ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով բացահայտվել են ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի Լոռու տարածքային բաժնի պաշտոնատար անձի` Ն. Բ.-ի կողմից ուղևորափոխադրում իրականացնող ընկերությունների աշխատակիցներից և վարորդներից պարբերաբար կաշառք ստանալու, խարդախության և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքեր:
Մասնավորապես, քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ն. Բ.-ն 2021թ. հուլիսին Լոռու մարզում ուղևորափոխադրման ծառայություններ իրականացնող ՍՊ ընկերության տնօրեն Է. Ս.-ի, ապա վերջինիս միջոցով նաև Տաշիրի ավտոկայանի ենթակարգավար Ռ. Ս.-ի հետ ձեռք է բերել պայմանավորվածություն՝ հիշյալ ընկերության վարորդների կողմից թույլ տրված խախտումների փաստերը չարձանագրելու համար ամսական 20.000-ական ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` 2021թ. օգոստոսից 2022թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում Ռ. Ս.-ն վարորդներից հավաքագրել է որոշակի չափով գումարներ և Ն. Բ.-ի պահանջով յուրաքանչյուր ամիս 20.000 ՀՀ դրամ տվել վերջինիս որպես կաշառք:
Բացի այդ, Ն. Բ.-ն Լոռու մարզում ուղևորափոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցների երկու վարորդների օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է` ստուգումների ժամանակ հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու դիմաց Ռ. Ս.-ից պահանջել և երկու դեպքում ստացել է ընդհանուր 70.000 ՀՀ դրամի կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Ն. Բ.-ն Լոռու մարզում ուղևորափոխադրումներ իրականացնող մեկ այլ ընկերության և ընկերության վարորդ Ա. Տ.-ի օգտին իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ ստուգումների ժամանակ խախտումներ չհայտնաբերելու և հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու դիմաց նրանից ևս պահանջել և 2021թ. հոկտեմբերին ստացել է կաշառք: Այնուհետև, տեղեկանալով, որ հիշյալ վարորդը տրանսպորտային միջոցը վարել է սահմանված կարգի խախտմամբ՝ դեղին համարանիշերի փոխարեն այլ հաշվառման համարանիշերով, խախտումը չարձանագրելու և տրանսպորտային միջոցի անօրինական շահագործումը չկասեցնելու համար նրանից 2021-2022թթ. ընթացքում ստացել է 40.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Վանաձոր քաղաքում ներհամայնքային ուղևորափոխադրում իրականացնող ընկերության և նույն երթուղում շահագործվող երկու տրանսպորտային միջոցների սեփականատերեր Ա. Մ.-ի և Ն. Մ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ հիշյալ տրանսպորտային միջոցների շահագործման ընթացքում արդեն իսկ հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու, ինչպես նաև հետագա ստուգումների ընթացքում հնարավոր խախտումները չարձանագրելու համար Ն. Բ.-ն Ա. Մ.-ից 2021 թ. ընթացքում ստացել է 90.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքներից բացի, բացահայտվել է նաև Ն. Բ.-ի կողմից խարդախություն կատարելու դեպք: Բավարար ապացույցներ են ձեռք բերել նաև հիշյալ պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ: Մասնավորապես, պարզվել է, որ Ն. Բ.-ն չի արձանագրել վարորդներ Ա. Տ.-ի և Հ. Ս.-ի թույլ տված խախտումները` դեղին համարանիշերի փոխարեն այլ հաշվառման համարանիշերով տրանսպորտային միջոցներ վարելու փաստը` հիշյալ վարորդներին այդ կերպ զերծ պահելով 200.000-ական, ընդհանուր` 400.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկվելուց:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ն. Բ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /5 դրվագ/, 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ռ. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/ և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ վարորդներ Ա. Տ.-ին, Ա. Մ.-ին և Հ. Ս.-ին` 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

By the criminal case examined by the RA Anticorruption Committee, cases of regularly receiving bribes from employees and drivers of passenger transporting companies, fraud and abusing official powers by the official of the Lori territorial division of the RA Urban development, technical and fire safety inspection authority, N.B., have been revealed.
In particular, with the sufficient evidence obtained on the criminal case, it was substantiated that in July 2021, N. B. having reached a prior consent with the director of the LL company providing passenger transportation services in Lori marz, E. S, then through the latter also with R.S., the deputy sub-regulator of the Tashir bus station, to receive a bribe of AMD 20,000 per month for not recording the facts of violations committed by the drivers of the mentioned company. According to the agreement reached, in the period between August 2021 and January 2022, R.S. collected a certain amount of money from the drivers and gave AMD 20,000 as a bribe to N.B every month at the request of the latter.
Besides, N.B. demanded a bribe of 70,000 AMD in two cases from R.S. in exchange for the obvious illegal inaction in favor of two drivers of vehicles carrying out passenger transportation in Lori marz, that is, for not recording the violations found during inspections.
By the preliminary investigation it was also found out that the N.B., in favor of another passenger transportation company in Lori Marz and the company's driver A.T. for obvious illegal inaction within the scope of his powers, that is, for not detecting violations during inspections and not recording the detected violations, demanded and received a bribe from him as well in October 2021. After learning that the said driver drove the vehicle in violation of the established order, with other license plates instead of yellow plates, for not registering the violation and not stopping the illegal operation of the vehicle, during 2021-2022 received a bribe of 40,000 AMD from him.
Besides, for obvious illegal inactivity in favor of A.M. and N.M., the owners of the intra-community passenger transportion company in Vanadzor city and two vehicles operating on the same route, for obvious illegal inaction, that is, not recording the violations already found during the operation of the mentioned vehicles, as well as to avoid recording possible violations during subsequent inspections, N.B. received a bribe of 90,000 AMD from A.M. in 2021.
In addition to the criminal acts described above, a case of committing fraud by N.B. was also revealed. Sufficient evidence was also obtained regarding abuse of official authorities by the said official. In particular, it was found out that N.B. did not record the violations committed by drivers A.T. and H.S., the fact of driving vehicles with different license plates instead of yellow license plates, thus keeping the mentioned drivers away from administrative responsibility of 200,000 fines each, a total of 400,000 AMD.
For the above-mentioned criminal acts, N.B. was charged under Article 311, part 2 /5 episodes/, Article 178, part 1 and Article 308, part 1 of the RA Criminal Code. Taking into custody was selected as a measure of restriction against him.
R.S. was charged under Article 312, part 1 /2 episodes/ and Article 313, part 1 of the RA Criminal Code, and drivers A.T., A.M. and H.S. – under part 1 of Article 312.
The investigation of the criminal case has been completed. The case was handed over to the supervising prosecutor with an indictment, with a request to approve it and send it to the court.
The preliminary investigation of the criminal case has been completed. The case was handed over to the supervising prosecutor with an indictment, with a request to approve it and send it to the court.