Հայաստանում հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացման ԵԱՀԿ ծրագրի շրջանակներում ապրիլի 19-20-ը ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում կազմակերպվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը միտված գործնական դասընթաց: Այդ նպատակով Երևանում գտնվող ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները` Անդրեյ Մունտեանը և Օքսանա Գիսկան, այցելել են նաև ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, հանդիպել ղեկավար կազմի հետ, ծանոթացել նորաստեղծ կառույցի գործունեությանը: ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը և դրանց շրջանակներում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների, մասնավորապես՝ փողերի լվացման քննության արդյունավետության բարձրացման ու միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրության նպատակով դասընթացների անցկացումը:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների համար ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ իրականացվող առցանց ուսուցման ծրագիրը մեկնարկել էր դեռևս 2022թ. մարտից: Արդարադատության ակադեմիայում ապրիլի 19-20-ը կազմակերպված միջոցառումը նշված դասընթացների ամփոփումն էր: Դասընթացների հիմնական նպատակը փողերի լվացման դեպքերի քննության վերաբերյալ փորձի փոխանակումն ու նախորդող ֆինանսական հանցագործությունների քննության գործում քննիչների մասնագիտական հմտությունների կատարելագործումն էր: Հաջողված դեպքերի օրինակներով քննիչներին ներկայացվել են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության արդյունավետ մեթոդներն ու ապահովվել անհրաժեշտ տեխնիկական խորհրդատվության տրամադրումը:
Հայկական կողմի ներկայացուցիչները նշել են, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի նորաստեղծ մարմին, մեծապես կարևորում է միջազգային հաջողված փորձի ուսումնասիրությունը և բարձր գնահատում ԵԱՀԿ-ի աջակցությունը կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարում շոշափելի արդյունքների հասնելու գործում:
Հանդիպումների ավարտին ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները համոզմունք են հայտնել, որ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կազմավորման օրվանից ԵԱՀԿ-ի հետ ձևավորված սերտ համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի, և արդյունքում նոր գիտելիքների ձեռքբերումն ու լավագույն փորձի ներդրումը կնպաստեն նորաստեղծ կառույցի ներուժի ամրապնդմանը:

В рамках программы ОБСЕ по осуществлению антикоррупционных реформ в Армении 19-20 апреля в Академии юстиции Республики Армения был организован практический курс, направленный на развитие профессиональных навыков следователей Антикоррупционного комитета Республики Армения. С этой целью находящиеся в Ереване представители ОБСЕ Андрей Мунтян и Оксана Гиска посетили также Антикоррупционный комитет РА, встретились с руководящим составом, ознакомились с деятельностью новосозданной структуры. В ходе встречи с председателем антикоррупционного комитета РА Сасуном Хачатряном были обсуждены программы, осуществляемые при содействии ОБСЕ, и проведение в их рамках тренингов с целью повышения эффективности расследования коррупционных преступлений, в частности, отмывания денег, и изучения лучшего международного опыта.
Программа онлайн - обучения для следователей Антикоррупционного комитета РА при поддержке ОБСЕ стартовала еще в марте 2022 года. Мероприятие, организованное в Академии юстиции 19-20 апреля, было подведением итогов указанных курсов. Основной целью тренингов был обмен опытом в расследовании случаев отмывания денег и совершенствование профессиональных навыков следователей в расследовании предшествующих финансовых преступлений. На примерах успешных случаев следователям были представлены эффективные методы расследования коррупционных преступлений и обеспечены необходимые технические консультации.
Представители армянской стороны отметили, что Антикоррупционный комитет, как новосозданный орган по борьбе с коррупцией, придает большое значение изучению успешного международного опыта и высоко оценивает содействие ОБСЕ в деле достижения ощутимых результатов в борьбе с коррупционными преступлениями.
В конце встреч представители ОБСЕ выразили уверенность, что тесное сотрудничество с ОБСЕ со дня формирования антикоррупционного комитета РА будет носить продолжительный характер, и в результате приобретение новых знаний и внедрение лучшего опыта будут способствовать укреплению потенциала новосозданной структуры.