ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ս. Ա.-ն վարորդական վկայականեր ձեռք բերելու համար Ա. Ա.-ի դրդմամբ փորձել է ընդհանուր 270.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալ ոստիկանության պաշտոնատար անձին, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործություններն ավարտին չի հասցրել:
Մասնավորապես, Ա. Ա.-ն, հանդիպելով իր ծանոթ Ս. Ա.-ին, վերջինիս խաբեությամբ վստահեցրել է, որ ոստիկանության աշխատակիցներից մեկի միջոցով, 150.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց, առանց տեսական ու գործնական քննություններ հանձնելու կարող է կազմակերպել վարորդական վկայական ձեռք բերելու գործընթաց։ Ս. Ա.-ն, ընդունելով առաջարկը, իր ծանոթի որդու համար վարորդական վկայական ձեռք բերելու համար 2022 թվականի փետրվարին Ա. Ա.-ին փոխանցել է 150.000 ՀՀ դրամ՝ ոստիկանության պաշտոնատար անձին որպես կաշառք տալու համար։
Այնուհետև, Ա. Ա.-ն Ս. Ա.-ին վստահեցրել է, որ նրա ներկայացրած անձին վարորդական վկայական տրամադրելու համար անհրաժեշտ է ոստիկանության պաշտոնատար անձի միջոցով, 120.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց ևս մեկ անձի կողմից վարորդական վկայական ստանալու գործընթաց կազմակերպել: Այդ կերպ Ա. Ա.-ն համոզելու եղանակով դրդել է Ս. Ա.-ին կրկին կաշառք տալ պաշտոնատար անձին: Ս. Ա.-ն, այս անգամ իր եղբոր որդու համար առանց տեսական և գործնական քննություններ հանձնելու վարորդական վկայական ձեռք բերելու համար, 2022 թվականի մարտին 120.000 ՀՀ դրամ է փոխանցել Ա. Ա.-ին` ոստիկանության պաշտոնատար անձին որպես կաշառք տալու համար:
Ստանալով վերը նշված գումարները` Ա. Ա.-ն, նախապես գիտակցելով իր խոստումը կատարելու անհնարինությունը և չունենալով որևէ մեկին կաշառք տալու կամ դրա դիմաց վարորդական վկայական ստանալու նպատակ, խաբեությամբ հափշտակել է ընդհանուր 270.000 ՀՀ դրամ, ինչի պատճառով Ս. Ա.-ն իր կամքից անկախ հանգամանքներով չի կարողացել հանցագործություններն ավարտին հասցնել:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ), իսկ Ս. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 34-312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ): Երկու մեղադրյալներն էլ առաջադրված մեղադրանքներում իրենց մեղավոր են ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հաստատվել է հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից և ուղարկվել դատարան:

На основе совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что С. А. для получения водительских прав по побуждению А. А. покушался дать взятку должностному лицу полиции в общей сложности 270.000 драмов РА, однако, по не зависящим от его воли обстоятельствам, не довел преступления до конца.
В частности, А. А., встретив своего знакомого С. А., обманным путем заверил последнего, что через одного из сотрудников полиции за взятку в размере 150.000 драмов РА может организовать процесс получения водительских прав без сдачи теоретических и практических экзаменов. С. А., приняв предложение, в феврале 2022 года для получения водительских прав для сына своего знакомого перечислил А. А. 150.000 драмов РА А. А. для дачи взятки должностному лицу полиции.
Затем А. А. заверил С. А., что для предоставления водительского удостоверения представленному им лицу необходимо посредством должностного лица полиции организовать процесс получения водительского удостоверения еще одним лицом за взятку в размере 120.000 драмов РА. Таким образом, А. А. убедил С. А. снова дать взятку должностному лицу. С. А., на этот раз за получение водительского удостоверения для своего племянника без сдачи теоретических и практических экзаменов, в марте 2022 года перечислил А. А. 120.000 драмов РА для дачи взятки должностному лицу полиции.
Получив вышеуказанные суммы, А. А., заранее осознавая невозможность выполнения своего обещания и не имея цели дать кому-либо взятку или получить взамен водительское удостоверение, обманом похитил в общей сложности 270.000 драмов РА, из-за чего С. А. по не зависящим от его воли обстоятельствам не смог довести преступления до конца.
За вышеуказанные преступные деяния А. А. предъявлено обвинение по части 1 статьи 38-34-312 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА, а С. А. предъявлено обвинение по части 1 статьи 34-312 (2 эпизода). Оба обвиняемых признали себя виновными по предъявленным обвинениям и дали признательные показания.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением было утверждено прокурором, осуществляющим надзор, и направлено в суд.