ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների գործընկեր կառույցների միջև երկկողմ հարաբերությունների հաստատման և համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև նախաքննության և օպերատիվ-հետախուզական գործունեության ոլորտներում ԱՄՆ գործընկերների ունեցած առաջավոր փորձին ծանոթանալու նպատակով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնակատար Մուշեղ Բաբայանը 2022 թվականի հունիսի 12-17-ը պաշտոնական այցով եղել է ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում:
Այցի շրջանակներում հանդիպումներ են անցկացվել ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի, ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի, Համաշխարհային հակակոռուպցիոն համակարգող գրասենյակի և այլ կառույցների ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների, այդ թվում՝ փողերի լվացման, ապօրինի հարստացման վերաբերյալ գործերի քննության մեթոդիկային առնչվող հարցերը, ներկայացվել են նշված իրավախախտումների քննության հիմնական մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման համար օգտագործվող գործիքակազմի կիրառման օրինակները, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում կիրառվող նորարարական մոտեցումները:
Այցի շրջանակներում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնակատարը հանդիպել է նաև Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցի հետ:
ԱՄՆ գործընկերները հանդիպումների ընթացքում շեշտել են, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծումը և վերջինիս հետ համագործակցությունը ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակում համարում են հաջողված օրինակ և ձգտում են ընդլայնել Կոմիտեի հետ գործընկերային հարաբերությունները:
Այցի ընթացքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի միջև ստորագրվել է Համագործակցության հուշագիր: Հուշագրի ստորագրման նպատակն է ապահովել համանման գործառույթներ իրականացնող երկու կառույցների միջև անմիջական հաղորդակցությունն ու տեղեկատվության փոխանակումը, համագործակցությունը կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում, փոխանակման ծրագրերի, դասընթացների, աշխատանքային քննարկումների կազմակերպումը:
ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի և ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Կոմիտեի կազմի վերջնական համալրումից հետո վերապատրաստման դասընթացներ և ուսուցողական այցեր իրականացնել, որոնք ուղղված կլինեն Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների զարգացմանն ու միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրությանը:

С целью установления двусторонних отношений и расширения сотрудничества между Антикоррупционным комитетом РА и партнерскими структурами Соединенных Штатов Америки, а также ознакомления с передовым опытом партнеров США в сферах предварительного расследования и оперативно-розыскной деятельности исполняющий обязанности заместителя председателя антикоррупционного комитета РА Мушег Бабаян 12-17 июня 2022 года посетил с официальным визитом столицу США Вашингтон.
В рамках визита были проведены встречи с представителями Федерального бюро расследований США, Бюро по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству Государственного департамента США, Всемирного координационного офиса по борьбе с коррупцией и других структур. Были обсуждены вопросы, касающиеся методики расследования коррупционных преступлений, в том числе отмывания денег, незаконного обогащения, представлены основные вызовы расследования указанных правонарушений и примеры использования инструментария для их преодоления, инновационные подходы, применяемые в рамках оперативно-розыскных мероприятий.
В рамках визита исполняющий обязанности заместителя председателя антикоррупционного комитета РА встретился также с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Армения в Соединенных Штатах Америки Лилит Макунц.
В ходе встреч коллеги из США подчеркнули, что считают создание Антикоррупционного комитета и сотрудничество с ним в рамках стратегического диалога Армения - США удачным примером и стремятся развивать партнерские отношения с Комитетом.
В ходе визита между Антикоррупционным комитетом РА и Федеральным бюро расследований США был подписан меморандум о сотрудничестве. Целью подписания меморандума является обеспечение непосредственного общения и обмена информацией между двумя структурами, осуществляющими аналогичные функции, сотрудничество в сфере борьбы с коррупционными преступлениями, организация программ обмена, курсов, рабочих обсуждений.
С Федеральным бюро расследований США и Бюро по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству Госдепартамента США достигнута договоренность о проведении после окончательного пополнения состава Комитета курсов переподготовки и учебных визитов, которые будут направлены на развитие профессиональных знаний и возможностей сотрудников антикоррупционного комитета и изучение лучшего международного опыта.