Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հարուցված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ. Ն.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալի պաշտոնը, Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով ամբաստանյալ Ն. Դ.-ի նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակելուն նպաստելու համար Գ. Գ.-ի և Ն. Ա.-ի օժանդակությամբ 2022 թվականի հունվարից մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ամբաստանյալից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Կ. Ն.-ն, Գ. Գ.-ի և Ն. Ա.-ի միջոցով նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, 2022 թվականի հունվարի 16-ին Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ գյուղում հանդիպել է ամբաստանյալ Ն. Դ.-ի հետ և քննարկել վերջինիս վերաբերյալ քննվող քրեական գործի հանգամանքները: Հանդիպման ընթացքում Կ. Ն.-ն խոստացել է իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով նպաստել դատարանի կողմից Ն. Դ.-ի նկատմամբ այնպիսի պատիժ նշանակելուն, որը հնարավորություն կտա վերջինիս համաներման մասին օրենքի հիման վրա ազատվել պատժից, ինչի համար ամբաստանյալից պահանջել է 2.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2022 թվականի մայիսի 17-ի դատավճռով Ն. Դ.-ն դատապարտվել է ազատազրկման 6 տարի ժամկետով, որպիսի պայմաններում հնարավորություն է ստացել համաներում հայտարարելու մասին 2018թ. նոյեմբերի 1-ին ընդունված օրենքի հիման վրա սահմանված կարգով ազատվել պատժից:
2022 թվականի մայիսի 19-ին Կ. Ն.-ն Գ. Գ.-ի տանը հանդիպել և Ն. Դ.-ից ստացել է պահանջված կաշառքի գումարից 2.000.000 ՀՀ դրամը, իսկ մնացած 460.000 ՀՀ դրամը Ն. Դ.-ն Ն. Ա.-ի օգնությամբ 2022 թվականի մայիսի 31-ին փոխանցել է Գ.Գ.-ի մտերիմ անձի բանկային հաշվեհամարին, ով նույն օրը գումարը կանխիկացրել և Գ. Գ.-ի միջոցով փոխանցել է պաշտոնատար անձին:
09.06.2022 թ.-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի որոշմամբ Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Կ. Ն.-ն, վերջինիս կաշառք տված Ն. Դ.-ն և կաշառք ստանալուն օժանդակած անձինք ձերբակալվել են:
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար 10.06.2022 թ.-ին Կ. Ն.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու համար Ն. Դ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, իսկ կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար Ն. Ա.-ին և Գ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան` վերը նշված բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному на основании материалов, подготовленных в Службе национальной безопасности РА по факту получения взятки в особо крупных размерах высокопоставленным должностным лицом, были получены фактические данные о том, что К. Н., занимая должность заместителя прокурора административного района Шенгавит города Ереван, за содействие назначению мягкого наказания в отношении подсудимого Н. Д. по уголовному делу, рассматриваемому в производстве Суда первой инстанции общей юрисдикции марза Армавир, при содействии Г. Г. и Н. А. в период с января по май 2022 года лично получил от подсудимого взятку в особо крупных размерах - 2.500.000 драмов РА.
Согласно предъявленному обвинению, заместитель прокурора административного района Шенгавит К. Н., согласно договоренности, достигнутой посредством Г. Г. и Н. А., 16-го января 2022 года в селе Воскеат марза Армавир встретился с подсудимым Н. Д. и обсудил обстоятельства расследуемого в его отношении уголовного дела. В ходе встречи К. Н. пообещал, используя свое должностное положение, способствовать назначению судом наказания в отношении Н. Д., которое позволит ему освободиться от наказания на основании закона Об амнистии, за что потребовал у подсудимого взятку в размере 2.500.000 драмов РА.
Приговором суда общей юрисдикции первой инстанции марза Армавир от 17 мая 2022 года Н. Д. был приговорен к 6 годам лишения свободы, при которых получил возможность освободиться от наказания в порядке, установленном законом Об объявлении амнистии от 1-го ноября 2018 года.
19-го мая 2022 года К. Н. встретился в доме Г. Г. и получил от Н. Д. 2.000.000 драмов РА от требуемой суммы взятки, а остальные 460.000 драмов РА Н. Д. 31-го мая 2022 года с помощью Н. А. перевел на банковский счет близкого Г. Г. человека, который в тот же день обналичил сумму и передал ее через Г. Г. должностному лицу.
09.06.2022г. по постановлению следователя Антикоррупционного комитета РА заместитель прокурора административного района Шенгавит К. Н, давший ему взятку Н. Д. и содействовавшие получению взятки лица, были задержаны.
За получение взятки в особо крупных размерах 10.06.2022 г. К. Н. предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА. За дачу взятки в особо крупных размерах Н. Д. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 312 Уголовного кодекса РА, а за содействие в получении взятки Н. А. и Г. Г. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 38-311 Уголовного кодекса РА.
Следователь Антикоррупционного комитета РА представил ходатайства в Суд общей юрисдикции города Ереван для избрания заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении всех вышеуказанных обвиняемых.