Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու և հարկերը չվճարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության պաշտոնատար անձինք չարաշահել են պաշտոնեական լիազորությունները և հակամրցակցային գործունեությամբ սահմանափակել ոստիկանությանը տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշ (ՏՄՀՀ) մատակարարող երկու` եվրոպական և ռուսական ընկերությունների միջև մրցակցությունը, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 67 163 790 ՀՀ դրամի վնաս: Միաժամանակ հիմնավորվել է, որ եվրոպական ընկերության մասնակցին փոխկապակցված և ՀՀ-ում գործող առևտրային երկու կազմակերպությունների ղեկավարը եղբոր օժանդակությամբ չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերի հարկերը:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետի տեղակալ Ա.Տ.-ն, տեղյակ լինելով, որ ոստիկանությանը ՏՄՀՀ մատակարարելու նպատակով ՀՀ շուկա է ցանկանում մուտք գործել ռուսական ընկերություն, նախապատվություն տալով 20 տարուց ավելի ՃՈ ծառայությանը ՏՄՀՀ մատակարարող եվրոպական ընկերությանը, վերջինիս հետ համաձայնեցված հակամրցակցային գործողություններով և ռուսական ընկերության նկատմամբ օրենքով չնախատեսված պահանջներ սահմանելով, կատարել է նպատակաուղղված գործողություններ ռուսական ընկերության մուտքը ՀՀ շուկա խոչընդոտելու ուղղությամբ՝ այդ կերպ ապահովելով եվրոպական ընկերության մենաշնորհային դիրքը ՀՀ շուկայում և նպաստելով վերջինիս կողմից սահմանված խտրական գները պահպանելուն:
Ա.Տ.-ն, ՀՀ-ում գնման օրենսդրության շրջանցմամբ, ՏՄՀՀ-ում դեռևս 2018 թ.-ից փաստացի ներառել է եվրոպական ընկերության կողմից մշակված և վերջինիս տեխնիկական հնարավորություններին համապատասխանող նորամուծություն՝ «Անզեն աչքով ոչ տեսանելի պաշտպանական գծապատկեր» պաշտպանիչ տարր` նպատակ ունենալով տեխնիկական խոչընդոտներ ստեղծել ռուսական ընկերության համար: Այնուհետև, ռուսական ընկերության առջև նաև իրավական խոչընդոտներ ստեղծելու նպատակով, 2019 թ.-ի ՏՄՀՀ գնման գործընթացի շրջանակներում ՏՄՀՀ տեխնիկական բնութագրում ապօրինաբար ավելացրել է հիշյալ պաշտպանիչ տարրը որպես պարտադիր պահանջ: Միաժամանակ Ա.Տ.-ն գնման գործընթացում անհիմն վարկաբեկել է մատակարարվելիք ապրանքը, իսկ ռուսական ընկերության ներկայացուցիչներին սպառնացել, որ մատակարարվելիք ՏՄՀՀ-ները ենթարկելու է փորձաքննության այն դեպքում, երբ եվրոպական ընկերության կողմից 20 տարուց ավելի մատակարարված ՏՄՀՀ-ները երբևէ փորձաքննության կամ փորձարկման չեն ենթարկվել: Այնուհետև, շարունակելով հակամրցակցային գործունեությունը` Ա.Տ.-ն պատրաստել է ՏՄՀՀ ազգային ստանդարտում փոփոխություններ կատարելու առաջարկ, որում ներառել է եվրոպական ընկերության կողմից մշակված պաշտպանիչ տարրը` նպատակ ունենալով հավելյալ իրավական և տեխնիկական խոչընդոտներ ստեղծել ռուսական ընկերության համար:
ՀՀ ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի տեղակալ Ա.Կ.-ն էլ, իր հերթին, հանդիսանալով 2019 թվականի ՏՄՀՀ գնահատող հանձնաժողովի նախագահ, ՃՈ ղեկավարության դիրքորոշմանը չհակադրվելու, նրանց հետ ծառայողական և անձնական հարաբերությունները չփչացնելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, գնման ընթացակարգում ներառել է Ա.Տ.-ի և եվրոպական ընկերության կողմից գնման օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտմամբ կազմված և Ա.Տ.-ի կողմից ապօրինաբար շրջանառության մեջ դրված պաշտպանիչ տարրով գնման առարկայի բնութագիրը, որով խեղաթյուրվել է գնման գործընթացի էությունն ու օրենքով նախատեսված սկզբունքները:
Բացի այդ, ցանկանալով կոծկել ՃՈ պետի տեղակալի կողմից գնման գործընթացին ներկայացված և իր կողմից նշված գործընթացին գնման առարկայի անօրինական բնութագիրը ներառելու փաստը, խախտելով էլեկտրոնային աճուրդով գնման գործընթացը կարգավորող օրենսդրության պահանջները` 26.12.2018 թ. սկսված գնման գործընթացն ավարտել է 2019 թ.-ի առաջին եռամսյակից հետո՝ շուրջ երեքուկես ամիս անց, որի արդյունքում ՀՀ ոստիկանությունը, իրական հնարավորություն ունենալով տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշերը ռուսական ընկերությունից ձեռք բերել 3 342 ՀՀ դրամով, դրանք առանց իրավական հիմքերի ու գործընթացի 2019 թվականի հունվարից մայիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ձեռք է բերել եվրոպական ընկերությունից 4 380 ՀՀ դրամով, որի հետևանքով պետությունը կրել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 67 163 790 ՀՀ դրամի գույքային վնաս։
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ վերոհիշյալ եվրոպական ընկերությանը փոխկապակցված, ՀՀ-ում գործող` հաշվապահական ծառայություններ մատուցող երկու ընկերությունների տնօրեն Ա.Վ.-ն, եղբոր օժանդակությամբ դեռևս 2010-2011 թվականներից իրագործել է փաստաթղթաշրջանառության այնպիսի սխեմա, որն ուղղված է եղել տևական ժամանակով հարկեր չվճարելուն, որի հետևանքով նշված երկու ընկերությունների մասով շահութահարկի և ավելացված արժեքի հարկի գծով ՀՀ պետական բյուջե չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 276 033 359 ՀՀ դրամ (տույժ-տուգանքներով՝ 577 364 104 ՀՀ դրամ):
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետի նախկին տեղակալ Ա.Տ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի նախկին տեղակալ Ա.Կ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Ա.Վ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործի նյութերը տրամադրվել են դատավարության կողմերին` ծանոթանալու համար:

Based on the combination of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation of the criminal case examined by the RA Anti-Corruption Committee regarding the cases of illegal participation in business activities and non-payment of taxes, it was substantiated that the RA Police officials abused their official powers and limited the competition between the two European and Russian companies that supply the police with vehicle registration plates by anti-competitive activities, as a result of which the state suffered a loss of 67 163 790 AMD. At the same time, it was substantiated that the head of two commercial organizations operating in the Republic of Armenia, connected to the participant of the European company, did not pay particularly large amounts of taxes with the help of his brother.
In particular, during the preliminary investigation, it was found out that the deputy head of the police service of the RA RP, A.T., knowing that a Russian company wants to enter the RA market in order to supply the police with vehicle registration number, giving preference to the European company that had been supplying vehicle registration numbers to the RP service for more than 20 years, the latter with anti-competitive actions agreed with the Russian company and setting requirements not foreseen by the law against the Russian company, with anti-competitive actions coordinated with the latter and establishing requirements not provided for by law against the Russian company, performed purposeful actions aimed at preventing the Russian company from entering the RA market, thus ensuring the monopoly position of the European company in the RA market and contributing to maintaining the discriminatory prices set by the latter.
Bypassing the purchase legislation in RA, yet in 2018, A.T. actually included an innovation developed by a European company and corresponding to the latter's technical capabilities, a protective element "Defensive diagram not visible to the unarmed eye", with the aim of creating technical obstacles for the Russian company. Then, in order to create legal obstacles for the Russian company as well, within the framework of buying vehicle registration numbers in 2019, illegally added the mentioned protective element as a mandatory requirement in the technical specification of vehicle registration numbers. At the same time, during the purchase process, A.T. unjustifiably discredited the product to be supplied, and threatened the representatives of the Russian company that he would subject the supplied vehicle registration numbers to examination in the event that the vehicle registration numbers supplied by the European company for more than 20 years had never been subjected to examination or testing. Then, continuing the anti-competitive activities, the T.A. prepared a proposal to make changes to the national standard of vehicle registration numbers, which included the protective element developed by the European company, with the aim of creating additional legal and technical obstacles for the Russian company.
The Deputy Head of the Economic Department of the RA Police A.K., in his turn, being the chairman of the evaluation committee of vehicle registration numbers in 2019, based on his personal interest not to oppose the position of the management of the RP, not to spoil the official and personal relations with them, included in the purchase procedure the description of the object of purchase with a protective element drawn up by A.T. and the European company in gross violation of the requirements of the purchase legislation and illegally put into circulation by A.T., which distorted the essence of the purchase process and the principles provided by the law.
Besides, wanting to cover up the fact of including the illegal description of the subject of the purchase, which was presented to the purchase process by the Deputy Chief of the RP and mentioned by him, in violation of the requirements of the legislation regulating the purchase process by electronic auction, the purchase process that started on 26.12.2018 ended after the first quarter of 2019, after about three and a half months, as a result of which the RA police, having a real opportunity to purchase vehicle registration plates from a Russian company for AMD 3,342, purchased them from a European company for AMD 4,380 without legal grounds and process between January and May 5, 2019 , as a result of which the state suffered particularly large property damage of 67,163,790 AMD.
The preliminary investigation also established that A.V., the director of two companies providing accounting services operating in RA, affiliated to the aforementioned European company, with the help of his brother, had been implementing such a document circulation scheme since 2010-2011, which was aimed at not paying taxes for a long time, as a result of which the two companies did not pay particularly large amounts of profit tax and value added tax to the RA state budget, a total of 276,033,359 AMD (577,364,104 AMD with fines).
For the above-mentioned criminal acts, the former deputy head of the RP Service of the RA Police, A.T. was charged under Article 195, part 2, point 3 and Article 308, part 2 of the RA Criminal Code, former deputy head of the Economic Department of the RA Police A.K.- under Article 308, part 2 of the RA Criminal Code, and A.V.- under Article 205, part 2 and Article 325, part 2 of the RA Criminal Code. The investigation of the criminal case against them has been completed. The case materials have been provided to the parties to get acquainted with.