ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են խարդախությամբ խոշոր չափերով գումարի հափշտակության և կաշառք տալու փորձի դեպքեր: Գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Արշակ Կարապետյանը, մտերիմ հարաբերություններ ունենալով Ս. Առաքելյանի ընտանիքի անդամների հետ, տեղեկացել է վերջինիս հոր` Ստեփան Առաքելյանի կողմից Երևան քաղաքում մահվան ելքով վրաերթ կատարելու դեպքի մասին: Ընդունելով գումարի դիմաց հորը քրեական պատասխանատվությունից ազատելու հարցում օժանդակելու Ս. Առաքելյանի առաջարկը՝ Արշակ Կարապետյանը որոշել է դիմել խարդախության և վերջինիս տեղեկացրել է, թե իբր կաշառքի դիմաց պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նախաքննությունն իրականացնող քննիչի հետ` հիշյալ քրեական գործով վարույթը կարճելու շուրջ:
Ա. Կարապետյանը Ս. Առաքելյանից և նրա ծնողներից պահանջել է իր բանկային հաշվեհամարին նախ փոխանցել 100.000 ՀՀ դրամ, որը ստանալուց հետո նույն նպատակով պահանջել է նաև 522.600 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլար՝ քննիչին որպես կաշառք տալու պատրվակով:
Չարաշահելով հիշյալ անձանց վստահությունը` Ա. Կարապետյանը նրանցից ստացել է ընդհանուր 365.000 ՀՀ դրամ, որը ծախսել է անձնական կարիքների համար, սակայն խոշոր չափերով գումարի հափշտակությունն իր կամքից անկախ հանգամանքներով ավարտին չի հասցրել, քանի որ չի ստացել գումարի մնացած մասը՝ իր կողմից կատարված արարքը բացահայտվելու մտավախությունից ելնելով:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Արշակ Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Ստեփան Առաքելյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Երկու մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, раскрыты случаи хищения в крупных размерах и покушения дачи взятки. По совокупности добытых по делу достаточных доказательств было обосновано, что Аршак Карапетян, имея близкие отношения с членами семьи С. Аракеляна, узнал о смерти его отца Степана Аракеляна в городе Ереван. Приняв предложение Аракеляна помочь в вопросе освобождения отца от уголовной ответственности за деньги, Аршак Карапетян решил прибегнуть к мошенничеству и сообщил последнему, что якобы за взятку он достиг договоренности с следователем, осуществляющим предварительное следствие, о прекращении производства по упомянутому уголовному делу.
А. Карапетян потребовал от С. Аракеляна и его родителей сначала перечислить на его банковский счет 100 000 драмов РА, после получения которых, с той же целью потребовал 1000 долларов США, эквивалентных 522 600 драмов РА, под предлогом дачи взятки следователю.
Злоупотребив доверием упомянутых лиц, А. Карапетян получил от них в общей сложности 365 000 драмов, которые потратил на личные нужды, однако не довел до конца хищение в крупных размерах по не зависящим от его воли обстоятельствам, так как не получил остальную часть суммы, исходя из опасений раскрытия совершенного им деяния.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Аршаку Карапетяну предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 34-178 УК РА, а Степану Аракеляну - по части 2 статьи 34-312 УК РА.
Предварительное следствие по уголовному делу о двух обвиняемых завершено Дело с обвинительным заключением передано прокурору - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.