ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Թ.-ն, 2002-2022 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի դեկանի տեղակալի պաշտոնը, ունենալով դոցենտի կոչում և հանդիսանալով ֆակուլտետի կառավարման կոլեգիալ մարմնի անդամ, ակնհայտ ապօրինի գործողության համար ուսանողներից ստացել է կաշառք, ինչպես նաև կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես` Ա. Թ.-ն, նույն ԲՈՒՀ-ի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ֆինանսներ բաժնի 1-ին կուրսում դասավանդելով «Մաթեմատիկական անալիզ» առարկան, իր լիազորությունների շրջանակներում ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ նույն ֆակուլտետի երկու ուսանողի կողմից հիշյալ առարկայի քննությունը վերահանձնելու ժամանակ վերջիններիս դրական գնահատելու և այդ կերպ նրանց համալսարանից հեռացվելու հանգամանքը կանխելու նպատակով 2022թ. փետրվարի 25-ին ԵՊՀ վարչական շենքում գտնվող իր աշխատասենյակում հանդիպել է հիշյալ ուսանողների ազգականներ ներկայացած անձանց, որոնցից պահանջել ու անձամբ ստացել է 96.424 ՀՀ դրամին համարժեք 200-ական ԱՄՆ դոլար և 20.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառքի առարկան ստանալուց հետո` նույն օրը, Ա. Թ.-ն վերը նշված ուսանողներից ընդունել է քննությունը և համապատասխան գիտելիքներ չունենալու պայմաններում քննական առարկայի լուծարքային տեղեկագրում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ՝ նրանց կողմից դրական գնահատական ստանալու վերաբերյալ, այնուհետև` տեղեկագիրը դրել շրջանառության մեջ:
Ուսանողներից կաշառք ստանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար Ա. Թ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /2 դրվագ/ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

По совокупности достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что А. Т., занимая в 2002-2022 гг. должность заместителя декана факультета математики и механики ЕГУ, имея звание доцента и являясь членом коллегиального органа управления факультетом, за заведомо незаконное действие получил от студентов взятку, а также совершил должностной подлог.
В частности, А. Т., преподавая на 1-м курсе факультета экономики и управления того же вуза предмет «Математический анализ», с целью предотвращения заведомо незаконного действия в рамках своих полномочий, а именно: во время пересдачи экзамена по упомянутому предмету двумя студентами того же факультета, положительно оценивая последних и таким образом предотвращая их отчисление из университета, 25 февраля 2022 года в своем кабинете в административном здании ЕГУ встретился с родственниками студентов, от которых потребовал и лично получил взятку в размере по 200 долларов США, эквивалентную 96 424 драмам РА, и 20 000 драмов РА.
В тот же день после получения предмета взятки А. Т. от вышеуказанных студентов принял экзамен и в условиях отсутствия соответствующих знаний внес в ликвидационную ведомость экзаменационного предмета заведомо ложные сведения о получении ими положительной оценки, а затем ввел ведомость в обращение.
За получение взятки от студентов и совершение служебного подлога А. Т. предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 (2 эпизода) и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА.