ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ս. Ա.-ն վարորդական վկայականեր ձեռք բերելու համար Ա. Ա.-ի դրդմամբ փորձել է ընդհանուր 270.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալ ոստիկանության պաշտոնատար անձին, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործություններն ավարտին չի հասցրել:
Մասնավորապես, Ա. Ա.-ն, հանդիպելով իր ծանոթ Ս. Ա.-ին, վերջինիս խաբեությամբ վստահեցրել է, որ ոստիկանության աշխատակիցներից մեկի միջոցով, 150.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց, առանց տեսական ու գործնական քննություններ հանձնելու կարող է կազմակերպել վարորդական վկայական ձեռք բերելու գործընթաց։ Ս. Ա.-ն, ընդունելով առաջարկը, իր ծանոթի որդու համար վարորդական վկայական ձեռք բերելու համար 2022 թվականի փետրվարին Ա. Ա.-ին փոխանցել է 150.000 ՀՀ դրամ՝ ոստիկանության պաշտոնատար անձին որպես կաշառք տալու համար։
Այնուհետև, Ա. Ա.-ն Ս. Ա.-ին վստահեցրել է, որ նրա ներկայացրած անձին վարորդական վկայական տրամադրելու համար անհրաժեշտ է ոստիկանության պաշտոնատար անձի միջոցով, 120.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց ևս մեկ անձի կողմից վարորդական վկայական ստանալու գործընթաց կազմակերպել: Այդ կերպ Ա. Ա.-ն համոզելու եղանակով դրդել է Ս. Ա.-ին կրկին կաշառք տալ պաշտոնատար անձին: Ս. Ա.-ն, այս անգամ իր եղբոր որդու համար առանց տեսական և գործնական քննություններ հանձնելու վարորդական վկայական ձեռք բերելու համար, 2022 թվականի մարտին 120.000 ՀՀ դրամ է փոխանցել Ա. Ա.-ին` ոստիկանության պաշտոնատար անձին որպես կաշառք տալու համար:
Ստանալով վերը նշված գումարները` Ա. Ա.-ն, նախապես գիտակցելով իր խոստումը կատարելու անհնարինությունը և չունենալով որևէ մեկին կաշառք տալու կամ դրա դիմաց վարորդական վկայական ստանալու նպատակ, խաբեությամբ հափշտակել է ընդհանուր 270.000 ՀՀ դրամ, ինչի պատճառով Ս. Ա.-ն իր կամքից անկախ հանգամանքներով չի կարողացել հանցագործություններն ավարտին հասցնել:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ), իսկ Ս. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 34-312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ): Երկու մեղադրյալներն էլ առաջադրված մեղադրանքներում իրենց մեղավոր են ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հաստատվել է հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից և ուղարկվել դատարան:

Based on the combination of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation of the criminal case examined by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that S.A. tried to bribe a police official in the amount of AMD 270,000 at the instigation of A.A. in order to obtain driving licenses, but the crimes were not completed due to circumstances beyond his control.
In particular, A.A., having met his acquaintance S.A., tricked the latter into assuring him that through one of the police officers, for a bribe of AMD 150,000, he could organize the process of obtaining a driver's license without passing theoretical and practical exams. S.A., accepting the offer, transferred AMD 150,000 to A.A. as a bribe to a police official in February 2022 to obtain a driver's license for his friend's son.
Then, A.A. assured S.A. that in order to issue a driver's license to the person he represented, it was necessary to organize the process of obtaining a driver's license by another person for a bribe of AMD 120,000 through a police official. In this way, A.A. persuaded S.A. to bribe the official again. S.A., this time in order to obtain a driver's license for his nephew without passing theoretical and practical exams, in March 2022 transferred AMD 120,000 to A.A. as a bribe to a police official.
Having received the above-mentioned amounts, A.A., knowing in advance the impossibility of fulfilling his promise and not having the intention of bribing anyone or obtaining a driver's license in return, fraudulently stole a total of 270,000 AMD, due to which S.A. could not complete the crimes due to circumstances beyond his will.
For the above-mentioned criminal acts, A. A. was charged under Article 38-34-312, part 1 (2 episodes) of the RA Criminal Code, and S.A. was charged under Article 34-312, Part 1 (2 episodes). Both defendants pleaded guilty to the charges and gave confessions.
The investigation of the criminal case has been completed. The case was confirmed with an indictment by the supervising prosecutor and sent to court.