Քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված հավաքներին մասնակցելու նպատակով Արմավիրի մարզի բնակչին նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցված քրեական գործով կատարված նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են իրականացվել տվյալ քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձանց բնակության վայրերում: Կատարված խուզարկությամբ 2022 թ. մայիսի 6-ին ՀՅԴ կուսակցության Արմավիրի տարածքային մարմնի ղեկավար Ա. Մ.-ի բնակության վայրում հայտնաբերվել են ձեռագիր գրառումներով նոթատետրեր, որոնք բովանդակել են 2021 թվականին տեղի ունեցած Ազգային ժողովի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ ընտրողներին տարբեր չափերի կաշառք տալու վերաբերյալ տեղեկություններ:
Ընտրակաշառք տալու, ստանալու և ընտրակաշառքի միջնորդության առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և 154.9-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ըստ քրեական գործի նյութերի` նոթատետրերի զննությամբ պարզվել է, որ դրանցում, մասնավորապես, ներառված են ձեռագիր նշումներ 2021թ. հունիսի 20-ին ՀՀ-ում անցկացված ԱԺ արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ նույն թվականի հունիսի 4-ից հունիսի 21-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՅԴ գերագույն մարմնից, ՀՅԴ մարզային կառույցից ու դրա նախընտրական շտաբից հատկացված դրամական միջոցների և նշված ժամանակահատվածում բազմաթիվ անձանց միջինը 15.000-20.000-ական, ընդհանուր` շուրջ 6.470.000 ՀՀ դրամի գումարներ բաշխելու վերաբերյալ: Ի դեպ, ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ՀՅԴ կուսակցությունը մասնակցել է Հայաստան դաշինքի կազմում, և ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում կուսակցության աշխատանքները համակարգվել են Արմավիր քաղաքում գործող գրասենյակից` Ա. Մ.-ի կողմից:
Բացի այդ, նոթատետրերում առկա են ձեռագիր գրառումներ նաև 2021 թ. դեկտեմբերի 5-ին Արմավիրի մարզում անցկացված ՏԻՄ ընտրությունների կապակցությամբ 2021 թ. նոյեմբերի 4-ից դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՅԴ գերագույն մարմնից, ՀՅԴ մարզային կառույցից ու դրա նախընտրական շտաբից հատկացված դրամական միջոցների և նշված ժամանակահատվածում բազմաթիվ անձանց 5000-20.000-ական, ընդհանուր` շուրջ 3.513.000 ՀՀ դրամի գումարներ բաշխելու վերաբերյալ:
ՀՀ Ազգային ժողովի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում առերևույթ ընտրակաշառք տալու և ստանալու մասին են փաստում, մասնավորապես, նոթատետրերում տարբեր անձանց տվյալների դիմաց կատարված` ՀԱՏԿԱՑՈՒՄ ԳՄ-ից, ՀԱՏԿԱՑՈՒՄՆԵՐ ՄԿ-ից և ՀԱՏԿԱՑՈՒՄ ՇՏԱԲԻՑ ձեռագիր գրառումներն ու ընտրակաշառք տալու և ստանալու հաշվարկները:
Հաշվի առնելով քրեական գործով մեծածավալ և անհետաձգելի քննչական գործողություններ կատարելու անհրաժեշտությունը` Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ստեղծվել է քննչական խումբ, որում ներգրավվել են նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչները:
Խուզարկություններ են կատարվել ՀՅԴ կուսակցության Արմավիրի մարզում տեղակայված մի շարք գրասենյակներում, ինչպես նաև նույն մարզային կառույցի տասնյակից ավելի անդամների, այդ թվում` գրասենյակների համակարգողների և նախընտրական քարոզարշավներում ակտիվ մասնակցություն ունեցած մի խումբ անձանց բնակարաններում: Արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են տարբեր ցուցակներ, այդ թվում` գումարային նշումներով: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ` հիշյալ ցուցակներում ներառված անձանց ինքնությունը պարզելու, նույնականացնելու, ինչպես նաև կաշառք ստանալու և տալու դեպքերի հանգամանքներն ու դրանց առնչված անձանց պարզելու ուղղությամբ:

During the preliminary investigation of the criminal case initiated by the RA Investigation Committee under Article 163, part 3, point 2 of the RA Criminal Code, searches were conducted at the places of residence of the persons involved in the given criminal case as defendants, in connection with the incident of materially attracting the resident of Armavir marz in order to participate in the gatherings organized by the political opposition. The search was carried out on May 6, 2022, notebooks with handwritten notes were found at the place of residence of the head of Armavir territorial body of the ARF Party, A.M., which contained information on the bribery of various amounts to voters during the elections of the National Assembly and local self-government bodies held in 2021.
A criminal case was initiated in the Anti-corruption Committee in connection with the cases of the apparent crime of giving, receiving and mediation of election bribes, under points 1 and 2 of part 4 of Article 154.2 and part 1 of Article 154.9 of the RA Criminal Code.
According to the materials of the criminal case, by the examination of the notebooks it was found out, that they mainly include handwritten notes in connection with the extraordinary NA elections held in RA on June 20, 2021, from June 4 to June 21 of the same year, regarding the funds allocated by the ARF supreme body, ARF regional structure, its pre-election headquarters and distributing them with an average of 15,000-20,000 each, totaling about 6,470,000 AMD, to many people during the specified period. By the way, the ARF party participated in the extraordinary NA elections as part of the “Hayastan” bloc, and within the pre-election campaign, the party's work was coordinated by A.M. from the office operating in Armavir city.
Besides, there are handwritten notes in the notebooks regarding LSG elections held in Armavir Marz on December 5, 2021, regarding funds allocated by the supreme body of the ARF, the regional structure of the ARF and its pre-election headquarters, in the period from November 4 to December 5, 2021, and distributing them to many people during the specified period, 5,000-20,000 each, about 3,513,000 AMD in total.
During the elections of the RA National Assembly and local self-governing bodies, about giving and receiving election bribes, in particular, testify the handwritten notes of "ALLOCATION FROM GM", "ALLOCATION FROM MK" and "ALLOCATION FROM HEADQUARTERS" made in notebooks opposite the data of various persons and calculations on giving and receiving election bribes.
Taking into account the need to carry out large-scale and urgent investigative actions on the criminal case, an investigative group was created in the Anti-Corruption Committee, in which investigators of the RA Investigation Committee were also involved.
Searches were carried out in a number of offices of the ARF party located in Armavir marz, as well as in the apartments of more than a dozen members of the same regional structure, including office coordinators and a group of people who actively participated in pre-election campaigns. As a result, various lists, including monetary notes, were found and confiscated. Necessary investigative actions and operational-search measures are being carried out in order to find out the identity of the persons included in the mentioned lists, to identify them, as well as to find out the circumstances of the cases of receiving and giving bribes and the persons involved in them.