ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ պարզվել է, որ Ա. Մաթևոսյանը 2018 թվականի մարտի 1-ից 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով Արարատի մարզի Մրգավան համայնքի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը և հանդիսանալով հայտարարատու պաշտոնատար անձ, դիտավորությամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով չի ներկայացրել օրենքով նախատեսված գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը:
Այդ կապակցությամբ հիշյալ հանձնաժողովում դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբերի 8-ին հարուցվել և իրականացվել է վարչական վարույթ, որի ընթացքում Ա. Մաթևոսյանի նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով կիրառվել է վարչական տույժ: Վերջինս, սակայն, պատշաճ ծանուցված լինելով սահմանված ժամկետում հայտարարագրերը ներկայացնելու պարտականության, իսկ դրանք չներկայացնելու դեպքում՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու մասին, վարչական տույժի կիրառումից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում, կրկին դիտավորությամբ չի ներկայացրել հայտարարագրերը:
Վերը նշված հանցավոր արարքի համար Ա. Մաթևոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ա. Մաթևոսյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

На основе совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, было установлено, что А. Матевосян в промежутке времени с 1 марта 2018 года по 16 декабря 2021 года, занимая должность заместителя главы общины Мргаван марза Арарат и, являясь должностным лицом-декларантом, умышленно не представил в комиссию по предупреждению коррупции предусмотренные законом декларации об имуществе и доходах.
В связи с этим в упомянутой комиссии еще 8 декабря 2021 года было возбуждено и осуществлено административное производство, в ходе которого в отношении А. Матевосяна в установленном законом порядке был применен административный штраф. Последний, однако, будучи надлежащим образом уведомлен об обязанности по представлению деклараций в установленный срок, а в случае их непредставления - привлечении к уголовной ответственности, в течение 30 дней после применения административного взыскания вновь умышленно не представил декларации.
За вышеуказанное преступное деяние А. Матевосяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 314 2 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении А. Матевосяна завершено. Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.