ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ դատապարտյալ Վ. Վերանյանը «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրելու ընթացքում մտերիմ հարաբերություններ հաստատելով և հանցավոր համաձայնության գալով նույն հիմնարկում ծառայություն իրականացնող անվտանգության ապահովման բաժնի գլխավոր մասնագետ Արթուր Եղոյանի հետ` իր օգտին առանձին գործողություններ չկատարելու կամ անգործություն դրսևորելու համար վերջինիս առաջարկել և տվել է խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես` Վ. Վերանյանը իր մոտ պահել և օգտագործել է քրեակատարողական ծառայության ներքին կանոնակարգով արգելված իր հանդիսացող, համացանցի հասանելիությամբ բջջային հեռախոս, սակայն իր նկատմամբ վերը նշված պաշտոնատար անձի հովանավորչությունն ու թողտվությունը ստանալու, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսը վերցնելուն ուղղված գործողություններ չկատարելու համար, հիշյալ դատապարտյալը «Իդրամ» վճարահաշվարկային կազմակերպության միջոցով Ա. Եղոյանի մատնանշած տարբեր անձանց էլեկտրոնային հաշիվներին փոխանցելու եղանակով որպես կաշառք 2021 թվականի ընթացքում նրան մաս-մաս փոխանցել է խոշոր չափերով գումարներ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Արթուր Եղոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով, իսկ Վ. Վերանյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2‑րդ մասով:

На основе совокупности достаточных доказательств, приобретенных по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что осужденный В. Веранян, в ходе отбывания наказания в Уголовно-исполнительном учреждении «Армавир», установив близкие отношения и придя к преступному сговору с главным специалистом отдела обеспечения безопасности, осуществляющим службу в том же учреждении Артуром Егояном, предложил и дал последнему взятку в крупном размере за неисполнение отдельных действий.
В частности, В. Веранян держал при себе и использовал мобильный телефон с доступом в интернет, являющийся предметом, запрещенным внутренним регламентом уголовно-исполнительной службы, однако за получение покровительства и попустительства вышеуказанного должностного лица в отношении него, в том числе за невыполнение действий, направленных на взятие мобильного телефона, упомянутый осужденный в течение 2021 года в качестве взятки перевел ему крупные суммы денег через платежно-расчетную организацию «Идрам» на электронные счета различных лиц, указанные А. Егояном.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Артуру Егояну предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 311 УК РА, а в Вераняну - по части 2 статьи 312 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.