2000-2018 թթ. ընթացքում պետական ծառայության տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Վլադիմիր Գասպարյանի, ինչպես նաև 2011-2018 թթ. վերջինիս անվտանգության պետի պարտականությունները փաստացի կատարած Արշակ Հակոբյանի վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործերի նախաքննությամբ բացահայտվել են նշված անձանց կողմից կոռուպցիոն բնույթի բազմաթիվ չարաշահումներ կատարելու դեպքեր: Նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ վերջիններս իրենց պաշտոնավարման տարիներին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, հովանավորչության և կոռուպցիոն հանցավոր այլ գործունեության արդյունքում ձեռք են բերել իրենց և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները շեշտակի գերազանցող գույք, այդ թվում` թանկարժեք տներ և տրանսպորտային միջոցներ, որոնց հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով տարբեր եղանակներով, մասնավորապես` իրենց հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ գրանցելու ձևական գործարքների միջոցով օրինականացրել են դրանք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2000-2018 թթ. ընթացքում Վ. Գասպարյանի կինն ու դուստրը, տարբեր ժամանակահատվածներում պաշտոնների նշանակված լինելով ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունում և ՀՀ ոստիկանությունում, տարիներ շարունակ առհասարակ ծառայության չեն ներկայացել և իրենց պարտականությունները չեն կատարել: Բացի այդ, Վ. Գասպարյանի կինը, պաշտոնի նշանակված լինելով ՀՀ ոստիկանությունում, անհարգելի պատճառներով ոչ պատշաճ է իրականացրել իր ծառայողական պարտականությունները: Վ. Գասպարյանը, տեղյակ լինելով այդ ամենի մասին, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները` դիտավորությամբ չի ձեռնարկել օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ, որպիսի պայմաններում նրա կնոջն ու դստերն անհիմն վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր ավելի քան 45 մլն ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական գործով պարզվել է նաև, որ Վլադիմիր Գասպարյանը, 2000-2018 թթ. ընթացքում զբաղեցնելով պետական ծառայության տարբեր պաշտոններ, բացի պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուց, կատարել է նաև պաշտոնեական կեղծիք, առանձնապես խոշոր չափերով վատնում, ինչպես նաև` զբաղվել կոռուպցիոն բնույթի այլ հանցավոր գործունեությամբ: Արդյունքում նախկին ոստիկանապետը հանցավոր ճանապարհով ձեռք է բերել իր և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները շեշտակի գերազանցող գույք, որից միայն Գեղարքունիքի մարզում և Երևան քաղաքում գտնվող իր առանձնատների, ինչպես նաև արտադրական շինության տարածքի վերանորոգման համար ծախսել է ընդհանուր շուրջ 700 մլն ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Գասպարյանն օրինականացրել (լվացել) է հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ ընդհանուր ավելի քան 2 մլրդ ՀՀ դրամի գույք:
Նախաքննության ընթացքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև 1994-2018 թթ. ընթացքում ՀՀ ՊՆ և ոստիկանության համակարգում պաշտոնավարած, այդ թվում` 2011-2018 թթ.-ին Վլադիմիր Գասպարյանի անվտանգության պետի պարտականությունները փաստացի կատարած Արշակ Հակոբյանի կողմից ինչպես առանձին, այնպես էլ Վ. Գասպարյանի հետ խմբի կազմում կոռուպցիոն բնույթի հանցավոր արարքներ կատարելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Արշակ Հակոբյանը 2011թ. ձեռք է բերել Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում գտնվող 75.000.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ անշարժ գույք, որի առուվաճառքի պայմանագրում նշվել է գույքի մտացածին արժեք՝ 3.000.000 ՀՀ դրամ: Բացի այդ, Արշակ Հակոբյանը 2012 և 2013 թթ. 120.000.000 ՀՀ դրամով ու 204.250.000 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել Երևան քաղաքի Ամիրյան և Հանրապետության փողոցներում գտնվող անշարժ գույքերը և, գիտակցելով, որ դրանց արժեքը շեշտակիորեն գերազանցում է իր և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները, դրանք նվիրատվության և առուվաճառքի ձևական պայմանագրերով օտարել է ընտանիքի անդամներին ու մտերիմ անձանց` այդ կերպ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի իրական պատկանելությունը: Արդյունքում Արշակ Հակոբյանի կողմից օրինականացվել է շուրջ 230 մլն ՀՀ դրամի գույք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Արշակ Հակոբյանը 2017թ. 47.855.000 ՀՀ դրամին համարժեք 100.000 ԱՄՆ դոլարով գնել է նույն թվականի արտադրության «Mersedes-Benz GLS 500 4matik» մակնիշի ավտոմեքենա, որից հետո, վճարված գումարի իրական բնույթն ու հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով, կանխիկ եղանակով կատարված առուվաճառքի հիշյալ գործարքը ձևակերպել է իբրև նվիրատվություն և այդ եղանակով փաստացի թաքցրել ու խեղաթյուրել է իր ունեցած` հանցավոր ճանապարհով ստացված շուրջ 27 մլն ՀՀ դրամ կանխիկ գումարի իրական ծագումը:
Բացի այդ, ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցնող Վլադիմիր Գասպարյանը, հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, իր անվամբ թանկարժեք գույք հայտարարագրելու դեպքում հնարավոր պատասխանատվությունից զերծ մնալու համար 2013թ. Արշակ Հակոբյանին հանձնարարել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությունից ձեռք բերել ավտոմեքենաներ և դրանք հաշվառել իր անվամբ՝ նշված տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման համար վճարվելիք դրամական միջոցների հանցավոր ծագումը թաքցնելու համար:
Այդ նպատակով Արշակ Հակոբյանը 2013 և 2014թթ. կնքված առուվաճառքի պայմանագրերով վերը նշված ընկերությունից 71.556.000 ՀՀ դրամով և 80.200.000 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել համապատասխանաբար «Mercedes-Benz G 500» մակնիշի և «Mercedes-Benz S 500L» մակնիշի ավտոմեքենաները, որոնք հաշվառել է իր անվամբ՝ թաքցնելով դրանց համար վճարված 151.756.000 ՀՀ դրամ գումարի հանցավոր ծագումն ու իրական պատկանելությունը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Արշակ Հակոբյանը 2017թ. ներկայացրած` պաշտոնը ստանձնելու և նույն թվականի տարեկան հայտարարագրերում, ինչպես նաև 2018թ. ներկայացրած` պաշտոնը դադարեցնելու հայտարարագրում դիտավորյալ թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա` սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող ավելի քան 7 մլն ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով տունը: 2017 թվականի տարեկան հայտարարագրում Արշակ Հակոբյանը դիտավորությամբ թաքցրել և չի հայտարարագրել նաև նույն տարեթվին նվիրատվության պայմանագրով ձեռք բերված և նվիրատվության պայմանագրով օտարված` 2017թ. արտադրության «Mersedes-Benz GLS 500 4matik» մակնիշի և 2008թ. արտադրության «Samand Soren 1.8» մակնիշի ավտոմեքենաները:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 34-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /2 դրվագ /:
Արշակ Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /երկու դրվագ/:
Նախաքննության ընթացքում Վլադիմիր Գասպարյանի և Արշակ Հակոբյանի վերաբերյալ քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում: Վարույթն իրականացնող մարմինը, համարելով, որ գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար են Վլադիմիր Գասպարյանի և Արշակ Հակոբյանի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, հիշյալ անձանց մասով քրեական գործի նախաքննությունն ավարտել է և այդ մասին հայտնել դատավարության մասնակիցներին` վերջիններիս պարզաբանելով քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու նրանց իրավունքը:

В ходе предварительного следствия по уголовным делам, расследованным в Антикоррупционном комитете РА в отношении Владимира Гаспаряна, занимавшего различные должности государственной службы в 2000-2018 гг., а также Аршака Акопяна, фактически выполнявшего обязанности начальника безопасности последнего в 2011-2018 гг., были раскрыты случаи совершения указанными лицами многочисленных злоупотреблений коррупционного характера. В ходе предварительного следствия были получены достаточные доказательства того, что последние в результате злоупотребления должностными полномочиями, протекционизма и другой коррупционной преступной деятельности приобрели имущество, значительно превышающее их законные доходы и доходы членов их семей, в том числе дорогие дома и транспортные средства, с целью сокрытия преступного происхождения которых различными способами, в частности, посредством формальных сделок по регистрации на имя аффилированных с ними лиц, узаконили их.
В ходе предварительного следствия было обосновано, что в течение 2000-2018 гг. жена и дочь В. Гаспаряна, будучи назначенными на различные должности в военной полиции МО РА и Полиции РА, на протяжении многих лет вообще не являлись на службу и не выполняли свои обязанности. Кроме того, жена В. Гаспаряна, будучи назначенной на должность в Полиции РА, по неуважительным причинам ненадлежащим образом исполнила свои служебные обязанности. В. Гаспарян, зная обо всем этом, злоупотребил своими должностными полномочиями, умышленно не предпринял установленных законом соответствующих мер, при которых его жене и дочери безосновательно выплачивались в особо крупных размерах - более 45 млн. драмов РА.
По уголовному делу также установлено, что Владимир Гаспарян, занимая в 2000-2018 гг. различные должности государственной службы, помимо злоупотребления должностными полномочиями, совершал также служебный подлог, растрату в особо крупных размерах, а также занимался другой преступной деятельностью коррупционного характера. В результате бывший начальник полиции преступным путем приобрел имущество, значительно превышающее его законные доходы и доходы членов его семьи, из которого только на ремонт своих особняков в марзе Гехаркуник и городе Ереван, а также территории производственного строения было потрачено около 700 млн. драмов.
В ходе предварительного следствия было установлено, что В. Гаспарян легализовал (отмыл) имущество на общую сумму более 2 млрд драмов, полученное преступным путем. В ходе предварительного следствия были получены достаточные доказательства также о совершении преступных деяний коррупционного характера со стороны Аршака Акопяна, занимавшего в 1994-2018 гг. должность в системе МО и Полиции РА, в том числе фактически выполнявшего в 2011-2018 гг. обязанности начальника безопасности Владимира Гаспаряна, как отдельно, так и в составе группы с В. Гаспаряном.
В частности, выяснилось, что Аршак Акопян в 2011 году приобрел недвижимость в городе Абовян марза Котайк стоимостью 75 000 000 драмов РА. Кроме того, Аршак Акопян в 2012 и 2013 гг. за 120 000 000 драмов и 204 250 000 драмов приобрел недвижимость на улицах Амиряна и Анрапетутян в Ереване и, осознавая, что их стоимость значительно превышает законные доходы его и членов семьи, по формальным договорам дарения и купли-продажи отчуждал их членам семьи и близким лицам, тем самым скрывая реальную принадлежность имущества, приобретенного преступным путем. В результате Аршак Акопян узаконил имущество на сумму около 230 млн. драмов.
Предварительным следствием было обосновано также, что Аршак Акопян в 2017 году за 100 000 долларов США, эквивалентных 47 855 000 драмов РА, купил автомобиль марки "Мерседес-Бенц GLS 500 4MATIC" того же года, после чего, с целью сокрытия реального характера и преступного происхождения уплаченной суммы, данную сделку купли-продажи, осуществленную наличными, оформил как пожертвование и таким образом фактически скрыл и исказил истинное происхождение - около 27 млн. драмов РА, полученных преступным путем.
Кроме того, занимающий должность начальника Полиции РА Владимир Гаспарян, будучи высокопоставленным должностным лицом, обязанным представить декларацию, во избежание возможной ответственности в случае декларирования на свое имя дорогостоящего имущества, в 2013 году поручил Аршаку Акопяну приобрести у ООО "Авангард Моторс" автомобили и поставить их на учет на свое имя, чтобы скрыть преступное происхождение денежных средств, подлежащих оплате за приобретение указанных транспортных средств.
С этой целью Аршак Акопян по договорам купли-продажи, заключенным в 2013 и 2014 годах, за 71 556 000 драмов и 80 200 000 драмов приобрел у вышеуказанной компании автомобили марок «Mercedes-Benz G 500» и «Mercedes-Benz S 500L» соответственно, которые он зарегистрировал на свое имя, скрывая преступное происхождение и реальную принадлежность уплаченной за них суммы в 151 756 000 драмов РА.
Кроме того, предварительным следствием было установлено, что Аршак Акопян в годовых декларациях о вступлении в должность в 2017 году, а также в декларации о прекращении должности в 2018 году умышленно спрятал подлежащий декларированию дом с кадастровой стоимостью более 7 млн драмов, принадлежащий ему на праве собственности. В годовой декларации за 2017 год Аршак Акопян умышленно скрыл и не задекларировал также приобретенные по договору дарения и отчужденные по договору дарения автомобили марки «Mercedes-Benz GLS 500 4MATIC» 2017 года и «Samand Soren 1 8" 2008 года.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 190, пункту 1 части 3 статьи 179, пункту 1 части 3 статьи 34-179, части 1 статьи 314, части 1 статьи 315 и части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА /2 эпизода /.
Аршаку Акопяну предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 190, пункту 1 части 3 статьи 190 и части 2 статьи 314 Уголовного кодекса РА /два эпизода/.
В ходе предварительного следствия уголовные дела в отношении Владимира Гаспаряна и Аршака Акопяна объединены в одно производство. Орган, осуществляющий производство, считая, что добытых по делу доказательств достаточно для составления обвинительного заключения в отношении Владимира Гаспаряна и Аршака Акопяна и направления дела в суд, завершил предварительное следствие по уголовному делу в отношении указанных лиц и сообщил об этом участникам процесса, разъяснив им их право на ознакомление с материалами уголовного дела.