ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ա. Փ.-ն, 2021 թվականի հուլիսի 1-ից դեկտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկի վառելիքաքսուքային նյութերի պահեստապետի պաշտոնը, յուրացման եղանակով հափշտակել է զորամասին հատկացված և իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր ավելի քան 3 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ դիզելային վառելիք, ավտոբենզին և ավտոբենզինի կտրոն:
Մասնավորապես, ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Ա. Փ.-ն, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, ՀՀ ՊՆ զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի պահեստից 2021 թվականի հոկտեմբերի 31-ից դեկտեմբերի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում յուրացման եղանակով հափշտակել է ընդհանուր ավելի քան 3 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ 1228 կգ դիզելային վառելիք, 3332 կգ ավտոբենզին և 2085 լիտր ավտոբենզինի կտրոն:
Դիզելային վառելիքն Ա. Փ.-ն անօրինական ճանապարհով դուրս է բերել զորամասի տարածքից և 1 լիտրը 400 ՀՀ դրամով վաճառել Կոտայքի մարզի բնակչին: 2085 լիտրին համարժեք ավտոբենզինի կտրոններն էլ վաճառել է Երևանում գործող բենզալցակայանի աշխատակցին, իսկ հափշտակված 3332 կգ ավտոբենզինը իրացրել այլ անձանց:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Փ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

Sufficient evidence obtained on the criminal case examined by the RA Anti-Corruption Committee proved that A.P., occupying the position of the storekeeper of fuel lubricants in one of the military units of the RA Ministry of Defense from July 1 to December 13, 2021, misappropriated by embezzlement diesel fuel, gasoline and gasoline coupons, allocated to the military unit and entrusted to him, in particularly large amounts, of more than 3 million AMD.
In particular, according to the charge brought, A.P., using his official position, stole 1,228 kg of diesel fuel, 3332 kg of gasoline and coupons on 2085 liters of gasoline, worth more than 3 million AMD from the storage of fuel lubricants of the RA military unit between October 31 and December 6, 2021.
Diesel fuel was illegally taken out of the territory of the military unit by A.P. and sold to a resident of Kotayk marz for AMD 400 per liter. He also sold the gasoline coupons equivalent to 2085 liters to the employee of the gas station operating in Yerevan, and sold the embezzled 3332 kg of gasoline to other persons.
For committing the above-mentioned criminal acts, A. P. was charged under Article 179, part 3, point 1 of the RA Criminal Code.
The investigation of the criminal case has been completed. The case with the indictment was handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.