся. Однако патрули остановили автомобиль и доставили его на особо охраняемую территорию полиции, где был проведен осмотр трезвости водителя А. Н. В результате выяснилось, что последний находился в нетрезвом состоянии. Патрули составили протоколы об административных правонарушениях за вождение транспортного средства без регистрационных номеров и в нетрезвом состоянии.
Во время составления вышеуказанных протоколов А. Н. подошел к одному из патрулей и предложил угостить машину в ресторане за вывоз с особо охраняемой территории, однако получил отказ, после чего предложил взятку в размере 16 000 драмов РА. По подозрению в получении взятки А. Н. задержан и доставлен в отделение милиции. А. Н. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА. А. Н. признал себя виновным в предъявленном обвинении, дал признательные показания. В отношении него избрана мера пресечения в виде запрета на отсутствие.
Материалы уголовного производства с обвинительным заключением переданы прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.