ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի ապրիլի 4-ին Ջերմուկ քաղաքում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության Ջերմուկի բաժնի պարեկապահակետային ծառայության ոստիկանները, նկատելով, որ Ա. Ղ.-ն ավտոմեքենան վարում է սահմանված արագության գերազանցմամբ և վթարային ազդանշանները միացված վիճակում, փորձել են կանգնեցնել նրան, սակայն վերջինս չի ենթարկվել ոստիկանների հրահանգին և շարունակել է երթևեկությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ ոստիկանները, հայտնաբերելով ենթադրյալ վարչական իրավախախտում թույլ տված Ա. Ղ.-ին, տեղում պարզել են, որ վերջինս գտնվում է ոչ սթափ վիճակում՝ ալկոհոլի ազդեցության տակ: Ոստիկանության բաժին բերման չենթարկվելու, նշված առերևույթ վարչական իրավախախտման դեպքերին ընթացք չտալու և վարչական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկելու համար Ա. Ղ.-ն ոստիկաններից մեկին առաջարկել է 10000 ՀՀ դրամ կաշառք: Վերջինս այդ առաջարկից հրաժարվել է և կաշառք տալու կասկածանքով Ա. Ղ.-ին ծառայակցի հետ բերման ենթարկել ՀՀ ոստիկանության Ջերմուկի բաժին:
Ոստիկանին կաշառք առաջարկելու համար Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

На основе совокупности достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что 4 апреля 2022 года полицейские патрульно-постовой службы отдела полиции Джермук РА, несущие службу в городе Джермук, заметив, что А. Г. управляет автомобилем с превышением установленной скорости и включенными аварийными сигналами, покушались остановить его, однако последний не подчинился приказу полицейских и продолжил движение.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что полицейские, обнаружив подозреваемого в административном правонарушении А. Г., на месте установили, что последний находится в нетрезвом состоянии - под воздействием алкоголя. За неподчинение приводу в отделение полиции, не дачу хода указанным случаям административного правонарушения и непринятие мер по привлечению к административной ответственности А. Г. предложил одному из полицейских взятку в размере 10000 драмов РА. Он отказался от этого предложения и по подозрению в даче взятки вместе с сослуживцем подвергся приводу в отделение Джермук Полиции РА.
За предложение взятки полицейскому А. Г. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.