Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու և հարկերը չվճարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության պաշտոնատար անձինք չարաշահել են պաշտոնեական լիազորությունները և հակամրցակցային գործունեությամբ սահմանափակել ոստիկանությանը տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշ (ՏՄՀՀ) մատակարարող երկու` եվրոպական և ռուսական ընկերությունների միջև մրցակցությունը, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 67 163 790 ՀՀ դրամի վնաս: Միաժամանակ հիմնավորվել է, որ եվրոպական ընկերության մասնակցին փոխկապակցված և ՀՀ-ում գործող առևտրային երկու կազմակերպությունների ղեկավարը եղբոր օժանդակությամբ չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերի հարկերը:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետի տեղակալ Ա.Տ.-ն, տեղյակ լինելով, որ ոստիկանությանը ՏՄՀՀ մատակարարելու նպատակով ՀՀ շուկա է ցանկանում մուտք գործել ռուսական ընկերություն, նախապատվություն տալով 20 տարուց ավելի ՃՈ ծառայությանը ՏՄՀՀ մատակարարող եվրոպական ընկերությանը, վերջինիս հետ համաձայնեցված հակամրցակցային գործողություններով և ռուսական ընկերության նկատմամբ օրենքով չնախատեսված պահանջներ սահմանելով, կատարել է նպատակաուղղված գործողություններ ռուսական ընկերության մուտքը ՀՀ շուկա խոչընդոտելու ուղղությամբ՝ այդ կերպ ապահովելով եվրոպական ընկերության մենաշնորհային դիրքը ՀՀ շուկայում և նպաստելով վերջինիս կողմից սահմանված խտրական գները պահպանելուն:
Ա.Տ.-ն, ՀՀ-ում գնման օրենսդրության շրջանցմամբ, ՏՄՀՀ-ում դեռևս 2018 թ.-ից փաստացի ներառել է եվրոպական ընկերության կողմից մշակված և վերջինիս տեխնիկական հնարավորություններին համապատասխանող նորամուծություն՝ «Անզեն աչքով ոչ տեսանելի պաշտպանական գծապատկեր» պաշտպանիչ տարր` նպատակ ունենալով տեխնիկական խոչընդոտներ ստեղծել ռուսական ընկերության համար: Այնուհետև, ռուսական ընկերության առջև նաև իրավական խոչընդոտներ ստեղծելու նպատակով, 2019 թ.-ի ՏՄՀՀ գնման գործընթացի շրջանակներում ՏՄՀՀ տեխնիկական բնութագրում ապօրինաբար ավելացրել է հիշյալ պաշտպանիչ տարրը որպես պարտադիր պահանջ: Միաժամանակ Ա.Տ.-ն գնման գործընթացում անհիմն վարկաբեկել է մատակարարվելիք ապրանքը, իսկ ռուսական ընկերության ներկայացուցիչներին սպառնացել, որ մատակարարվելիք ՏՄՀՀ-ները ենթարկելու է փորձաքննության այն դեպքում, երբ եվրոպական ընկերության կողմից 20 տարուց ավելի մատակարարված ՏՄՀՀ-ները երբևէ փորձաքննության կամ փորձարկման չեն ենթարկվել: Այնուհետև, շարունակելով հակամրցակցային գործունեությունը` Ա.Տ.-ն պատրաստել է ՏՄՀՀ ազգային ստանդարտում փոփոխություններ կատարելու առաջարկ, որում ներառել է եվրոպական ընկերության կողմից մշակված պաշտպանիչ տարրը` նպատակ ունենալով հավելյալ իրավական և տեխնիկական խոչընդոտներ ստեղծել ռուսական ընկերության համար:
ՀՀ ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի տեղակալ Ա.Կ.-ն էլ, իր հերթին, հանդիսանալով 2019 թվականի ՏՄՀՀ գնահատող հանձնաժողովի նախագահ, ՃՈ ղեկավարության դիրքորոշմանը չհակադրվելու, նրանց հետ ծառայողական և անձնական հարաբերությունները չփչացնելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, գնման ընթացակարգում ներառել է Ա.Տ.-ի և եվրոպական ընկերության կողմից գնման օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտմամբ կազմված և Ա.Տ.-ի կողմից ապօրինաբար շրջանառության մեջ դրված պաշտպանիչ տարրով գնման առարկայի բնութագիրը, որով խեղաթյուրվել է գնման գործընթացի էությունն ու օրենքով նախատեսված սկզբունքները:
Բացի այդ, ցանկանալով կոծկել ՃՈ պետի տեղակալի կողմից գնման գործընթացին ներկայացված և իր կողմից նշված գործընթացին գնման առարկայի անօրինական բնութագիրը ներառելու փաստը, խախտելով էլեկտրոնային աճուրդով գնման գործընթացը կարգավորող օրենսդրության պահանջները` 26.12.2018 թ. սկսված գնման գործընթացն ավարտել է 2019 թ.-ի առաջին եռամսյակից հետո՝ շուրջ երեքուկես ամիս անց, որի արդյունքում ՀՀ ոստիկանությունը, իրական հնարավորություն ունենալով տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշերը ռուսական ընկերությունից ձեռք բերել 3 342 ՀՀ դրամով, դրանք առանց իրավական հիմքերի ու գործընթացի 2019 թվականի հունվարից մայիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ձեռք է բերել եվրոպական ընկերությունից 4 380 ՀՀ դրամով, որի հետևանքով պետությունը կրել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 67 163 790 ՀՀ դրամի գույքային վնաս։
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ վերոհիշյալ եվրոպական ընկերությանը փոխկապակցված, ՀՀ-ում գործող` հաշվապահական ծառայություններ մատուցող երկու ընկերությունների տնօրեն Ա.Վ.-ն, եղբոր օժանդակությամբ դեռևս 2010-2011 թվականներից իրագործել է փաստաթղթաշրջանառության այնպիսի սխեմա, որն ուղղված է եղել տևական ժամանակով հարկեր չվճարելուն, որի հետևանքով նշված երկու ընկերությունների մասով շահութահարկի և ավելացված արժեքի հարկի գծով ՀՀ պետական բյուջե չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 276 033 359 ՀՀ դրամ (տույժ-տուգանքներով՝ 577 364 104 ՀՀ դրամ):
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետի նախկին տեղակալ Ա.Տ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի նախկին տեղակալ Ա.Կ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Ա.Վ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործի նյութերը տրամադրվել են դատավարության կողմերին` ծանոթանալու համար:

На основе достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА по факту незаконного участия в предпринимательской деятельности и неуплаты налогов, было обосновано, что должностные лица Полиции РА злоупотребили должностными полномочиями и антиконкурентной деятельностью ограничили конкуренцию между двумя европейскими и российскими компаниями, поставляющими полиции регистрационные номера транспортных средств (РНТС), вследствие чего государству был причинен ущерб в размере 67 163 790 драмов РА. В то же время было обосновано, что руководитель двух торговых организаций, аффилированных с участником европейской компании и действующих в РА, при содействии брата не платил налоги в особо крупных размерах.
В частности, предварительным следствием было установлено, что заместитель начальника службы ДП Полиции РА А. Т., зная, что с целью поставок в полицию РНТС хочет войти на рынок РА российская компания, отдавая предпочтение европейской компании, поставляющей РНТС более 20 лет, согласованными с последней антиконкурентными действиями и установлением в отношении российской компании не предусмотренных Законом требований, осуществил целенаправленные действия по воспрепятствованию входу российской компании на рынок РА, тем самым обеспечив монопольное положение европейской компании на рынке РА и способствуя сохранению дискриминационных цен, установленных последней.
А. Т., в обход законодательства о Закупках в РА, еще с 2018 года фактически включил в РНТС разработанное европейской компанией и соответствующее ее техническим возможностям нововведение - защитный элемент «невидимая невооруженным глазом защитная диаграмма» с целью создания технических препятствий для российской компании. Затем, с целью создания правовых препятствий перед российской компанией, в рамках процесса покупки РНТС в 2019 году в техническую характеристику РНТС незаконно добавлен упомянутый защитный элемент в качестве обязательного требования. В то же время А. Т. в процессе покупки необоснованно дискредитировал поставляемый товар, а представителям российской компании пригрозил подвергнуть экспертизе РНТС в том случае, когда РНТС, поставляемые европейской компанией более 20 лет, никогда не подвергались экспертизе или испытанию Затем, продолжая антиконкурентную деятельность, А. Т. подготовил предложение о внесении изменений в национальный стандарт РНТС, в который включил защитный элемент, разработанный европейской компанией с целью создания дополнительных правовых и технических препятствий для российской компании.
Замначальника экономического управления Полиции РА А. К, в свою очередь, будучи председателем оценочной комиссии по РНТС на 2019 год, исходя из личной заинтересованности не противоречить позиции руководства ДП, не портить служебные и личные отношения с ними, включил в процедуру закупки характеристику предмета закупки с защитным элементом, составленным А. Т. и европейской компанией с грубым нарушением требований законодательства о закупках и незаконно введенным в оборот А. Т., которым была искажена суть процесса закупки и принципы, предусмотренные законом.
Кроме того, желая скрыть факт включения в указанный им процесс незаконной характеристики предмета закупки, представленного заместителем начальника ДП, нарушив требования законодательства, регулирующего процесс закупки посредством электронного аукциона, начатый 26.12.2018 г. процесс закупки завершился после первого квартала 2019 г., примерно через три с половиной месяца, в результате чего Полиция РА, имея реальную возможность приобрести у российской компании регистрационные номера транспортных средств за 3342 драма РА, без правовых оснований в период с января по 5 мая 2019 года приобрел у европейской компании за 4 380 драмов РА, в результате чего, государство понесло имущественный ущерб в особо крупных размерах на 67 163 790 драмов РА.
Предварительным следствием было обосновано также, что директор двух компаний, предоставляющих бухгалтерские услуги, связанных с европейской компанией, А. Т., при содействии брата, еще в 2010-2011 гг. реализовал такую схему документооборота, которая была направлена на длительное время не платить налоги, в результате чего по части указанных двух компаний по линии налога на прибыль и налога на добавленную стоимость не уплатил в государственный бюджет РА в особо крупных размерах - 276 033 359 драмов РА (с пенями и штрафами - 577 364 104 драмов РА).
За вышеуказанные преступные деяния бывшему заместителю начальника службы ДП Полиции РА А. Т. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 195 и части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, бывшему заместителю начальника экономического управления Полиции РА А. К. - по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, а А. В. - по части 2 статьи 205 и части 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие по уголовному делу в отношении них завершено. Материалы дела предоставлены сторонам судебного процесса для ознакомления.