ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի վարույթում գտնվող քրեական գործով ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության օպերատիվ աջակցությամբ կատարված քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության 4-րդ գումարտակի պարեկ Ա. Ա.-ն, տեղեկանալով, որ առանց ԱՊՊԱ պայմանագրի տրանսպորտային միջոցը վարելու համար պարեկ Վ. Մ.-ի կողմից իր ծանոթի նկատմամբ 100.000 ՀՀ դրամ տուգանք նախատեսող վարչական իրավախախտման արձանագրություն է կազմվել, հիշյալ պարեկին դրդել է կատարել պաշտոնեական կեղծիք: Մասնավորապես, Վ. Մ.-ի կողմից արձանագրությունում նշվել է, թե իբրև քաղաքացին տուգանվել է երթևեկության ժամանակ հեռախոսակապից օգտվելու համար, որի արդյունքում 100.000 ՀՀ դրամի փոխարեն վերջինս տուգանվել է 10.000 ՀՀ դրամով:
Այնուհետև հիշյալ քաղաքացին, տեղեկանալով իրավախախտման փաստը ոչ պատշաճ արձանագրելու և դրանով էականորեն նվազ չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու մասին, պարեկային ծառայության մեկ այլ պաշտոնատար անձի` Ա. Մ.-ի միջնորդությամբ, իր օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու համար, Ա. Ա.-ին տվել է կաշառք:
Բացի այդ, ըստ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների, պարեկ Ա. Ա.-ն պարբերաբար չի արձանագրել մեկ այլ քաղաքացու` իր ծանոթ Գ. Մ.-ի կողմից կատարված ճանապարհային երթևեկության կանոնների տարբեր խախտումներ: Իր հերթին հիշյալ քաղաքացին ճանապարհային երթևեկության ոլորտում Ա. Ա.-ի հովանավորչությունն ու թողտվությունը ստանալու և հետագայում իր կողմից կատարվելիք իրավախախտումների համար վարչական պատասխանատվությունից ազատվելու համար նշված պարեկին տվել է կաշառք:
Ձեռք բերված հանցավոր համաձայնության շրջանակներում Գ. Մ.-ն հետագայում շարունակել է ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտմամբ տրանսպորտային միջոցներ վարելը, սակայն հայտնաբերված իրավախախտումները չեն արձանագրվել ակնհայտ ապօրինի գործողության համար կաշառք ստացած պարեկ Ա. Ա.-ի անձնական միջնորդությամբ:
14.03.2022 թ.-ին ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակից Ա. Ա.-ն ձերբակալվել է կաշառք ստանալու և այլ հանցավոր արարքներ կատարելու կասկածանքով:
Նույն օրը ձերբակալվել է նաև պարեկին կաշառք տված քաղաքացի Գ. Մ.-ն, որին 15.03.2022 թ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
16.03.2022 թ.-ին Ա. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /2 դրվագ/ և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման համար: Նրա նկատմամբ նույնպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Պարեկային ծառայության մյուս երկու աշխատակիցներին` Վ.Մ.-ին և Ա.Մ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել համապատասխանաբար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ և 313-րդ հոդվածների 1-ին մասերով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Պարեկներին կաշառք տված քաղաքացիներից մեկի նկատմամբ նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել քրեական հետապնդումը գործուն զղջալու հիմքով դադարեցնել:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին, ում կողմից այն հաստատվել և ուղարկվել է դատարան:

По уголовному делу, находящемуся в производстве Антикоррупционного комитета РА, следствием, осуществленным при оперативной поддержке Управления внутренней безопасности полиции РА, достаточными доказательствами обосновано, что патруль 4-го батальона патрульной службы Полиции РА А. А., узнав, что за управление транспортным средством без договора ОСАГО, был составлен протокол об административном правонарушении, предусматривающий штраф в размере 100 000 драмов РА в отношении его знакомого, подтолкнул упомянутого патруля к совершению служебного подлога. В частности, со стороны В. М. в протоколе отмечено, что якобы гражданин был оштрафован за пользование телефонной связью во время движения, в результате чего вместо 100 000 драмов последний был оштрафован на 10 000 драмов.
Затем упомянутый гражданин, узнав о ненадлежащем фиксировании факта правонарушения и привлечении к административной ответственности в существенно меньшей степени, по ходатайству другого должностного лица патрульной службы - А. М., за совершение заведомо незаконного действия в его пользу, дал А. А. взятку.
Кроме того, по данным, полученным в ходе предварительного следствия, патруль А. А. периодически не регистрировал различные нарушения правил дорожного движения, совершенные другим гражданином, его знакомым Г. М. В свою очередь, упомянутый гражданин для получения патронажа и попустительства А. А. в сфере дорожного движения и освобождения от административной ответственности за совершаемые им в дальнейшем правонарушения дал указанному патрулю взятку.
В рамках достигнутого преступного сговора Г. М. в дальнейшем продолжал управлять транспортными средствами с нарушением правил дорожного движения, однако выявленные правонарушения не были зафиксированы при личном посредничестве патруля А. А., получившего взятку за заведомо незаконное действие.
14.03.2022 году сотрудник патрульной службы Полиции РА А. А. был задержан по подозрению в получении взятки и совершении других преступных деяний.
В тот же день был задержан гражданин Г. М., который дал взятку патрулю, которому 15.03.2022 года было предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА. В его отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
16.03.2022 года А. А. было предъявлено обвинение в совершении преступных деяний, предусмотренных частью 2 статьи 311 (2 эпизода) и частью 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса РА. В отношении него также избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Двум другим сотрудникам патрульной службы - В. М. и А. М. было предъявлено обвинение соответственно по части 1 статьи 314 и 313 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В ходе предварительного следствия в отношении одного из граждан, давших взятки патрулям, было принято решение прекратить уголовное преследование на основании деятельного раскаяния.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему надзор, которым оно утверждено и направлено в суд.