ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հետ համագործակցված աշխատանքի արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձեռք են բերվել հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր այն մասին, որ Երևան քաղաքի բնակչուհի Թ. Ս.-ն, խարդախության եղանակով ուրիշի գումարը հափշտակելու ուղղակի դիտավորությամբ, զորակոչիկ Հ. Մ.-ին կեղծ հիվանդության ախտորոշմամբ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու պատրվակով փորձել է վերջինիս հորից՝ Գ. Մ.-ից հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2.375.950 ՀՀ դրամին համարժեք 5.000 ԱՄՆ դոլար:
Մասնավորապես` Թ. Ս.-ն Գ. Մ.-ին վստահեցրել է, որ իր ծանոթ պաշտոնյաների հետ ունեցած կապերն օգտագործելով կարող է վերջինիս որդուն որևէ կեղծ ախտորոշմամբ ազատել պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից, որի համար նրանից պահանջել է 2.375.950 ՀՀ դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար` հիշյալ պաշտոնյաներին որպես կաշառք տալու պատրվակով։ Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` Գ. Մ.-ն Թ. Ս.-ին տվել է պահանջված կաշառքի գումարից 950.380 ՀՀ դրամին համարժեք 2000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ մնացած` 1.425.570 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլարը պարտավորվել է տալ ծառայությունից որդու ազատվելուց հետո: Սակայն Հ. Մ.-ն բժշկական զորակոչային հանձնաժողովի կողմից ճանաչվել է պիտանի զինվորական ծառայության համար և զորակոչվել բանակ: Արդյունքում Գ. Մ.-ն Թ. Ս.-ին չի տվել կաշառքի գումարի մնացած մասը:
Թ. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված և 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժը կորցրած) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Գ. Մ.-ին՝ (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված և 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժը կորցրած) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

В рамках уголовного производства, инициированного в результате работы Антикоррупционного комитета РА в сотрудничестве со Службой национальной безопасности РА, были получены факты, свидетельствующие о том, что жительница города Еревана Т. С., с прямым умыслом хищения чужих денег путем мошенничества, под предлогом освобождения призывника Г. М. с диагнозом ложного заболевания от обязательной военной службы покушалась похитить у отца последнего Г. М 5.000 долларов США, эквивалентных 2.375.950 драмам РА.
В частности, Т.С. заверила Г. М, что, используя связи со знакомыми должностными лицами, может освободить сына последнего с ложным диагнозом от обязательной срочной военной службы, для чего потребовала 5000 долларов США, эквивалентных 2.375.950 драмам РА, под предлогом дачи взятки упомянутым должностным лицам. Согласно достигнутой договоренности, Г. М. дал Т. С. 2000 долларов США, эквивалентные 950.380 драмам РА, а остальные 3000 долларов США, эквивалентные 1.425.570 драмам РА, обязался отдать после освобождения сына от службы. Однако Г. М. был признан медицинской призывной комиссией годным к военной службе и призван в армию. В результате Г. М. не отдал Т. С. остальную часть суммы взятки.
Т. С. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-34-312 и пункту 2 части 2 статьи 34-178 Уголовного кодекса РА (принятого 18 апреля 2003 года и утратившего силу 1-го июля 2022 года), а Г. М. - по части 2 статьи 34-312 Уголовного кодекса РА (принятого 18-го апреля 2003 года и утратившего силу 1-го июля 2022 года).