ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի Կոտայքի տարածքային բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Պ. Ե.-ն ու նույն բաժնի գլխավոր մասնագետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա. Գ.-ն կազմակերպության օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության համար նախնական համաձայնությամբ ստացել են խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես, քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Կամօյլ» ՍՊ ընկերության կողմից առանց համապատասխան թույլտվության Կոտայքի մարզի Արզնի համայնքում գտնվող բենզալցակայանի վերանորոգման, արդիականացման և այլ աշխատանքներ իրականացնելու փաստը չարձանագրելու և դրա վերացման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ չձեռնարկելու համար Ա. Գ.-ն, 2021 թվականի հոկտեմբերի 21-ին իր, Պ. Ե.-ի և նշված ընկերության սեփականատեր Կ. Մ.-ի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, նույն օրը Կամօյլ ՍՊԸ գրասենյակում Կ. Մ.-ի ուղղորդմամբ հանդիպել է հիշյալ ընկերության աշխատակցին և նրանից ստացել 1000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 476 000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Ա. Գ.-ին և Պ. Ե.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Պ. Ե.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը հետագայում փոխարինվել է գրավով:
Խոշոր չափերով կաշառք տալու համար Կ. Մ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Երեք մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

На основе совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по расследуемому в Антикоррупционном комитете РА уголовному делу, было обосновано, что занимавший должность заместителя начальника территориального отдела Котайк Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности РА и занимавший должность главного специалиста того же отдела А. Г. за заведомо незаконное бездействие в пользу организации по предварительному сговору получил взятку в крупных размерах.
В частности, предварительным следствием по уголовному делу было установлено, что ООО "Камоил" без соответствующего разрешения не зафиксировало факт проведения работ по ремонту, модернизации и другим работам бензоколонки, находящейся в общине Арзни марза Котайк, и не предприняло необходимых мер по ее устранению А. Г., согласно договоренности, достигнутой между ним, П. Е. и владельцем указанной компании К. М. 21 октября 2021 года, в тот же день в офисе ООО "Камоил" по направлению К. М. встретилась с сотрудником упомянутой компании и получила от него взятку в размере 476 000 драмов РА, эквивалентную 1000 долларам США.
За получение взятки в крупных размерах по предварительному сговору А. Г. и П. Е. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Заключение под стражу, избранное в качестве меры пресечения в отношении П. Е., в дальнейшем было заменено залогом.
За дачу взятки в крупных размерах К. М. предъявлено обвинение по части 2 статьи 312 Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие по уголовному делу о трех обвиняемых завершено. Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.