ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ շուրջ երեք տասնյակ անձինք կաշառք են տվել ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության պաշտոնատար անձին, դրա դիմաց հանձնել ձևական բնույթ կրող գործնական քննություններ և սահմանված կարգի խախտմամբ ստացել վարորդական վկայականներ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Սպիտակ քաղաքի բնակիչ Վ. Շ.-ն 2020 թվականի օգոստոսից 2021 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում բազմաթիվ անձանցից ստացել է ընդհանուր 3.010.000 ՀՀ դրամ, որի մի մասը՝ 1.400.000 ՀՀ դրամը, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, որպես կաշառք տվել է ՀՀ ՃՈ Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի տեսուչ Ա. Ս.-ին:
Վ. Շ.-ի օժանդակությամբ ստացած կաշառքի դիմաց ՃՈ տեսուչը հիշյալ քաղաքացիներից ընդունել է ձևական բնույթ կրող գործնական քննություններ, և նրանք առանց գործնական վարման հմտությունների պատշաճ ստուգման ստացել են վարորդական վկայականներ: Միաժամանակ Ա. Ս.-ն, չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, ստացած կաշառքի դիմաց կազմել է կեղծ արձանագրություններ կաշառք տված անձանց կողմից քննությունները պատշաճ հանձնելու վերաբերյալ, ինչի արդյունքում նշված անձինք սահմանված կարգի խախտմամբ ստացել են վարորդական վկայականներ:
Կաշառք տալու, կաշառքի միջնորդություն կատարելու, կաշառք տալու փորձի և պաշտոնական փաստաթուղթ` վարորդական վկայական ապօրինի ձեռք բերելու համար 28 անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 34-312-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 326-րդ հոդվածով: Նրանց նկատմամբ ընտրվել են անազատության մեջ պահելու հետ չկապված խափանման միջոցներ: Բոլոր մեղադրյալները առաջադրված մեղադրանքներում իրենց լիովին մեղավոր են ճանաչել և տվել են խոստովանական ցուցմունքեր: Նրանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ավելի վաղ ավարտվել էր նաև առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ մեղադրվող Ա. Ս.-ի, վերջինիս օժանդակած Վ. Շ.-ի և նշված քրեական գործով անցնող մի շարք այլ անձանց վերաբերյալ քրեական գործը, որն այժմ դատաքննության փուլում է:

По многоэпизодному уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, на основе совокупности достаточных доказательств было обосновано, что около трех десятков лиц дали взятку должностному лицу службы «Дорожная полиция» Полиции РА, сдали за это формальные практические экзамены и с нарушением установленного порядка получили водительские удостоверения.
Предварительным следствием було установлено, что житель города Спитак В. Ш. в период с августа 2020 года по май 2021 года получил от многих лиц в общей сложности 3.010.000 драмов РА, часть из которых - 1.400.000 драмов РА, согласно заранее приобретенной договоренности, дал в качестве взятки инспектору Учетно-экзаменационного отдела Ереван ДП РА - А. С.
За взятку, полученную при содействии В. Ш., инспектор ДП принял у упомянутых граждан практические экзамены формального характера, и они без надлежащей проверки навыков практического вождения получили водительские удостоверения. В то же время А. С, злоупотребляя должностными полномочиями, в обмен на полученную взятку составил ложные протоколы о надлежащей сдаче экзаменов лицами, давшими взятки, в результате чего указанные лица с нарушением установленного порядка получили водительские удостоверения.
За дачу взятки, ходатайство о взятке, покушение дачи взятки и незаконное получение водительского удостоверения 28 лицам было предъявлено обвинение по части 1 статьи 312, части 1 статьи 313, части 1 статьи 34-312 и статье 326 Уголовного кодекса РА. В отношении них избраны меры пресечения, не связанные с содержанием в неволе. Все обвиняемые признали себя полностью виновными по предъявленным обвинениям и дали признательные показания.
Предварительное следствие по уголовному делу о них завершено. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.
Ранее было завершено также уголовное дело о получении взятки в особо крупных размерах, злоупотреблении должностными полномочиями, совершении служебного подлога А. С., содействовавшем последнему В. Ш. и ряде других лиц, проходящих по указанному уголовному делу, которое в настоящее время находится на стадии судебного разбирательства.