ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել է ՀՀ ոստիկանության պաշտոնատար անձին` պարեկային ծառայության Երևան քաղաքի գնդի պարեկին 100 ԱՄՆ դոլար կաշառք առաջարկելու դեպք:
Մասնավորապես` պարեկներ Հ. Պ.-ն և Ա. Կ.-ն ծառայության ընթացքում` ժամը 01:20-ի սահմաններում, կանգնեցրել են Կ. Մ.-ի վարած ավտոմեքենան և ստուգման ընթացքում պարզել, որ վերջինս ավտոմեքենան վարել է ոչ սթափ վիճակում: Դրանից հետո Կ. Մ.-ն, իր օգտին ապօրինի անգործության, այն է` տրանսպորտային միջոցը ոչ սթափ վիճակում վարելու համար իր նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու և տրանսպորտային միջոցը պահպանվող հատուկ տարածք չտեղափոխելու համար, պարեկ Հ. Պ.-ին առաջարկել է 100 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Պարեկը չի ընդունել նշված առաջարկը, այլ պաշտոնատար անձին կաշառք առաջարկելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով ձերբակալել է Կ. Մ.-ին և նրան տեղափոխել ոստիկանության բաժին:
2022 թվականի հուլիսի 29-ին Կ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցանքի կատարման համար:
Նկատի ունենալով վերջին շրջանում հաճախ արձանագրվող` ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք տալու կամ առաջարկելու դեպքերը, կրկին հիշեցնում ենք, որ ոչ միայն կաշառք տալը, այլ նաև առաջարկելը, համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի, համարվում է քրեորեն հետապնդելի արարք, որի համար նախատեսված է ընդհուպ մինչև 7 տարի ժամկետով ազատազրկում, ուստի հորդորում ենք զերծ մնալ նման արարքներ կատարելուց և դրսևորել իրավաչափ վարքագիծ:

В рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, раскрыт случай предложения взятки должностному лицу Полиции РА-патрулю ереванского полка патрульной службы в размере 100 долларов США.
В частности, патрули Г. П. и А. К. в ходе службы около 01:20 часов, остановили автомобиль, за рулем которого находился К. М., и в ходе проверки выяснили, что последний вел машину в нетрезвом состоянии. После этого К. М, за незаконное бездействие, то есть за несоблюдение в отношении него протокола об административном правонарушении за вождение транспортного средства в нетрезвом состоянии и за не доставление транспортного средства на охраняемую территорию предложил патрулю Г. П. взятку в размере 100 долларов. Патруль не принял указанное предложение, а на основании обоснованного подозрения в получении взятки должностному лицу задержал К. М. и доставил его в отделение полиции.
29 июля 2022 года К. М. предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного пунктом 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
Учитывая часто регистрируемые в последнее время случаи дачи или предложения взятки сотрудникам патрульной службы Полиции РА, вновь напоминаем, что не только дача, но и предложение взятки, согласно ст. 436 УК РА, считается уголовно преследуемым деянием, за которое предусмотрено лишение свободы на срок до 7 лет, посему призываем воздержаться от совершения подобных деяний и проявлять правомерное поведение.