ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Տաշիրի տարածքային կենտրոնի ավագ սոցիալական աշխատող Ա. Իսրայելյանի կողմից անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված մի շարք քաղաքացիներից ապօրինի վարձատրություն ստանալու դեպքեր:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Իսրայելյանը տարբեր անձանցից ապօրինի վարձատրություն ստանալու դիտավորությամբ իրեն ամրակցված տարածքում բնակվող և անապահովության գնահատման համակարգում ընտանեկան նպաստի իրավունքով հաշվառված 5 անձանց օգտին 2020-2021 թվականների ընթացքում կատարել է ակնհայտ ապօրինի գործողություններ: Մասնավորապես` նրանց ընտանիքների անապահովության սահմանային մեծության միավորից բարձր միավոր ապահովելու նպատակով` նպաստառուների կողմից ներկայացված փաստաթղթերի և կատարված ուսումնասիրության արդյունքներով անտեսել է հերթական փաստագրման համար անհրաժեշտ հիմքերի բացակայության հանգամանքը, նպաստի գործերում և ընտանիքների սոցիալական անձնագրերում չի կատարել համապատասխան փոփոխություններ, հիշյալ ընտանիքներին ներառել անապահովության գնահատման համակարգում, ինչի արդյունքում վերջիններս անհիմն ստացել են ընտանեկան նպաստ: Դրա դիմաց Ա. Իսրայելյանը հիշյալ անձանցից յուրաքանչյուրից 2020-2021 թվականների ընթացքում ստացել է 5-20 հազար ՀՀ դրամի չափով ապօրինի վարձատրություն:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Իսրայելյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.1-ին հոդվածի 2-րդ մասով:
Ա. Իսրայելյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, раскрыты случаи незаконного получения вознаграждения от ряда граждан, зарегистрированных в системе оценки необеспеченности старшим социальным работником Территориального центра Ташир Министерства труда и социальных вопросов РА - А. Исраеляном.
На основе совокупности приобретенных по уголовному делу достаточных доказательств было обосновано, что А. Исраелян, с умыслом получения незаконного вознаграждения от разных лиц в течение 2020-2021 гг. совершал незаконные видимые действия в пользу 5 лиц, проживающих на закрепленной за ним территории и состоящих на учете по праву семейного пособия в системе оценки необеспеченности. В частности, с целью обеспечения оценки необеспеченности их семей выше единицы предельной величины, по результатам представленных получателями пособий документов и проведенного изучения проигнорировал отсутствие необходимых оснований для очередной документации, не внес соответствующие изменения в дела пособий и социальные паспорта семей, включил упомянутые семьи в систему оценки необеспеченности, в результате чего последние безосновательно получали семейное пособие. В обмен на это, Исраелян в течение 2020-2021 годов получил незаконное вознаграждение в размере 5-20 тысяч драмов от каждого из упомянутых лиц.
За совершение вышеуказанных преступных деяний А. Исраеляну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 1 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие в отношении А. Исраеляна завершено. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.