ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում բացահայտվել է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի աշխատակիցների կողմից շինարարական կազմակերպության սեփականատերերից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության 2018թ. որոշմամբ ՀՀ պետական հանրակրթական դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության բարելավման 2015-2030թթ. ծրագրում ներառվել էր նաև ՀՀ Արարատի մարզի Հովտաշատ գյուղի միջնակարգ դպրոցի շենքի կառուցումը։ Ըստ այդմ` ստեղծվել էր հիշյալ ծրագրի շրջանակներում աշխատանքների և ապրանքների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպվող գնման գործընթացի միջգերատեսչական գնահատող հանձնաժողով, որի կազմում ընդգրկված են եղել Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի իրականացման բաժնի պետ Հ. Խ.-ն` որպես հանձնաժողովի նախագահ և նույն բաժնի վերահսկման խմբի ղեկավար Ա. Զ.-ն՝ որպես հանձնաժողովի անդամ:
2021 թվականի մայիսի 24-ին Հիմնադրամի կողմից վերը նշված դպրոցի կառուցման աշխատանքների իրականացման նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող է ճանաչվել Տ. Ն.-ին և Ե. Գ.-ին պատկանող շինարարական ընկերությունը: Դրանից հետո Հիմնադրամի պաշտոնատար անձինք` Հ. Խ.-ն և Ա. Զ.-ն, նախնական համաձայնություն են ձեռք բերել` կնքվելիք պայմանագրի շուրջ 1,9 մլրդ ՀՀ դրամ արժեքի 2 տոկոսի չափով հիշյալ ընկերության համասեփականատերերից կաշառք պահանջելու վերաբերյալ:
Քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Զ.-ն Հ. Խ.-ի հանձնարարությամբ հանդիպել է կազմակերպության համասեփականատեր Տ. Ն.-ին և նրա հետ սակարկությունների արդյունքում վերջինից պահանջել պայմանագրի արժեքի 1.5 տոկոսի չափով` ավելի քան 28 մլն ՀՀ դրամ կաշառք` դպրոցի շինարարության պայմանագիր կնքելուն չխոչընդոտելու, կառուցման աշխատանքների ընթացքում կապալառու ընկերության օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակներում հովանավորչության, այդ թվում՝ կատարած աշխատանքների թերությունները չարձանագրելու, շինարարական աշխատանքների ընթացիկ ավարտական ակտերն անխոչընդոտ ընդունելու և այդ կերպ՝ ընկերությանը հավելյալ ֆինանսական ծախսերից զերծ պահելու համար:
Պայմանագրի կնքումից հետո` 2021թ.-ի սեպտեմբերին, Տ. Ն.-ն կապալառու կազմակերպության մյուս համասեփականատիրոջ` Ե. Գ.-ի իմացությամբ այցելել է Հ. Խ.-ի մատնանշած` վերջինիս համար անվտանգ հանդիպման վայր՝ Երևան քաղաքում գործող ռեստորանային համալիր, որտեղ Հ. Խ.-ին է տվել նրա պահանջած կաշառքի գումարից 2.404.100 ՀՀ դրամին համարժեք 5.000 ԱՄՆ դոլարը:
2021թ.-ի նոյեմբերի 12-ին կաշառքի հերթական մասնաբաժինը՝ 1.900.760 ՀՀ դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլարը ստանալուց հետո, Հ. Խ.-ն և կաշառք տված Տ. Ն.-ն բերման են ենթարկվել, իսկ անձնական խուզարկության արդյունքում Հ. Խ.-ի մոտ հայտնաբերվել է կաշառքի հիշյալ գումարը։
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Զ.-ին և Հ. Խ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Ա. Զ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորումը հետագայում փոխարինվել է գրավով:
Կապալառու կազմակերպության համասեփականատերեր Տ. Ն.-ին և Ե. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

В рамках уголовного дела, возбужденного в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, подготовленных Службой национальной безопасности РА, раскрыт случай требования и получения взятки в особо крупных размерах от собственников строительной организации сотрудниками фонда территориального развития Армении.
В частности, постановлением Правительства РА в 2018 году в программу повышения сейсмической безопасности государственных общеобразовательных школ РА на 2015-2030 гг. было включено также строительство здания средней школы села Овташат марза Арарат РА. Соответственно, была создана межведомственная оценочная комиссия по закупкам, организуемая с целью приобретения работ и товаров в рамках указанной программы, в состав которой были включены начальник отдела реализации программ фонда территориального развития Армении Г. Х. в качестве председателя комиссии и руководитель контрольной группы того же отдела А. З. в качестве члена комиссии.
24 мая 2021 года в тендере, объявленном Фондом для осуществления работ по строительству вышеуказанной школы, победителем признана строительная компания, принадлежащая Т. Н. и Е. Г. После этого должностные лица Фонда, Г. Х. и А. З., достигли предварительного соглашения о требовании взятки от совладельцев указанной компании в размере 2% от стоимости заключаемого договора в размере 1,9 млрд. драмов РА.
Предварительным следствием по уголовному делу было установлено, что А. З., по поручению Г. Х. встретился с совладельцем организации Т. Н. и в результате торгов с ним потребовал у последнего взятку в размере 15% от стоимости договора - более 28 млн. драмов РА, чтобы не препятствовать заключению договора о строительстве школы, в рамках своих полномочий покровительствовать компании-подрядчику в ходе строительных работ, в том числе не фиксировать недостатки, для того, чтобы беспрепятственно принимать текущие завершающие акты строительных работ и таким образом уберечь компанию от дополнительных финансовых затрат.
После заключения договора, в сентябре 2021 года, Т. Н. с ведома другого совладельца подрядной организации - Е. Г., посетил указанное Г. Х. безопасное для последнего место встречи - ресторанный комплекс, действующий в Ереване, где передал Г. Х. 5 000 долларов США, эквивалентные 2 404 100 драмам РА.
12-го ноября 2021 года после получения очередной доли взятки - 4000 долларов США, эквивалентной 1 900 760 драмам РА, Г. Х. и дающий взятку Т. Н. были подвергнуты приводу, а в результате личного обыска у Г. Х. была обнаружена упомянутая сумма взятки.
За совершение вышеуказанных преступных деяний А. З. и Г. Х. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА. В их отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Заключение под стражу, примененное в качестве меры пресечения в отношении А. З., в дальнейшем было заменено залогом.
Совладельцам организации-подрядчика Т. Н. и Е. Г. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 312 УК РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.