ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել են ՀՀ օծանելիքի ներմուծման, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ից ծխախոտի արտահանման գործընթացում պատշաճ մաքսային հսկողություն չիրականացնելու և ապրանքները ՀՀ սահմանով անխոչընդոտ տեղափոխելու դիմաց պաշտոնատար անձ հանդիսացող ՊԵԿ աշխատակցին կաշառք տալու դեպքեր:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի, անհատ ձեռնարկատեր Ա. Խ.-ն ՀՀ ներմուծվող օծանելիքը մաքսային հսկողությունից թաքցնելու և օրենքով սահմանված մաքսավճարները չկատարելու հարցում իրեն աջակցելու համար դիմել է իր ծանոթ՝ ՀՀ ՊԵԿ լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված պաշտոնատար անձ Ա. Մ.-ին: Վերջինս վերը նշված հարցում Ա. Խ.-ին աջակցելու համար համաձայնության է եկել ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձի հետ, որն էլ, ընդունելով առաջարկը, հիշյալ ապօրինի գործողության համար պահանջել է 151.608 ՀՀ դրամին համարժեք 300 եվրո կաշառք: Արդյունքում, «Զվարթնոց» օդանավակայանում մաքսային հսկողություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից նրա ուղեբեռում հայտնաբերվել է մաքսային հայտարարագրման ենթակա օծանելիքը, սակայն կաշառք ստացած պաշտոնատար անձի միջամտության արդյունքում չի հայտարարագրվել:
Բացի այդ, Ա. Խ.-ն ՀՀ-ից 120 տուփ ծխախոտ անարգել արտահանելու հարցում աջակցություն ստանալու նպատակով կրկին դիմել է իր ծանոթ Ա. Մ.-ին: ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձը, որպես կաշառք, այս անգամ պահանջել և ստացել է 120.000 ՀՀ դրամ՝ յուրաքանչյուր տուփ ծխախոտի համար 1.000 ՀՀ դրամ: Արդյունքում, Ա. Խ.-ն մեկնել է ՀՀ-ից՝ ուղեբեռում թաքցնելու եղանակով արտահանելով 120 տուփ ծխախոտ:
Բացի այդ, Ա. Խ.-ն հերթական անգամ ՀՀ ներմուծվող օծանելիքն ու հարդարման պարագաները մաքսային հսկողությունից թաքցնելու և օրենքով սահմանված մաքսային վճարումները չկատարելու հարցում աջակցություն ստանալու նպատակով նորից դիմել է վերը նշված անձանց: ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձն Ա. Խ.-ի օգտին հիշյալ ապօրինի գործողության համար, որպես կաշառք, պահանջել է 120.000 ՀՀ դրամ, ինչը, սակայն, վերջինս չի փոխանցել Ա. Մ.-ին, քանի որ հայտարարագրման ենթակա օծանելիքն ու հարդարման պարագաները հայտնաբերվել և առգրավվել են ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից «Զվարթնոց» օդանավակայանում Ա. Խ.-ին պատկանող ուղեբեռի զննման ընթացքում:
Ա. Խ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ), իսկ Ա. Մ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ):

В рамках уголовного производства, инициированного Антикоррупционным комитетом РА совместно со Службой национальной безопасности РА, раскрыты случаи несоблюдения надлежащего таможенного контроля в процессе импорта парфюмерии из РА, а также вывоза табака из РА и дачи взятки сотруднику КГД, являющемуся должностным лицом, за беспрепятственное перемещение товаров через границу РА.
В ходе предварительного следствия было установлено, что гражданин РА, индивидуальный предприниматель А. Х. обратился к своему знакомому, должностному лицу А. М., чьи полномочия КГД РА временно приостановлены, за сокрытием от таможенного контроля импортируемых в РА парфюмерии и оказанием ему содействия в вопросе невыполнения установленных законом таможенных платежей. Последний для содействия А. Х. в вышеуказанном вопросе пришел к согласию с компетентным должностным лицом таможенной службы КГД РА, который, приняв предложение, потребовал взятку в размере 300 евро, эквивалентную 151.608 драмам РА. В результате, в аэропорту «Звартноц» должностными лицами, осуществляющими таможенный контроль, в его багаже были обнаружены парфюм, подлежащий таможенному декларированию, однако в результате вмешательства должностного лица, получившего взятку, он не был задекларирован.
Кроме того, А. Х. с целью получения содействия в беспрепятственном экспорте из Армении 120 пачек сигарет вновь обратился к своему знакомому А. М. Компетентное должностное лицо таможенной службы КГД РА в качестве взятки на этот раз потребовало и получило 120.000 драмов - 1.000 драмов РА за каждую пачку сигарет. В результате А. Х. улетел из Армении, спрятав в багаже 120 пачек сигарет.
Кроме того, А. Х. в очередной раз обратился к вышеуказанным лицам с целью сокрытия от таможенного контроля импортируемых в РА парфюмерии и туалетных принадлежностей и получения содействия в вопросе невыполнения установленных законом таможенных платежей. Уполномоченное должностное лицо таможенной службы КГД РА за упомянутое незаконное действие в пользу А. Х. потребовало в качестве взятки 120.000 драмов РА, чего, однако, последний не передал А. М., поскольку подлежащие декларированию парфюмерия и туалетные принадлежности были обнаружены и изъяты сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой КГД РА в ходе досмотра принадлежащего А. Х. багажа в аэропорту «Звартноц».
А. Х. предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА (три эпизода), а А. М - по части 1 статьи 313 Уголовного кодекса РА (три эпизода).