ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հարուցված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի վարույթում գտնվող քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր ու առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, դրան օժանդակելու, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, խարդախության եղանակով խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու, ինչպես նաև խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով ապօրինի վարձատրություն ստանալու, տալու և այլ չարաշահումների վերաբերյալ:
Հիշյալ բազմադրվագ քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են վերը նշված ենթադրյալ հանցագործությունների կատարման բազմաթիվ դեպքեր, որոնցում ներգրավված են Արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը, վերջինիս խորհրդականը, ինչպես նաև ԱԻ նախարարության 10-ից ավելի աշխատակիցներ, այդ թվում` տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ԱԻ նախարար Ա. Փիլոյանը նախարարության հետ համագործակցող ՍՊ ընկերության օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողությունների կատարման համար իր խորհրդական Ա. Հ.-ի օժանդակությամբ 2022 թ.-ին ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Ի դեպ, նախաքննության ընթացքում Ա.Հ.-ի բնակության վայրի խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են հրազեն և ռազմամթերք:
Պարզվել է նաև, որ նախարարության ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Հ.Ե.-ն, օգտագործելով պաշտոնեական դրությունը, միջնորդել է ԱԻ նախարարի կողմից ջեռուցման համակարգի տեսքով խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն` համապատասխան անձին նախարարությունում աշխատանքի ընդունելու համար:
Բացի այդ, գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ԱԻ նախարարության մեկ այլ ստորաբաժանման ղեկավար Վ. Մ.-ն իր ծանոթ Ա. Օ.-ի կողմից կաշառք տալու եղանակով նախարարության ՓԾ ջոկատներից մեկի հրամանատարի պաշտոնին նշանակվելու մտադրության մասին 2022թ. հունվարին հայտնել է ԱԻ նախարարին, ով ընդունել է այդ առաջարկը: Ա. Օ.-ի` համապատասխան պաշտոնում նշանակվելուց հետո Վ. Մ.-ն օժանդակել է նախարար Ա. Փիլոյանի կողմից հիշյալ անձից խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ Վ. Գ.-ն, մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվելով ՀՀ ԱԻ նախարարի հետ, վերջինիս կողմից իր լիազորությունների շրջանակում մի շարք անձանց օգտին գործողություններ կատարելու, այն է` նախարարության տարբեր ստորաբաժանումներում աշխատանքի ընդունելու համար նշված անձանցից յուրաքանչյուրից պահանջել և ստացել է 2000-2500 ԱՄՆ դոլարի չափով ապօրինի վարձատրություն:
Բացի այդ, քրեական գործի նյութերի համաձայն` ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայության երկու ստորաբաժանումների ղեկավարները` Վ. Մ-ն և Մ. Մ.-ն, նախնական համաձայնության գալով, 2021 թվականի հոկտեմբերին խաբեության եղանակով կազմակերպել են ԱԻՆ ՓԾ մի շարք աշխատակիցների պարգևատրման գործընթաց, որից հետո, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, պարգևատրումներ ստացած հիշյալ անձանց օժանդակությամբ ստացել և հափշտակել են վերջիններիս պարգևավճարների գումարները:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Մ.Մ.-ն ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ կարիքների համար 2022 թվականին անցկացվելիք մրցույթի տեխնիկական բնութագիրը համաձայնեցրել է մրցույթի հավանական մասնակցի հետ` այդ կերպ փորձելով նպաստել, որպեսզի միայն նշված ընկերությունը հնարավորություն ունենա մասնակցել և հաղթել մրցույթում:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ա. Փիլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով /3 դրվագ/: Քննիչի որոշմամբ վերջինս 30.03.2022թ.-ին ձերբակալվել է: Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Եվս 8 անձի, այդ թվում` Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարբեր պաշտոնյաների, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ, 3112-րդ, 313-րդ, 178-րդ, 38-308-րդ և 34-308-րդ հոդվածների տարբեր մասերով: Մեղադրյալներից Ա. Հ.-ի, Հ. Ե.-ի, Մ. Մ.-ի, Վ. Մ.-ի և Ա. Օ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: ՀՀ ԱԻՆ աշխատակիցներից ևս 10 անձ ունեն կասկածյալի դատավարական կարգավիճակ: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական լայնածավալ գործողություններ, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` հանցագործությունների և այն կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных Службой национальной безопасности РА и находящемуся в производстве Антикоррупционного комитета РА, были получены фактические данные о получении взятки в крупных и особо крупных размерах должностными лицами Министерства по чрезвычайным ситуациям РА, содействии этому, злоупотреблении должностным положением, совершении хищения в крупных размерах путем мошенничества, а также о получении, даче и других злоупотреблениях.
В ходе предварительного следствия по упомянутому многоэпизодному уголовному делу раскрыты многочисленные случаи совершения вышеуказанных предполагаемых преступлений, в которые вовлечены министр по чрезвычайным ситуациям Андраник Пилоян, его советник, а также более 10 сотрудников МЧС, в том числе - руководители различных подразделений.
В частности, предварительным следствием было установлено, что министр по ЧС А. Пилоян, в 2022 году, при содействии своего советника А. Г., получил крупную взятку за осуществление действий в рамках своих полномочий в пользу ООО, сотрудничающего с Министерством.
Кстати, в ходе предварительного следствия при обыске по месту жительства А. Г. было обнаружено и изъято огнестрельное оружие и боеприпасы.
Выяснилось также, что руководитель одного из подразделений Министерства, используя должностное положение, ходатайствовал о получении взятки в крупных размерах министром ЧС в виде системы отопления для приема соответствующего лица на работу в Министерство.
Кроме того, по делу получены фактические данные о том, что руководитель другого подразделения Министерства по ЧС В. М. о намерении быть назначенным на должность командира одного из отрядов СС Министерства путем дачи взятки своим знакомым А. О. в январе 2022 года сообщил министру по ЧС, который принял это предложение. После назначения А. О, на соответствующую должность, В. М. содействовал получению Министром А. Пилояном взятки в крупных размерах от упомянутого лица.
Следствием также установлено, что В. Г., находясь в близких отношениях с Министром ЧС РА, в рамках своих полномочий предпринял действия в пользу ряда лиц, то есть за прием на работу в различные подразделения Министерства, потребовал и получил от каждого из указанных лиц незаконное вознаграждение в размере 2000-2500 долларов США.
Кроме того, согласно материалам уголовного дела, руководители двух подразделений спасательной службы МЧС РА - В. М. и М. М., придя к предварительному согласию, в октябре 2021 года путем обмана организовали процесс награждения ряда сотрудников СС МЧС, после чего, используя свое должностное положение, при содействии получивших награды упомянутых лиц получили и похитили суммы премий последних.
Предварительным следствием было также установлено, что М. М. согласовал технические характеристики конкурса, который будет проведен в 2022 году для нужд СС МЧС РА, с потенциальным участником конкурса, таким образом, пытаясь способствовать тому, чтобы только указанная компания имела возможность участвовать и побеждать в конкурсе.
Министру по чрезвычайным ситуациям РА А. Пилояну было предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса РА / 3 эпизода/.
По постановлению следователя 30.03.2022 г. последний был арестован. В тот же день в Суд общей юрисдикции Еревана было представлено ходатайство об избрании в его отношении ареста в качестве меры пресечения.
Еще 8 лицам, в том числе - различным должностным лицам МЧС, предъявлено обвинение по разным частям статей 38-311, 3112, 313, 178, 38-308 и 34-308 Уголовного кодекса РА. В отношении А. Г., Г. Е., М. М., В. М. и А. О. качестве меры пресечения избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Еще 10 сотрудников МЧС РА имеют процессуальный статус подозреваемого. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые следственные и другие широкомасштабные процессуальные действия, а также оперативно-розыскные мероприятия по раскрытию всего круга лиц, совершивших преступления.