ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել են ՀՀ օծանելիքի ներմուծման, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ից ծխախոտի արտահանման գործընթացում պատշաճ մաքսային հսկողություն չիրականացնելու և ապրանքները ՀՀ սահմանով անխոչընդոտ տեղափոխելու դիմաց պաշտոնատար անձ հանդիսացող ՊԵԿ աշխատակցին կաշառք տալու դեպքեր:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի, անհատ ձեռնարկատեր Ա. Խ.-ն ՀՀ ներմուծվող օծանելիքը մաքսային հսկողությունից թաքցնելու և օրենքով սահմանված մաքսավճարները չկատարելու հարցում իրեն աջակցելու համար դիմել է իր ծանոթ՝ ՀՀ ՊԵԿ լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված պաշտոնատար անձ Ա. Մ.-ին: Վերջինս վերը նշված հարցում Ա. Խ.-ին աջակցելու համար համաձայնության է եկել ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձի հետ, որն էլ, ընդունելով առաջարկը, հիշյալ ապօրինի գործողության համար պահանջել է 151.608 ՀՀ դրամին համարժեք 300 եվրո կաշառք: Արդյունքում, «Զվարթնոց» օդանավակայանում մաքսային հսկողություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից նրա ուղեբեռում հայտնաբերվել է մաքսային հայտարարագրման ենթակա օծանելիքը, սակայն կաշառք ստացած պաշտոնատար անձի միջամտության արդյունքում չի հայտարարագրվել:
Բացի այդ, Ա. Խ.-ն ՀՀ-ից 120 տուփ ծխախոտ անարգել արտահանելու հարցում աջակցություն ստանալու նպատակով կրկին դիմել է իր ծանոթ Ա. Մ.-ին: ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձը, որպես կաշառք, այս անգամ պահանջել և ստացել է 120.000 ՀՀ դրամ՝ յուրաքանչյուր տուփ ծխախոտի համար 1.000 ՀՀ դրամ: Արդյունքում, Ա. Խ.-ն մեկնել է ՀՀ-ից՝ ուղեբեռում թաքցնելու եղանակով արտահանելով 120 տուփ ծխախոտ:
Բացի այդ, Ա. Խ.-ն հերթական անգամ ՀՀ ներմուծվող օծանելիքն ու հարդարման պարագաները մաքսային հսկողությունից թաքցնելու և օրենքով սահմանված մաքսային վճարումները չկատարելու հարցում աջակցություն ստանալու նպատակով նորից դիմել է վերը նշված անձանց: ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձն Ա. Խ.-ի օգտին հիշյալ ապօրինի գործողության համար, որպես կաշառք, պահանջել է 120.000 ՀՀ դրամ, ինչը, սակայն, վերջինս չի փոխանցել Ա. Մ.-ին, քանի որ հայտարարագրման ենթակա օծանելիքն ու հարդարման պարագաները հայտնաբերվել և առգրավվել են ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից «Զվարթնոց» օդանավակայանում Ա. Խ.-ին պատկանող ուղեբեռի զննման ընթացքում:
Ա. Խ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ), իսկ Ա. Մ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ):

In the framework of the criminal proceedings initiated as a result of joint work with the RA National Security Service in the RA Anti-Corruption Committee, cases of the importation of RA perfume, as well as the failure to carry out proper customs control in the process of the export of tobacco from RA and giving a bribe to an official of the SRC employee in exchange for the unhindered transportation of goods across the RA border, were revealed.
During the preliminary investigation, it was found out that the RA citizen, individual entrepreneur A. Kh. turned to his acquaintance A.M., an official whose powers of the RA SRC had been temporarily suspended, to assist him in hiding the perfume imported to RA from customs control and not paying the customs duties prescribed by law. The latter reached an agreement with the competent official of the Customs Service of the RA SRC in order to support A.K. in the above-mentioned matter, who, accepting the offer, demanded a bribe of 300 euros equivalent to AMD 151,608 for the aforementioned illegal operation. As a result, the perfume subject to customs declaration was found in his luggage by the customs control officials at Zvartnots airport, but it was not declared as a result of the intervention of the bribed official.
Besides, A.Kh. again turned to his acquaintance A.M. for assistance in exporting 120 packs of cigarettes from RA. The authorized official of the customs service of the RA SRC demanded and received 120,000 AMD as a bribe, 1,000 AMD for each pack of cigarettes. As a result, A. Kh. left RA, exporting 120 packs of cigarettes by hiding them in luggage.
Besides, A.Kh. once again appealed to the above-mentioned persons for assistance in hiding the perfumes and cosmetics imported to RA from the customs control and not making the customs payments stipulated by the law. The competent official of the Customs Service of the RA SRC demanded 120,000 AMD as a bribe for the aforementioned illegal operation in favor of A. Kh., which, however, the latter did not transfer to A. M., because the perfume and grooming accessories subject to declaration were found and confiscated during the examination of the luggage belonging to A. Kh. at Zvartnots airport by the employees of the anti-smuggling department of the RA SRC.
A.Kh. was charged under Article 312, part 1 (three episodes) of the RA Criminal Code, and A.M.- under Article 313, part 1 (three episodes) of the RA Criminal Code.
Taking into custody was applied as a measure of restriction to A. Kh. and A. M.
The materials of the criminal proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to confirm it and send it to the court.