ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով բացահայտվել են ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի Լոռու տարածքային բաժնի պաշտոնատար անձի` Ն. Բ.-ի կողմից ուղևորափոխադրում իրականացնող ընկերությունների աշխատակիցներից և վարորդներից պարբերաբար կաշառք ստանալու, խարդախության և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքեր:
Մասնավորապես, քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ն. Բ.-ն 2021թ. հուլիսին Լոռու մարզում ուղևորափոխադրման ծառայություններ իրականացնող ՍՊ ընկերության տնօրեն Է. Ս.-ի, ապա վերջինիս միջոցով նաև Տաշիրի ավտոկայանի ենթակարգավար Ռ. Ս.-ի հետ ձեռք է բերել պայմանավորվածություն՝ հիշյալ ընկերության վարորդների կողմից թույլ տրված խախտումների փաստերը չարձանագրելու համար ամսական 20.000-ական ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` 2021թ. օգոստոսից 2022թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում Ռ. Ս.-ն վարորդներից հավաքագրել է որոշակի չափով գումարներ և Ն. Բ.-ի պահանջով յուրաքանչյուր ամիս 20.000 ՀՀ դրամ տվել վերջինիս որպես կաշառք:
Բացի այդ, Ն. Բ.-ն Լոռու մարզում ուղևորափոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցների երկու վարորդների օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է` ստուգումների ժամանակ հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու դիմաց Ռ. Ս.-ից պահանջել և երկու դեպքում ստացել է ընդհանուր 70.000 ՀՀ դրամի կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Ն. Բ.-ն Լոռու մարզում ուղևորափոխադրումներ իրականացնող մեկ այլ ընկերության և ընկերության վարորդ Ա. Տ.-ի օգտին իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ ստուգումների ժամանակ խախտումներ չհայտնաբերելու և հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու դիմաց նրանից ևս պահանջել և 2021թ. հոկտեմբերին ստացել է կաշառք: Այնուհետև, տեղեկանալով, որ հիշյալ վարորդը տրանսպորտային միջոցը վարել է սահմանված կարգի խախտմամբ՝ դեղին համարանիշերի փոխարեն այլ հաշվառման համարանիշերով, խախտումը չարձանագրելու և տրանսպորտային միջոցի անօրինական շահագործումը չկասեցնելու համար նրանից 2021-2022թթ. ընթացքում ստացել է 40.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Վանաձոր քաղաքում ներհամայնքային ուղևորափոխադրում իրականացնող ընկերության և նույն երթուղում շահագործվող երկու տրանսպորտային միջոցների սեփականատերեր Ա. Մ.-ի և Ն. Մ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ հիշյալ տրանսպորտային միջոցների շահագործման ընթացքում արդեն իսկ հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու, ինչպես նաև հետագա ստուգումների ընթացքում հնարավոր խախտումները չարձանագրելու համար Ն. Բ.-ն Ա. Մ.-ից 2021 թ. ընթացքում ստացել է 90.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքներից բացի, բացահայտվել է նաև Ն. Բ.-ի կողմից խարդախություն կատարելու դեպք: Բավարար ապացույցներ են ձեռք բերել նաև հիշյալ պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ: Մասնավորապես, պարզվել է, որ Ն. Բ.-ն չի արձանագրել վարորդներ Ա. Տ.-ի և Հ. Ս.-ի թույլ տված խախտումները` դեղին համարանիշերի փոխարեն այլ հաշվառման համարանիշերով տրանսպորտային միջոցներ վարելու փաստը` հիշյալ վարորդներին այդ կերպ զերծ պահելով 200.000-ական, ընդհանուր` 400.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկվելուց:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ն. Բ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /5 դրվագ/, 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ռ. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/ և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ վարորդներ Ա. Տ.-ին, Ա. Մ.-ին և Հ. Ս.-ին` 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

По уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, раскрыты случаи периодического получения взятки, мошенничества и злоупотребления должностным положением должностным лицом марза Лори территориального отдела Инспекционного органа по градостроительству, технической и пожарной безопасности РА - Н. Б. от сотрудников и водителей компаний, осуществляющих пассажирские перевозки.
В частности, достаточными доказательствами, приобретенными по уголовному делу, было обосновано, что Н. Б. в июле 2021 года с директором ООО, осуществляющего пассажирские перевозки в марзе Лори Э. С., а затем через последнего и с подконтрольным автостанции Ташира Р. С. достигнута договоренность о получении взятки в размере 20.000 драмов РА в месяц за не фиксацию фактов нарушений, допущенных водителями упомянутой компании. Согласно достигнутой договоренности, в период с августа 2021 года по январь 2022 года Р. С. собрал с водителей определенную сумму денег и по требованию Н. Б. ежемесячно давал ему в качестве взятки 20.000 драмов РА.
Кроме того, Н. Б. за заведомо незаконное бездействие в пользу двух водителей транспортных средств, осуществляющих пассажирские перевозки в марз Лори, а именно: за нефиксацию нарушений, выявленных во время проверок, потребовал у Р. С. и в обоих случаях получил взятку в общей сложности 70.000 драмов РА.
В ходе предварительного следствия также было установлено, что Н. Б. в рамках своих полномочий в пользу другой компании, осуществляющей пассажирские перевозки в марзе Лори, и водителя компании А. Т. за заведомо незаконное бездействие, а именно: за необнаружение нарушений во время проверок и не фиксацию выявленных нарушений, также потребовал и получил взятку в октябре 2021 года. Затем, узнав, что упомянутый водитель управлял транспортным средством с нарушением установленного порядка, с другими учетными номерами вместо желтых номерных знаков, в 2021-2022 гг. получил от него взятку в размере 40.000 драмов РА за нерегистрацию нарушения и непресечение незаконной эксплуатации транспортного средства.
Кроме того, за заведомо незаконное бездействие в пользу компании, осуществляющей внутриобщинную пассажирскую перевозку в городе Ванадзор, и владельцев двух транспортных средств, эксплуатируемых на одном маршруте, А. М. и Н. М., а именно за не регистрацию нарушений, уже выявленных в ходе эксплуатации упомянутых транспортных средств, а также за не регистрацию возможных нарушений в ходе дальнейших проверок Н. Б. в 2021 году получил от А. М. взятку в размере 90.000 драмов РА.
Помимо вышеописанных преступных деяний, раскрыт случай мошенничества со стороны Н. Б. Были получены достаточные доказательства также о злоупотреблении должностным лицом должностными полномочиями. В частности, выяснилось, что Н. Б. не зафиксировал нарушений, допущенных водителями А. Т. и Г. С., факт управления транспортными средствами с другими учетными номерами вместо желтых номеров, тем самым оградив упомянутых водителей от привлечения к административной ответственности в размере 200.000 драмов РА, в общей сложности 400.000 драмов РА.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Н. Б. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 (5 эпизодов), части 1 статьи 178 и части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА. В его отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Р. С. предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 (2 эпизода) и части 1 статьи 313 УК РА, а водителям А. Т., А. М. и Г. С. - по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА.