ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ա. Փ.-ն, 2021 թվականի հուլիսի 1-ից դեկտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկի վառելիքաքսուքային նյութերի պահեստապետի պաշտոնը, յուրացման եղանակով հափշտակել է զորամասին հատկացված և իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր ավելի քան 3 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ դիզելային վառելիք, ավտոբենզին և ավտոբենզինի կտրոն:
Մասնավորապես, ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Ա. Փ.-ն, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, ՀՀ ՊՆ զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի պահեստից 2021 թվականի հոկտեմբերի 31-ից դեկտեմբերի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում յուրացման եղանակով հափշտակել է ընդհանուր ավելի քան 3 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ 1228 կգ դիզելային վառելիք, 3332 կգ ավտոբենզին և 2085 լիտր ավտոբենզինի կտրոն:
Դիզելային վառելիքն Ա. Փ.-ն անօրինական ճանապարհով դուրս է բերել զորամասի տարածքից և 1 լիտրը 400 ՀՀ դրամով վաճառել Կոտայքի մարզի բնակչին: 2085 լիտրին համարժեք ավտոբենզինի կտրոններն էլ վաճառել է Երևանում գործող բենզալցակայանի աշխատակցին, իսկ հափշտակված 3332 կգ ավտոբենզինը իրացրել այլ անձանց:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Փ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

Достаточными доказательствами, приобретеными по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что А. П., занимая с 1-го июля по 13-ое декабря 2021 года должность начальника запаса горючих материалов одной из воинских частей Министерства обороны РА, путем присвоения похитил предоставленное воинской части и доверенное ему дизельное топливо, автобензин и талоны на автобензин в особо крупных размерах на общую сумму более 3 млн. драмов РА.
В частности, согласно предъявленному обвинению, А. П., используя служебное положение, в период с 31-го октября по 6-ое декабря 2021 года похитил со склада горючих материалов воинской части МО РА путем присвоения 1228 кг дизельного топлива, 3332 кг автобензина и талонов на автобензина 2085 литров на общую сумму более 3 млн. драмов РА.
За совершение вышеуказанных преступных деяний А. П. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА.