ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս. Ե.-ն, 2016 թվականի սեպտեմբերի 8-ից զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, յուրացման եղանակով հափշտակել է նույն զորամասին հատկացված ընդհանուր շուրջ 2,5 մլն ՀՀ դրամի ավտոբենզինի և դիզելային վառելանյութի կտրոններ:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս. Ե.-ն, ի պաշտոնե պարտավոր լինելով միջոցներ ձեռնարկել իրեն վստահված գույքի պահպանության և ճիշտ օգտագործման համար, փոխարենը` պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2021 թվականի հունվարից մինչև 2022 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում, առանց փաստաթղթավորման, զորամասի գույքային ֆոնդից ապօրինաբար դուրս է բերել և յուրացրել փաստացի իրեն վստահված 1.440.285 ՀՀ դրամ արժողությամբ 4515 լիտր ավտոբենզինի և 1.001.700 ՀՀ դրամ արժողությամբ 3710 լիտր դիզելային վառելանյութի կտրոններ: Յուրացրած կտրոնների մի մասը Ս. Ե.-ն օգտագործել է անձնական կարիքների համար, իսկ մի մասն էլ վաճառել է այլ անձանց՝ այդ կերպ պետությանը պատճառելով ընդհանուր 2.441.985 ՀՀ դրամի գույքային վնաս։
Ս. Ե.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Վերջինս առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, տվել խոստովանական ցուցմունքներ և ամբողջությամբ վերականգնել է պատճառված վնասը:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, были получены достаточные доказательства того, что С. Е., занимая с 8 сентября 2016 года должность командира соответствующей воинской части Министерства обороны РА, путем присвоения похитил талоны на автобензин и дизельное топливо на общую сумму около 2,5 млн. драмов РА, выделенные той же воинской части.
В частности, предварительным следствием было установлено, что С. Е., будучи обязан по должности принимать меры по охране и правильному использованию доверенного ему имущества, вместо этого, используя должностное положение, в период с января 2021 года по январь 2022 года без документации незаконно вывел из имущественного фонда воинской части и присвоил купоны на 4515 литров автобензина стоимостью 1.440.285 драмов РА и 3710 литров дизельного топлива стоимостью 1.001.700 драмов РА. Часть присвоенных талонов С. Е. использовал для личных нужд, а часть продал другим лицам, причинив государству имущественный ущерб в размере 2.441.985 драмов РА.
С. Е. было предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179 Уголовного кодекса РА. Последний признал себя полностью виновным по предъявленному обвинению, дал признательные показания и полностью восстановил нанесенный ущерб.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.