ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ կադաստրի կոմիտեի հետ համագործակցված աշխատանքի արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձեռք են բերվել հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր այն մասին, որ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախկին պաշտոնյան` Գ. Մ.-ն, մի շարք անձանց օժանդակությամբ, ինչպես նաև պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու հետևանքով խարդախությամբ հափշտակել է ընդհանուր շուրջ 4,5 մլրդ ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 7 հողատարածքներ, որոնցից 4-ը նախնական համաձայնությամբ հափշտակել է իր մտերիմ Ա. Մ.-ի հետ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2007-2014թթ. ընթացքում Գ. Մ.-ն, ՀՀ կադաստրի կոմիտեում տարբեր պաշտոններ զբաղեցնելով, մտերիմ հարաբերություններ է հաստատել նույն կառույցի այլ պաշտոնատար անձանց հետ: Այնուհետև վերջիններիս օգնությամբ Գ. Մ.-ն 2016-2017թթ.-ին Ա. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ մտադրվել է դիտավորությամբ փաստերը խեղաթյուրելու միջոցով հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող շուրջ 80 հազ. քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով հողատարածքներ:
Հանցավոր մտադրության մասին Գ. Մ.-ն և Ա. Մ.-ն տեղեկացրել են իրենց ազգականներին և մտերիմ անձանց, ապա ստանալով հանցագործության կատարմանն օժանդակելու և հնարավոր խոչընդոտները վերացնելու վերաբերյալ վերջիններիս համաձայնությունը` ձեռնամուխ են եղել հափշտակության կատարմանը: Մասնավորապես` հափշտակության առարկա հանդիսացող հողամասերի կադաստրային գործերին կցելու և օգտագործելու նպատակով կազմվել են պետական, ինչպես նաև Երևան համայնքի սեփականություն հանդիսացող հողերի աճուրդային վաճառքի և վարձակալության իրավունքի մրցույթի արդյունքները հաստատելու մասին կեղծ փաստաթղթեր, այդ թվում` Երևանի քաղաքապետի կեղծ որոշումներ, հողամասի առուվաճառքի կեղծ պայմանագրեր և այլն, որոնց մի մասը ստորագրվել և շրջանառության մեջ են դրվել Գ.Մ.-ին և Ա. Մ.-ին օժանդակած անձանց կողմից:
Այնուհետև` Գ. Մ.-ի և Ա. Մ.-ի կազմակերպմամբ ու միջնորդությամբ, մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիքների արդյունքում, ՀՀ կադաստրի կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանման մատյանի արդեն իսկ լրացված էջերը փոխարինվել են կեղծ գրառումներ պարունակող էջերով, իսկ մյուս կեղծ փաստաթղթերը դարձվել են հափշտակության առարկա հանդիսացող հողամասերի կադաստրային գործերի փաստաթղթեր: Արդյունքում կատարվել է գրանցման ոչ ենթակա հողամասերի պետական գրանցում, և դրանց վերաբերյալ տրվել են անշարժ գույքի սեփականության (օգտագործման) իրավունքի գրանցման կեղծ վկայականներ, ինչն էլ ստեղծել է հափշտակված գույքը փաստացի տնօրինելու հնարավորություն:
Նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Գ. Մ.-ի և Ա. Մ.-ի կողմից հափշտակվել են ներքոհիշյալ համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները, որոնք ձևակերպվել են վերջիններիս օժանդակած տարբեր անձանց անուններով.
1. ՀՀ կառավարության որոշմամբ սեփականության իրավունքով անհատույց Երևան համայնքին փոխանցված հողամասը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել է Ա. Ն.-ի անվամբ և հետագայում Գ. Մ.-ի ու Ա. Մ.-ի կազմակերպմամբ շուրջ 122 մլն ՀՀ դրամով օտարվել այլ անձանց:
2. ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի համաձայն` քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողամասերի ցանկում ընդգրկված, առանձնապես խոշոր չափերով` շուրջ 560 մլն ՀՀ դրամ և 389 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքներով հողամասերը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել են համապատասխանաբար Բ. Գ.-ի և Ա. Մ.-ի անուններով:
3. ՀՀ կառավարության որոշմամբ սեփականության իրավունքով անհատույց Երևան համայնքին փոխանցված, առանձնապես խոշոր չափերով` 415 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով հողամասը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել է Ա. Ս.-ի անունով:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ նշված հողատարածքներից բացի Գ. Մ–ի կողմից տարբեր անձանց օժանդակությամբ հափշտակվել է`
1. Քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողամասերի ցանկում ընդգրկված, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1,008 մլրդ ՀՀ դրամ և 988 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքներով հողամասերը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել են համապատասխանաբար Ա. Հ.-ի և Լ. Դ.-ի անուններով:
2. ՀՀ կառավարության որոշմամբ սեփականության իրավունքով անհատույց Երևան համայնքին փոխանցված, առանձնապես խոշոր չափերով` 1,039 մլրդ ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով հողամասը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել է Կ. Ի.-ի անունով:
Գ. Մ.-ին և Ա. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել հանցավոր արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Գ. Մ.-ին և Ա. Մ.-ին օժանդակած ևս չորս անձի մեղադրանք է ներկայացվել հանցավոր արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքների հափշտակության հանցավոր սխեմայում ընդգրկված բոլոր անձանց, այդ թվում` ՀՀ կադաստրի կոմիտեում և Երևանի քաղաքապետարանում պաշտոններ զբաղեցրած, առերևույթ պաշտոնեական դիրքը չարաշահած և պաշտոնեական կեղծիք կատարած անձանց ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ:

Within the framework of the criminal proceedings initiated as a result of the cooperation of the RA Anti-Corruption Committee with the RA Cadastre Committee, facts indicating the commission of a crime were obtained, stating that the former official of the RA Cadastre Committee, G. M., with the assistance of a number of people, as well as officials abusing their official powers and committing official forgeries, fraudulently embezzled 7 plots of land with a total market value of 4.5 billion AMD, 4 of which he embezzled with prior agreement with his close friend A.M.
The preliminary investigation revealed that during 2007-2014, G.M., occupying various positions in the RA Cadastre Committee, established close relations with other officials of the same structure. Then, with the help of the latter, in 2016-2017, G.M., with a preliminary agreement with A.M., intended to embezzle plots of land in especially large amounts with a total area of about 80,000 square meters, considered to be communal and state-owned properties, by deliberately distorting the facts..
G.M. and A.M. informed their relatives and close friends about the criminal intention, and after receiving their consent to assist in the commission of the crime and remove possible obstacles, they started committing the embezzlement. In particular, in order to attach and use the plots of land that are the subject of embezzlement to the cadastral files, fake documents were prepared to confirm the results of the tender for the auction sale and lease of land owned by the state, as well as the Yerevan municipality, including false decisions of the mayor of Yerevan, false contracts for the purchase and sale of land, etc., some of which were signed and put into circulation by persons who assisted G.M. and A.M.
Then, with the organization and mediation of G.M. and A.M., as a result of abuse of official position and official forgery by a number of officials, the already filled pages of the register of the territorial division of the RA Cadastre Committee were replaced with pages containing false records, and other false documents became documents of cadastral cases of plots of land being the subject of embezzlement. As a result, state registration of non-registrable plots of land was carried out, and false certificates of registration of real estate ownership (use) rights were issued regarding them, which created an opportunity to actually manage the embezzled property.
During the preliminary investigation, it was established that the below-mentioned communal and state-owned lands were embezzled by G.M. and A.M., which were formulated in the names of various persons supported by the latter.
During the preliminary investigation, it was established that the below-mentioned communal and state-owned lands were stolen by G.M. and A.M., which were formalized in the names of various persons supported by the latter.
1. According to the decision of the RA government, the plot of land transferred to the Yerevan community free of charge with the right of ownership was formalized in the name of A.N. through false documents and was later alienated to other persons for about 122 million AMD by the organization of G.M. and A.M.
2. According to Article 60 of the Land Code of the Republic of Armenia, the particularly large plots of land with a market value of 560 million AMD and 389 million AMD, included in the list of plots of land that could not be transferred to citizens and legal entities due to ownership rights, were formalized with the help of false documents, in the names of B.G. and A.M respectively.
3. By the decision of the Government of the Republic of Armenia, the plot of land with a market value of 415 million AMD, transferred to the Yerevan community free of charge, was registered in the name of A. S. through forged documents.
During the preliminary investigation, it was also found out that, in addition to the mentioned lands, G.M., with the help of various persons, embezzled:
1. The land plots with market values of 1.008 billion AMD and 988 million AMD included in the list of plots of land that could not be transferred to citizens and legal entities with the right of ownership were formalized using false documents in the names of A.H. and L.D., respectively.
2. By the decision of the Government of the Republic of Armenia, the plot of land with the market value of AMD 1.039 billion, transferred to the Yerevan community free of charge, was registered in the name of K.I. through forged documents.
G. M. and A. M. were charged under Article 178, part 3, point 1, of the RA Criminal Code in force at the time of committing the criminal act (entered into force on 01.08.2003, expired on 01.07.2022). Taking into custody was selected as a measure of restriction against them.
Four more persons who assisted G.M. and A.M. were charged under Article 38-178, part 3 point 1 of the RA Criminal Code (entered into force on 01.08.2003, expired on 01.07.2022) in force at the time of committing the criminal act.
The investigation is ongoing. Necessary investigative actions and operative-intelligence measures are being taken against all persons involved in the criminal scheme of embezzlement of communal and state-owned lands, including in the direction of finding out the identities of the persons who held positions in the RA Cadastre Committee and the Yerevan Municipality, who apparently abused their official position and committed official forgery.