Քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված հավաքներին մասնակցելու նպատակով Արմավիրի մարզի բնակչին նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցված քրեական գործով կատարված նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են իրականացվել տվյալ քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձանց բնակության վայրերում: Կատարված խուզարկությամբ 2022 թ. մայիսի 6-ին ՀՅԴ կուսակցության Արմավիրի տարածքային մարմնի ղեկավար Ա. Մ.-ի բնակության վայրում հայտնաբերվել են ձեռագիր գրառումներով նոթատետրեր, որոնք բովանդակել են 2021 թվականին տեղի ունեցած Ազգային ժողովի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ ընտրողներին տարբեր չափերի կաշառք տալու վերաբերյալ տեղեկություններ:
Ընտրակաշառք տալու, ստանալու և ընտրակաշառքի միջնորդության առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և 154.9-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ըստ քրեական գործի նյութերի` նոթատետրերի զննությամբ պարզվել է, որ դրանցում, մասնավորապես, ներառված են ձեռագիր նշումներ 2021թ. հունիսի 20-ին ՀՀ-ում անցկացված ԱԺ արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ նույն թվականի հունիսի 4-ից հունիսի 21-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՅԴ գերագույն մարմնից, ՀՅԴ մարզային կառույցից ու դրա նախընտրական շտաբից հատկացված դրամական միջոցների և նշված ժամանակահատվածում բազմաթիվ անձանց միջինը 15.000-20.000-ական, ընդհանուր` շուրջ 6.470.000 ՀՀ դրամի գումարներ բաշխելու վերաբերյալ: Ի դեպ, ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ՀՅԴ կուսակցությունը մասնակցել է Հայաստան դաշինքի կազմում, և ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում կուսակցության աշխատանքները համակարգվել են Արմավիր քաղաքում գործող գրասենյակից` Ա. Մ.-ի կողմից:
Բացի այդ, նոթատետրերում առկա են ձեռագիր գրառումներ նաև 2021 թ. դեկտեմբերի 5-ին Արմավիրի մարզում անցկացված ՏԻՄ ընտրությունների կապակցությամբ 2021 թ. նոյեմբերի 4-ից դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՅԴ գերագույն մարմնից, ՀՅԴ մարզային կառույցից ու դրա նախընտրական շտաբից հատկացված դրամական միջոցների և նշված ժամանակահատվածում բազմաթիվ անձանց 5000-20.000-ական, ընդհանուր` շուրջ 3.513.000 ՀՀ դրամի գումարներ բաշխելու վերաբերյալ:
ՀՀ Ազգային ժողովի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում առերևույթ ընտրակաշառք տալու և ստանալու մասին են փաստում, մասնավորապես, նոթատետրերում տարբեր անձանց տվյալների դիմաց կատարված` ՀԱՏԿԱՑՈՒՄ ԳՄ-ից, ՀԱՏԿԱՑՈՒՄՆԵՐ ՄԿ-ից և ՀԱՏԿԱՑՈՒՄ ՇՏԱԲԻՑ ձեռագիր գրառումներն ու ընտրակաշառք տալու և ստանալու հաշվարկները:
Հաշվի առնելով քրեական գործով մեծածավալ և անհետաձգելի քննչական գործողություններ կատարելու անհրաժեշտությունը` Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ստեղծվել է քննչական խումբ, որում ներգրավվել են նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչները:
Խուզարկություններ են կատարվել ՀՅԴ կուսակցության Արմավիրի մարզում տեղակայված մի շարք գրասենյակներում, ինչպես նաև նույն մարզային կառույցի տասնյակից ավելի անդամների, այդ թվում` գրասենյակների համակարգողների և նախընտրական քարոզարշավներում ակտիվ մասնակցություն ունեցած մի խումբ անձանց բնակարաններում: Արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են տարբեր ցուցակներ, այդ թվում` գումարային նշումներով: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ` հիշյալ ցուցակներում ներառված անձանց ինքնությունը պարզելու, նույնականացնելու, ինչպես նաև կաշառք ստանալու և տալու դեպքերի հանգամանքներն ու դրանց առնչված անձանց պարզելու ուղղությամբ:

По факту материальной заинтересованности жителя марза Армавир с целью участия в митингах, организованных политической оппозицией, в Следственном комитете РА в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по пункту 2 части 3 статьи 163 Уголовного кодекса РА, были проведены обыски в местах проживания лиц, привлеченных в качестве обвиняемых по данному уголовному делу. В ходе обыска 6-го мая 2022 года на месте жительства руководителя марза Армавир территориального органа партии АРФД А. М. были обнаружены блокноты с рукописными записями, в которых содержались сведения о даче взяток избирателям во время выборов в Национальное собрание и органы местного самоуправления в 2021 году.
По факту предполагаемых преступлений по даче, получению избирательных взяток и ходатайству об избирательных взятках в Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 2 части 4 статьи 154.2 и части 1 статьи 154.9 Уголовного кодекса РА.
Согласно материалам уголовного дела, при осмотре блокнотов выяснилось, что в них, в частности, содержатся рукописные заметки о денежных средствах, выделенных верховным органом АРФД, структурой марза АРФД и ее предвыборным штабом в период с 4-го по 21-ое июня того же года в связи с проведенными 20-го июня 2021 года внеочередными парламентскими выборами, и о распределении сумм многочисленным лицам в среднем по 15.000-20.000 драмов РА, в общей сложности около 6.470.000 драмов РА. Кстати, на внеочередных парламентских выборах партия АРФД участвовала в составе блока Армения, и в рамках предвыборной кампании работы партии координировались А. М. из офиса, действующего в городе Армавир.
Кроме того, в блокнотах также есть рукописные заметки о денежных средствах, выделенных верховным органом АРФД, структурой марза АРФД и ее предвыборным штабом в период с 4 ноября по 5 декабря 2021 года в связи с выборами в органы местного самоуправления, проведенными 5-го декабря 2021 года в марзе Армавир, и о распределении за указанный период сумм многочисленным лицам по 5000-20000 драмов РА, в общей сложности около 3.513.000 драмов РА.
О даче и получении взятки в ходе выборов в Национальное собрание и органы местного самоуправления РА свидетельствуют, в частности, сделанные в блокнотах рукописные записи и расчеты по даче и получению взяток перед данными разных лиц, в том числе: «ОТВЕДЕНИЕ ОТ ГО», «ОТВЕДЕНИЯ ОТ СК» и «ОТВЕДЕНИЕ ОТ ШТАБА».
Учитывая необходимость проведения масштабных и неотложных следственных действий по уголовному делу, в Антикоррупционном комитете была создана следственная группа, в которую вовлечены также следователи Следственного комитета РА.
Обыски были проведены в ряде офисов партии АРФД, расположенных в марзе Армавир, а также в квартирах более десятка членов той же структуры марза, в том числе - координаторов офисов и группы лиц, принимавших активное участие в предвыборных кампаниях. В результате были обнаружены и изъяты различные списки, в том числе - с денежными отметками. Проводятся необходимые следственные действия и оперативно-розыскные мероприятия для установления, идентификации лиц, включенных в указанные списки, а также для выяснения обстоятельств случаев получения и дачи взятки и причастных к ним лиц.