ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ կադաստրի կոմիտեի հետ համագործակցված աշխատանքի արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձեռք են բերվել հանցանքի կատարումը վկայող փաստեր այն մասին, որ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախկին պաշտոնյան` Գ. Մ.-ն, մի շարք անձանց օժանդակությամբ, ինչպես նաև պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու հետևանքով խարդախությամբ հափշտակել է ընդհանուր շուրջ 4,5 մլրդ ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 7 հողատարածքներ, որոնցից 4-ը նախնական համաձայնությամբ հափշտակել է իր մտերիմ Ա. Մ.-ի հետ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2007-2014թթ. ընթացքում Գ. Մ.-ն, ՀՀ կադաստրի կոմիտեում տարբեր պաշտոններ զբաղեցնելով, մտերիմ հարաբերություններ է հաստատել նույն կառույցի այլ պաշտոնատար անձանց հետ: Այնուհետև վերջիններիս օգնությամբ Գ. Մ.-ն 2016-2017թթ.-ին Ա. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ մտադրվել է դիտավորությամբ փաստերը խեղաթյուրելու միջոցով հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող շուրջ 80 հազ. քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով հողատարածքներ:
Հանցավոր մտադրության մասին Գ. Մ.-ն և Ա. Մ.-ն տեղեկացրել են իրենց ազգականներին և մտերիմ անձանց, ապա ստանալով հանցագործության կատարմանն օժանդակելու և հնարավոր խոչընդոտները վերացնելու վերաբերյալ վերջիններիս համաձայնությունը` ձեռնամուխ են եղել հափշտակության կատարմանը: Մասնավորապես` հափշտակության առարկա հանդիսացող հողամասերի կադաստրային գործերին կցելու և օգտագործելու նպատակով կազմվել են պետական, ինչպես նաև Երևան համայնքի սեփականություն հանդիսացող հողերի աճուրդային վաճառքի և վարձակալության իրավունքի մրցույթի արդյունքները հաստատելու մասին կեղծ փաստաթղթեր, այդ թվում` Երևանի քաղաքապետի կեղծ որոշումներ, հողամասի առուվաճառքի կեղծ պայմանագրեր և այլն, որոնց մի մասը ստորագրվել և շրջանառության մեջ են դրվել Գ.Մ.-ին և Ա. Մ.-ին օժանդակած անձանց կողմից:
Այնուհետև` Գ. Մ.-ի և Ա. Մ.-ի կազմակերպմամբ ու միջնորդությամբ, մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիքների արդյունքում, ՀՀ կադաստրի կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանման մատյանի արդեն իսկ լրացված էջերը փոխարինվել են կեղծ գրառումներ պարունակող էջերով, իսկ մյուս կեղծ փաստաթղթերը դարձվել են հափշտակության առարկա հանդիսացող հողամասերի կադաստրային գործերի փաստաթղթեր: Արդյունքում կատարվել է գրանցման ոչ ենթակա հողամասերի պետական գրանցում, և դրանց վերաբերյալ տրվել են անշարժ գույքի սեփականության (օգտագործման) իրավունքի գրանցման կեղծ վկայականներ, ինչն էլ ստեղծել է հափշտակված գույքը փաստացի տնօրինելու հնարավորություն:
Նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Գ. Մ.-ի և Ա. Մ.-ի կողմից հափշտակվել են ներքոհիշյալ համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները, որոնք ձևակերպվել են վերջիններիս օժանդակած տարբեր անձանց անուններով.
1. ՀՀ կառավարության որոշմամբ սեփականության իրավունքով անհատույց Երևան համայնքին փոխանցված հողամասը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել է Ա. Ն.-ի անվամբ և հետագայում Գ. Մ.-ի ու Ա. Մ.-ի կազմակերպմամբ շուրջ 122 մլն ՀՀ դրամով օտարվել այլ անձանց:
2. ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի համաձայն` քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողամասերի ցանկում ընդգրկված, առանձնապես խոշոր չափերով` շուրջ 560 մլն ՀՀ դրամ և 389 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքներով հողամասերը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել են համապատասխանաբար Բ. Գ.-ի և Ա. Մ.-ի անուններով:
3. ՀՀ կառավարության որոշմամբ սեփականության իրավունքով անհատույց Երևան համայնքին փոխանցված, առանձնապես խոշոր չափերով` 415 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով հողամասը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել է Ա. Ս.-ի անունով:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ նշված հողատարածքներից բացի Գ. Մ–ի կողմից տարբեր անձանց օժանդակությամբ հափշտակվել է`
1. Քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողամասերի ցանկում ընդգրկված, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1,008 մլրդ ՀՀ դրամ և 988 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքներով հողամասերը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել են համապատասխանաբար Ա. Հ.-ի և Լ. Դ.-ի անուններով:
2. ՀՀ կառավարության որոշմամբ սեփականության իրավունքով անհատույց Երևան համայնքին փոխանցված, առանձնապես խոշոր չափերով` 1,039 մլրդ ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով հողամասը կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպվել է Կ. Ի.-ի անունով:
Գ. Մ.-ին և Ա. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել հանցավոր արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Գ. Մ.-ին և Ա. Մ.-ին օժանդակած ևս չորս անձի մեղադրանք է ներկայացվել հանցավոր արարքը կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի (ուժի մեջ է մտել՝ 01.08.2003 թվականին, ուժը կորցրել է՝ 01.07.2022) 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` համայնքային և պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքների հափշտակության հանցավոր սխեմայում ընդգրկված բոլոր անձանց, այդ թվում` ՀՀ կադաստրի կոմիտեում և Երևանի քաղաքապետարանում պաշտոններ զբաղեցրած, առերևույթ պաշտոնեական դիրքը չարաշահած և պաշտոնեական կեղծիք կատարած անձանց ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ:

В результате работы Aнтикоррупционного комитета РА в сотрудничестве с Kомитетом кадастра РА в рамках уголовного производства были получены факты, свидетельствующие о том, что бывший чиновник Комитета кадастра РА Г. М. при содействии ряда лиц, а также вследствие злоупотребления должностными лицами служебными полномочиями и совершения служебных фальсификаций обманом похитил 7 земельных участков общей рыночной стоимостью около 4,5 млрд. драмов РА, 4 из которых по предварительному сговору похитил со своим близким А. М.
В ходе предварительного следствия было установлено, что в течение 2007-2014 гг. Г. М., занимая различные должности в Комитете кадастра РА, установил близкие отношения с другими должностными лицами той же структуры. Затем с помощью последних Г. М. в 2016-2017 гг. по предварительному сговору с А. М. намеревался путем искажения фактов присвоить являющиеся общинной и государственной собственностью земельные участки общей площадью около 80 тысяч квадратных метров.
О преступном умысле Г. М. и А. М. проинформировали своих родственников и близких лиц, затем, получив согласие последних на содействие совершению преступления и устранение возможных препятствий, приступили к совершению хищения. В частности, с целью прикрепления и использования к кадастровым делам земельных участков, являющихся предметом хищения, были составлены фальшивые документы об утверждении результатов тендера на аукционную продажу и аренду государственных земель, а также земель, являющихся собственностью общины Ереван, в том числе ложные решения мэра Еревана, ложные договоры о купле-продаже земельного участка и т.д., часть которых была подписана и введена в обращение лицами, содействовавшими Г. М. и А. М.
Затем, при организации и посредничестве Г. М. и А. М., в результате злоупотребления служебным положением и служебных фальсификаций со стороны ряда должностных лиц, уже заполненные страницы журнала территориального подразделения комитета кадастра были заменены на страницы, содержащие ложные записи, а остальные фальшивые документы стали документами кадастровых дел земельных участков, являющихся предметом хищения. В результате была произведена государственная регистрация не подлежащих регистрации земельных участков, и в отношении них были выданы ложные свидетельства о регистрации права собственности (пользования) на недвижимое имущество, что и создало возможность фактического распоряжения похищенным имуществом.
В ходе предварительного следствия было обосновано, что Г. М. и А. М. были похищены нижеуказанные общинные и государственные земельные участки, которые были оформлены на имена различных лиц, содействовавших последним:
1. Постановлением Правительства РА земельный участок, безвозмездно переданный общине Ереван на правах собственности, посредством фальшивых документов был оформлен на имя А. М. и в дальнейшем посредством организации Г. М. и А. М. был отчужден другим лицам на сумму около 122 млн. драмов РА.
2. Согласно статьи 60 Земельного кодекса РА, включенные в перечень земельных участков, не передаваемых гражданам и юридическим лицам на праве собственности, земельные участки в особо крупных размерах с рыночной стоимостью около 560 млн. драмов РА и 389 млн. драмов РА посредством фальшивых документов оформлены соответственно на имена Б. Г. и А. М.
3. Постановлением Правительства РА земельный участок, безвозмездно переданный общине Ереван на правах собственности, в особо крупных размерах, с рыночной стоимостью 415 млн. драмов РА, посредством фальшивых документов оформлен на имя А. М.
В ходе предварительного следствия было установлено также, что помимо указанных земельных участков Г. М. при содействии разных лиц был похищен:
1. Включенные в перечень земельных участков, не передаваемых гражданам и юридическим лицам на праве собственности, земельные участки в особо крупных размерах с рыночной стоимостью 1,008 млрд. драмов РА и 988 млн. драмов РА посредством фальшивых документов оформлены соответственно на имена А. М. и Л. Д.
2. Постановлением Правительства РА земельный участок, безвозмездно переданный общине Ереван на правах собственности, с рыночной стоимостью 1,039 млрд. драмов РА, посредством поддельных документов оформлен на имя К. И.
Г. М. и А. М. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА, действовавшего на момент совершения преступного деяния (вступило в силу 01.08.2003 г., утратило силу 01.07.2022). В их отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Еще четырем лицам, содействовавшим Г. М. и А. М., предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-178 Уголовного кодекса РА, действующего на момент совершения преступления (вступил в силу 01.08.2003 г., утратил силу 01.07.2022).
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения личностей всех лиц, вовлеченных в преступную схему хищения общинных и государственных земельных участков, в том числе лиц, занимающих должности в Комитете кадастра РА и мэрии Еревана, видимо злоупотребляющих служебным положением и совершивших служебный подлог.