ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Վանաձորի անտառտնտեսության մասնաճյուղի Վահագնիի անտառպետության պահպանության տարածքներում ապօրինի ծառահատումների դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում հարուցված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում բացահայտվել են լայնածավալ ապօրինի ծառահատումների դեպքեր, որոնց հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի` ավելի քան 6 միլիոն ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Վահագնիի անտառպետության անտառապետ Մ. Ն.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ծառայության շահերին հակառակ, 2021 թվականի ընթացքում հանձնարարել է անտառապահ Ս. Վ.-ին` Լոռու մարզի մի խումբ բնակիչների թույլատրել անարգել մուտք գործել հիշյալ անտառպետության տարածք և առանց համապատասխան փաստաթղթերի առկայության կատարել ապօրինի ծառահատումներ, որից հետո հիշյալ անձինք յուրաքանչյուր խորանարդ մետր փայտանյութի դիմաց անտառապետին որոշակի գումարներ են վճարել:
Բացի այդ, անտառապետ Մ. Ն.-ն փայտանյութի վաճառքի վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Լոռու մարզի բնակիչ Ս. Մ.-ի հետ, որից հետո՝ 2021 թվականի մարտից աշնան կեսերն ընկած ժամանակահատվածում, Լոռու մարզի Վահագնի համայնքի բնակիչներ Դ. Կ.-ն և Գ. Կ-ն իրենց կողմից ապօրինի հատված փայտանյութն անտառից տեղափոխել են Լոռու մարզի Վահագնաձոր համայնքում գտնվող «Զամարլու» կոչվող տարածք, որտեղից էլ այն վերաբարձել են Ս. Մ.-ին պատկանող ավտոմեքենաները: Նշված փայտանյութի մեկ խորանարդ մետրի դիմաց Ս. Մ.-ն անտառապետ Մ. Ն.-ին վճարել է 8000 ՀՀ դրամ, որից 6.000 դրամը որպես փայտանյութի արժեք, իսկ 2.000 ՀՀ դրամը` Դ. Կ.-ին և Գ. Կ.-ին որպես աշխատավարձ:
Քրեական գործով հիմնավորվել է, որ անտառապետ Մ. Ն.-ն Լոռու մարզի մի խումբ բնակիչների, այդ թվում` Ս. Մ.-ի և Հ. Ս.-ի դրդմամբ, անտառապահ Ս. Վ.-ի, Լոռու մարզի բնակիչներ Դ. Կ.-ի և Գ. Կ.-ի օժանդակությամբ իր պարտականությունները դիտավորությամբ չի կատարել և իր լիազորությունները ծառայության շահերին հակառակ է օգտագործել, որի հետևանքով հիշյալ անձանց կողմից Վահագնիի անտառպետության տարածքում 2021 թվականի ընթացքում իրականացվել են շուրջ 90 հատ տարբեր տրամաչափի «Հաճարենի», «Թխկի», «Կաղնի», «Սոճենի», «Հացենի», «Բոխի», «Լորենի» և այլ ծառերի ապօրինի հատումներ, իսկ ստացված փայտանյութն ապօրինի վաճառվել կամ օգտագործվել է ըստ հայեցողության:
22.06.2022թ.-ին անտառապետ Մ. Ն.-ն ու ևս երեք անձ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից ձերբակալվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու կասկածանքով:
23.06.2022թ.-ին Մ.Ն.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Լոռու մարզի բնակիչներ Հ. Ս.-ին և Ս. Մ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան` Մ. Ն.-ի և Ս. Մ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական լայնածավալ գործողություններ, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` հանցագործությունների և այն կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

В рамках уголовного дела, возбужденного в Службе национальной безопасности РА и расследуемого в Антикоррупционном комитете РА по факту незаконных рубок на территориях охраны Ваагни Ванадзорского лесного филиала ГНКО «Армлес» лесного комитета Министерства окружающей среды РА, раскрыты случаи широкомасштабных незаконных рубок, вследствие которых государству был причинен имущественный ущерб в особо крупных размерах - более 6 млн драмов РА.
Достаточными доказательствами, приобретенными в ходе предварительного следствия по уголовному делу, было обосновано, что лесничий лесничества Ваагни М. Н., используя должностное положение вопреки интересам службы, в течение 2021 года поручил леснику С. В разрешить группе жителей марза Лори беспрепятственно въезжать на территорию упомянутого лесничества и без наличия соответствующих документов совершать незаконные рубки деревьев, после чего упомянутые лица за каждый кубометр древесины выплачивали лесничему определенные суммы.
Кроме того, лесничий М.Н достиг договоренности о продаже древесины с жителем марза Лори С. М., после чего в период с марта до середины осени 2021 года жители общины Ваагни марза Лори Д. К. и Г. К. перевезли незаконно вырубленную ими древесину из леса на территорию «Замарлу», расположенную в общине Ваагнадзор марза Лори, откуда ее забрали автомобили, принадлежащие С. М. За кубометр указанной древесины С. М. заплатил лесничему М. Н. 8000 драмов РА, из которых 6000 драмов РА - в качестве стоимости древесины, а 2000 драмов РА - Д. К. и Г. К. в качестве зарплаты.
По уголовному делу было обосновано, что лесничий М. Н. по побуждению группы жителей марзя Лори, в том числе С. М. и Г. С., при содействии лесника С. В., жителей марза Лори Д. К. и Г. К. умышленно не выполнил свои обязанности и использовал свои полномочия вопреки интересам службы, в результате чего упомянутыми лицами на территории Ваагни в течение 2021 года было осуществлено незаконное уничтожение около 90 деревьев различных калибров «Бук», «Клен», «Дуб», «Сосна», «Ясень», «Граб», «Липа» и других незаконных вырубок деревьев, а полученная древесина была незаконно продана или использована по усмотрению.
22.06.2022 г. лесничий М. Н и еще три лица были задержаны следователем Антикоррупционного комитета РА по подозрению в совершении преступных деяний, предусмотренных частью 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА и частью 2 статьи 38-308 Уголовного кодекса РА.
23.06.2022 г. М. Н. предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА. Жителям марза Лори Г. С. и С. М. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-308. Следователь Антикоррупционного комитета РА представил ходатайства в Суд общей юрисдикции города Ереван для избрания в отношении М. Н. и С. М. меры пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Проводятся необходимые следственные и другие широкомасштабные процессуальные действия, а также оперативно-розыскные мероприятия по раскрытию всего круга лиц, совершивших преступления.