ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով կատարված նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ բացահայտվել են ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնատար և այլ անձանց կողմից 2021-2022 թվականների ընթացքում խոշոր չափերով կաշառք տալու, ստանալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու, ապօրինի վարձատրություն ստանալու և տալու դեպքեր, որոնցում ներգրավված են եղել Արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը և ԱԻ նախարարության աշխատակիցներ, այդ թվում` տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ և այլ անձինք:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ պարզվել է, որ նախարարության հետ համագործակցող ՍՊ ընկերության օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու և ծառայության գծով հովանավորչության, այն է՝ հիշյալ ընկերության տնօրենի կողմից նախարարության հարևանությամբ բազմաբնակարան շենք կառուցելու համար անհրաժեշտ թույլտվություններ ձեռք բերելու հարցում համապատասխան պաշտոնատար անձանց բարեխոսելու, ինչպես նաև նույնպիսի ծառայություններ մատուցող այլ տնտեսվարողի համար խոչընդոտներ ստեղծելու համար ԱԻ նախարար Ա. Փիլոյանը իր խորհրդական Ա. Հ.-ի օժանդակությամբ 2022 թ.-ին ստացել է խոշոր չափերով` 1000000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Անդրանիկ Փիլոյանը, առանց օրենքով սահմանված կարգի և փաստաթղթավորման, բանավոր հանձնարարություն է տվել ԱԻ նախարարության ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Վ. Մ.-ին ԱԻՆ պետական ռեզերվների գրասենյակի Գագարինի պահեստի ավելի քան 18 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ գույքն ապամոնտաժելու վերաբերյալ: Այնուհետև Վ. Մ.-ն 2022թ. մարտին, հիշյալ գույքը հափշտակելու դիտավորությամբ, այն տեղափոխել է մասնավոր տարածք և դրա մի մասը վաճառել Սևան քաղաքի բնակչին:
Բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ Վ. Մ.-ն իր ծանոթ Ա. Օ.-ի կողմից կաշառք տալու եղանակով նախարարության ՓԾ ջոկատներից մեկի հրամանատարի պաշտոնին նշանակվելու մտադրության մասին 2022թ. հունվարին հայտնել է ԱԻ նախարարին, ով ընդունել է այդ առաջարկը: Ա. Օ.-ի` համապատասխան պաշտոնում նշանակվելուց հետո Վ. Մ.-ն օժանդակել է նախարար Ա. Փիլոյանի կողմից հիշյալ անձից ոսկու ձուլակտորի տեսքով կաշառք ստանալուն:
Բացի այդ, քրեական վարույթի համաձայն` նախարարության ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Հ. Ե.-ն, օգտագործելով պաշտոնեական դրությունը, համապատասխան անձին նախարարությունում աշխատանքի ընդունելու համար միջնորդել է ԱԻ նախարարի կողմից ջեռուցման համակարգի տեսքով խոշոր չափերով` 960 000 ՀՀ դրամ կաշառք ստանալուն:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ Վ. Գ.-ն, մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվելով ՀՀ ԱԻ նախարարի հետ, վերջինիս կողմից իր լիազորությունների շրջանակում մի շարք անձանց օգտին գործողություններ կատարելու, այն է` նախարարության տարբեր ստորաբաժանումներում աշխատանքի ընդունելու համար նշված անձանցից յուրաքանչյուրից պահանջել և ստացել է 1700-2500 ԱՄՆ դոլարի չափով ապօրինի վարձատրություն:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ա. Փիլոյանին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (2 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով և արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Եվս 12 անձի, այդ թվում` ԱԻ նախարարության տարբեր պաշտոնյաների, մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 437-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 438-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և արարքները կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 311.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 38-3112-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 312.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-312.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Մեղադրյալներից Վ. Գ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Վերը նշված մեղադրյալների վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

По совокупности достаточных доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия, проведенного по многоэпизодному уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете РА, были раскрыты случаи дачи, получения взятки в крупных размерах должностными и другими лицами Министерства по чрезвычайным ситуациям РА в течение 2021-2022 годов, в которых были вовлечены Министр по чрезвычайным ситуациям Пилоян Андраник и сотрудники министерства по ЧС, в том числе - руководители различных подразделений и иные лица.
В частности, предварительным следствием было установлено, что за совершение заведомо незаконных действий в пользу ООО, сотрудничающего с министерством, и за покровительство по линии услуг, а именно: за посредничество соответствующих должностных лиц в вопросе получения необходимых разрешений для строительства многоквартирного дома по соседству с Министерством директором упомянутой компании, а также за создание препятствий для другого хозяйствующего субъекта, предоставляющего такие же услуги, Министр по ЧС Пилоян А. при содействии своего советника А. Г. в 2022 году получил взятку в крупном размере - 1000000 драмов РА.
Предварительным следствием также установлено, что Пилоян Андраник, без установленного законом порядка и документации, дал устное поручение руководителю одного из подразделений Министерства по ЧС В. М. о демонтаже имущества на сумму более 18 млн. драмов РА склада Гагарина офиса государственных резервов МЧС. Затем в марте 2022 года В. М. с умыслом хищения перевез его на частную территорию и продал часть его жителю города Севан.
Было также получено достаточно доказательств того, что В. М. посредством дачи взятки, знакомым А. О. сообщил о намерении быть назначенным на должность командира одного из отрядов СС министерства, сообщил в январе 2022 года министру по ЧС, который и принял это предложение. После назначения А. О. на соответствующую должность, В. М. содействовал получению министром Пилояном А. взятки от упомянутого лица в виде золотых слитков.
Кроме того, согласно уголовному производству, руководитель одного из подразделений Министерства Г. Е., используя должностное положение, для приема на работу соответствующего лица ходатайствовал о получении Министром по ЧС взятки в крупном размере 960 000 драмов РА в виде системы отопления.
Следствием также установлено, что В. Г., находясь в близких отношениях с Министром по ЧС РА, за совершение действий последним в рамках своих полномочий в пользу ряда лиц, а именно: за прием на работу в различные подразделения Министерства, потребовал и получил от каждого из указанных лиц незаконное вознаграждение в размере 1700-2500 долларов США.
Министру по чрезвычайным ситуациям РА Пилояну А. предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435 (2 эпизода), части 1 статьи 435 и части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА (вступил в силу 01.08.2003, утратил силу 01.07.2022). В отношении него в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.
Еще 12 лицам, в том числе различным должностным лицам Министерства по ЧС, предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 46-435, пункту 1 части 2 статьи 437, пункту 3 части 3 статьи 256, части 1 статьи 436, пункту 2 части 2 статьи 438, пункту 2 части 2 статьи 439 и пункту 2 части 2 статьи 439 Уголовного кодекса РА, действующего в момент совершения деяний (вступил в силу 01.08.2003, утратил силу 01.07.2022) по части 1 статьи 308, части 2 статьи 312, пункту 2 части 3 статьи 311.2, пункту 2 части 3 статьи 38-3112, по части 2 статьи 312.2, части 2 статьи 38-312.2.
Из обвиняемых в отношении В. Г. в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.
Предварительное следствие по вышеуказанным обвиняемым завершено. Материалы уголовного производства с обвинительным заключением переданы осуществляющему надзор прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.