ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության երեք տեսուչներ մեկ միասնական դիտավորությամբ կատարել են պաշտոնեական կեղծիք՝ 2020-2021 թվականների ընթացքում պարբերաբար կազմել են կեղծ արձանագրություններ` վարորդ Ա. Հ.-ի կողմից իբր վարչական իրավախախտումներ թույլ տալու վերաբերյալ, որի հետևանքով վերջինիս պատճառվել է ընդհանուր 115.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքների՝ ՃՈ տեսուչներ Ռ. Օ.-ն, Ա. Ճ.-ն և Ռ. Ն.-ն ծառայության ընթացքում վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ կազմելու բարձր ցուցանիշ ապահովելու անձնական դրդումներով 2020-2021թթ. տարբեր ամիսների Լոռու մարզի Միխայլովկա գյուղի բնակիչ Ա. Հ.-ի կողմից վարչական իրավախախտում թույլ չտալու պայմաններում կազմել են կեղծ արձանագրություններ` դրանցում ներառելով իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ այն մասին, թե իբր Ա. Հ.-ն իրեն և այլ անձանց պատկանող ավտոմեքենաներ է վարել, թույլ տվել իրավախախտումներ: Արդյունքում Ռ. Օ.-ն, Ա. Ճ.-ն և Ռ. Ն.-ն Ա. Հ.-ին պատճառել են համապատասխանաբար` 45.000, 60.000 և 10.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար ՃՈ տեսուչներին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

На основе совокупности достаточных доказательств, приобретенных по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что три инспектора службы «Дорожная полиция» Полиции РА с единым умыслом совершили служебный подлог: в течение 2020-2021 гг. периодически составляли ложные протоколы о якобы допущении водителем А. Г. административных правонарушений, в результате чего последнему был причинен имущественный ущерб в размере 115.000 драмов РА.
Согласно предъявленным обвинениям, инспекторы ДП Р. О, А. Ч. и Р. Н. в 2020-2021 гг. из личных побуждений обеспечить высокий показатель составления протоколов об административных правонарушениях во время службы в разные месяцы в условиях недопущения административного правонарушения жителем села Михайловка марза Лори А. Г. составили фальшивые протоколы, включив в них не соответствующие действительности сведения о том, что А. Г. якобы водил принадлежащие ему и другим лицам автомобили, допустил правонарушения. В результате Р. О., А. Ч. и Р. Н. причинили А. Г. имущественный ущерб в размере 45.000, 60.000 и 10.000 драмов РА соответственно.
За совершение вышеуказанных преступных деяний инспекторам ДП было предъявлено обвинение по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие по уголовному делу о них завершено. Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему надзор с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.