Խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի վարույթում քննվող բազմադրվագ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարված լայնածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Վանաձորի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Վանաձորի սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Է. Գ.-ն, նույն ՀՈԱԿ-ի աշխատակիցներ Մ.Մ.-ի և Տ.Մ.-ի օժանդակությամբ Վանաձոր քաղաքի մի խումբ անձանց օգտին գործողություններ կատարելու, այն է` գերեզմանատանը նրանց նախընտրած վայրերում տարածքներ տրամադրելու համար 2021 թվականի հոկտեմբերից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում հիշյալ անձանցից պահանջել և ՀՀ դրամով ու ԱՄՆ դոլարով ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու` խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով «Վանաձորի սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Է. Գ.-ն 06.04.2022թ.-ին ձերբակալվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից: Նույն օրը ձերբակալվել են նաև նշված ՀՈԱԿ-ի աշխատակիցներ Մ.Մ.-ն և Տ. Մ.-ն: Վերջիններս կասկածվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու` խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելու մեջ:
07.06.2022թ.-ին «Վանաձորի սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Է. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Է. Գ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ` վերը նշված հանցագործությունների և դրանք կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:
Կարևորելով հանցագործությունների կանխարգելման գործում քաղաքացիների իրազեկվածության դերը` հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ գործող օրենսդրական կարգավորումների համաձայն՝ համայնքային գերեզմանատներում մեկ գերեզմանի համար 2.5, իսկ ընտանեկան գերեզմանի համար մինչև 12.5 քառակուսի մետր հողատարածքները տրամադրվում են բացառապես անվճար հիմունքներով («Հուղարկավորությունների կազմակերպման և գերեզմանատների ու դիակիզարանների շահագործման մասին» օրենք, հոդված 10, մաս 3-րդ):
Ըստ այդմ` ինչպես Երևանի, այնպես էլ հանրապետության մնացած բնակավայրերի (այդ թվում` Վանաձորի) գերեզմանատներում անվճար հիմունքներով տրամադրվող հողատարածքների դիմաց քաղաքացիներից վճարներ պահանջելն ու գանձելն անօրինական արարք է և հանգեցնում է քրեական պատասխանատվության: Ի դեպ, անօրինական է համարվում և քրեական պատասխանատվություն է առաջացնում նաև քաղաքացիների կողմից հիշյալ տարածքները ձեռք բերելու դիմաց օրենքով չնախատեսված վճարումներ կատարելը, ինչը տվյալ դեպքում կարող է դիտվել որպես կաշառք տալ:

В результате широкомасштабных следственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия по многогранному уголовному делу, возбужденному в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА и расследуемому в производстве Антикоррупционного комитета РА, были получены фактические данные о том, что директор МНКО «Обслуживание Ванадзора», действующей в подчинении мэрии Ванадзора, Э. Г. при содействии сотрудников той же МНКО и Т. М. были предприняты действия в пользу группы лиц города Ванадзор, а именно для предоставления территорий на кладбище в предпочитаемых ими местах в промежутке времени с октября по декабрь 2021 года потребовал и получил от упомянутых лиц взятку в крупных размерах в драмах РА и долларах США.
По подозрению в совершении преступного деяния, предусмотренного пунктом 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса РА, в получении взятки в крупных размерах директор МНКО «Обслуживание Ванадзора» Э. Г. 06.04.2022 года был арестован следователем Антикоррупционного комитета. В тот же день были задержаны сотрудники МНКО М. М. и Т. М. Последние подозреваются в содействии получению взятки в крупных размерах в совершении преступного деяния, предусмотренного пунктом 3 части 3 статьи 38-311 Уголовного кодекса РА.
07.06.2022 г. директору МНКО «Обслуживание Ванадзора» Э. Г. предъявлено обвинение в получении взятки в крупных размерах. В суд общей юрисдикции Еревана было подано ходатайство об избрании в отношении Э. Г. в качестве меры пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые следственные и иные процессуальные действия по раскрытию всего круга лиц, совершивших вышеуказанные преступления.
Придавая важность роли информированности граждан в деле предотвращения преступлений, считаем необходимым сообщить, что согласно действующим законодательным регулированиям, земельные участки на общинных кладбищах площадью 25 кв. м для одной могилы и до 125 кв. м для семейной могилы предоставляются исключительно бесплатно (закон "Об организации похорон и эксплуатации кладбищ и крематориев", статья 10, часть 3).
В соответствии с этим, требование и взимание платы с граждан за земельные участки, предоставляемые бесплатно на кладбищах как Еревана, так и остальных населенных пунктов республики (в том числе Ванадзора) является незаконным деянием и влечет уголовную ответственность. Кстати, считается незаконным и вызывает уголовную ответственность также осуществление гражданами не предусмотренных законом платежей за приобретение указанных территорий, что в данном случае может рассматриваться как дача взятки.