ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության տարածքային երրորդ բաժնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա. Ս.-ն և նույն բաժնի աշխատակից Կ. Ս.-ն նախնական համաձայնությամբ Ա. Բ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության համար վերջինից անձամբ ստացել են խոշոր չափերով կաշառք:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքների` Կ. Ս.-ն, հայտնաբերելով Երևան քաղաքի բնակիչ Ա. Բ.-ի կողմից 2022 թվականի մարտին շենքի բակում առանց թույլտվության ինքնակամ պատշգամբ կառուցելու փաստը, տեղեկացրել է, որ այդ արարքի համար նախատեսված է վարչական տույժ 1.500.000-2.000.000 ՀՀ դրամի չափով և բնակչի օգտին խնդիրը լուծելու շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերելու համար վերջինիս առաջարկել է հաջորդ օրը ներկայանալ քաղաքապետարան` բաժնի պետ Ա. Ս.-ին հանդիպելու նպատակով:
2022 թվականի ապրիլի 11-ին Ա. Բ.-ն այցելել է Երևանի քաղաքապետարան, որտեղ Ա. Ս.-ն և Կ. Ս.-ն նախնական համաձայնությամբ, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` Ա. Բ.-ից պահանջել են խոշոր չափերով՝ 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Վերջինս ընդունել է պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու առաջարկը, որից հետո Կ. Ս.-ն պարբերաբար Ա. Բ.-ից պահանջել է կաշառքի գումարը՝ հայտնելով, որ այն չտալու դեպքում միջոցներ կձեռնարկեն նրան վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
2022 թվականի ապրիլի 28-ին Ա. Բ.-ն Կ. Ս.-ի ավտոմեքենայի մեջ նրան է փոխանցել 300.000 ՀՀ դրամ կաշառքը, որից անմիջապես հետո Կ. Ս.-ն բռնվել է ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից, իսկ կաշառքի գումարը հայտնաբերվել և վերցվել է ավտոմեքենայի զննությամբ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Ս.-ին և Կ. Ս-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Ա. Բ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

На основе совокупности достаточных доказательств, приобретенных по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что занимавший должность начальника третьего территориального отдела управления градостроительства и земельного контроля аппарата мэрии Ереван А. С. и сотрудник того же отдела К. С. по предварительному сговору за заведомо незаконное бездействие в пользу А. Б. лично получил от последнего взятку в крупных размерах.
Согласно предъявленным обвинениям, К. С., обнаружив факт самовольного строительства балкона во дворе здания жителем Ереван А. Б. без разрешения в марте 2022 года, сообщил, что за это деяние предусмотрен административный штраф в размере 1.500.000-2.000.000 драмов РА и предложил последнему на следующий день явиться в мэрию для встречи с начальником отдела А. С.
11-го апреля 2022 года А. Б. посетил мэрию Еревана, где А. С. и К. С. по предварительному сговору, используя свое должностное положение, потребовали от А. Б. взятку в крупных размерах - 300.000 драмов РА. Последний принял предложение о даче взятки должностным лицам, после чего К. С. периодически требовал у А. Б. взятку, заявляя, что в случае его отказа будут приняты меры для привлечения его к административной ответственности.
28-го апреля 2022 года А. Б. передал ему взятку в размере 300.000 драмов РА в машине К. С., сразу после чего К. С. был пойман сотрудниками Полиции РА, а сумма взятки была обнаружена и изъята при осмотре автомобиля.
За совершение вышеуказанных преступных деяний А. С. и К. С. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса РА. В их отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. А. Б. предъявлено обвинение по части 2 статьи 312 Уголовного кодекса РА.
Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.