Հայաստանում հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացման ԵԱՀԿ ծրագրի շրջանակներում օգոստոսի 8-12-ն անցկացվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանման աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը միտված գործնական դասընթացներ: Դրանք Կոմիտեի ծառայողների համար օպերատիվ գործունեության մեթոդների, օպերատիվ աշխատանքի համակարգման և մարտավարության վերաբերյալ առաջին վերապատրաստման դասընթացներն են, որոնք կազմակերպվել են ԵԱՀԿ քարտուղարության Տնտեսական և բնապահպանական գործունեության հարցերով ԵԱՀԿ համակարգողի գրասենյակի, Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության, Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի համատեղ ջանքերով, ինչպես նաև՝ շվեյցարական կողմի ֆինանսավորմամբ:
Դասընթացի մասնակիցներին միջազգային լավագույն փորձի վրա հիմնված հաջողված դեպքերի օրինակներով ներկայացվել են կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում օպերատիվ աշխատանքի ժամանակակից մեթոդներն ու ապահովվել անհրաժեշտ տեխնիկական խորհրդատվության տրամադրումը:
Անդրադառնալով նշված վերապատրաստումների կարևորությանը` ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնակատար Մուշեղ Բաբայանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին սերտ համագործակցության և Կոմիտեի կազմավորումից ի վեր ԵԱՀԿ–ի հետ տարվող արդյունավետ աշխատանքի համար: Մ. Բաբայանի խոսքով` Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի նորաստեղծ մարմին, մեծապես կարևորում է միջազգային հաջողված փորձի ուսումնասիրությունը և բարձր գնահատում ԵԱՀԿ-ի աջակցությունը կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարում շոշափելի արդյունքների հասնելու գործում:
Կողմերը երկուստեք համոզմունք են հայտնել, որ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ԵԱՀԿ-ի միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի, իսկ վերապատրաստումների արդյունքում նոր գիտելիքների ձեռքբերումն ու լավագույն փորձի ներդրումը կնպաստեն նորաստեղծ կառույցի ներուժի ամրապնդմանը:

В рамках программы ОБСЕ по осуществлению антикоррупционных реформ в Армении 8-12 августа были проведены практические занятия, направленные на развитие профессиональных навыков сотрудников оперативно-розыскного подразделения Антикоррупционного комитета РА. Это первые курсы переподготовки по методам оперативной деятельности, координации и тактике оперативной работы для служащих комитета, которые были организованы совместными усилиями офиса координатора ОБСЕ по вопросам экономической и экологической деятельности Секретариата ОБСЕ, Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству, посольства Швейцарии в Армении и Антикоррупционного комитета, а также при финансировании швейцарской стороны.
Участникам семинара на примерах успешных случаев, основанных на лучшем международном опыте, были представлены современные методы оперативной работы в борьбе с коррупционными преступлениями и обеспечены необходимые технические консультации.
Коснувшись важности указанных переподготовки, исполняющий обязанности заместителя председателя антикоррупционного комитета РА Мушег Бабаян выразил благодарность представителям ОБСЕ за тесное сотрудничество и эффективную работу с ОБСЕ с момента формирования Комитета. По словам М. Бабаяна, Антикоррупционный комитет РА, как новосозданный орган по борьбе с коррупцией, придает большое значение изучению успешного международного опыта и высоко оценивает содействие ОБСЕ в деле достижения ощутимых результатов в борьбе с коррупционными преступлениями.
Стороны выразили уверенность, что тесное сотрудничество, сформировавшееся между Антикоррупционным комитетом РА и ОБСЕ, будет носить продолжительный характер, а приобретение новых знаний и внедрение лучшего опыта в результате переподготовки будут способствовать укреплению потенциала новосозданной структуры.