ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի Լոռու տարածքային բաժնի աշխատակից Ն. Բ.-ն նույն մարզում ուղևորափոխադրման ծառայություններ մատուցող ընկերությունում իրականացված ստուգումների արդյունքում հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու դիմաց պահանջել և Տաշիր քաղաքի ավտոկայանի աշխատակցից 2021 թ. օգոստոսից 2022 թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում ստացել է կաշառք:
Ըստ քրեական գործի նյութերի` Ն. Բ.-ն նույն մարզի մեկ այլ ընկերության կողմից սպասարկվող երթուղու տրանսպորտային միջոցի վարորդի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է` ստուգումների ժամանակ խախտումներ չհայտնաբերելու և չարձանագրելու դիմաց նրանից ևս 2021 թ. հոկտեմբերին ստացել է կաշառք: Բացի այդ, տեղեկանալով, որ հիշյալ վարորդը տրանսպորտային միջոցն օրենքով սահմանված դեղին հաշվառման համարանիշներով շահագործելու փոխարեն այն վարել է սեփական համարանիշներով, Ն. Բ.-ն վերջինիս օգտին կրկին ակնհայտ ապօրինի անգործության` խախտումը չարձանագրելու և տրանսպորտային միջոցի անօրինական շահագործումը չկասեցնելու համար նրանից 2022 թ. հունվարին պահանջել և ստացել է կաշառք:
Վերը նկարագրվածից բացի, Վանաձոր քաղաքում ուղևորափոխադրումներ իրականացնող մեկ այլ ընկերությանը պատկանող տրանսպորտային միջոցների շահագործման ընթացքում արդեն իսկ հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու համար Ն. Բ.-ն դրանցից մեկի սեփականատիրոջից 2021 թ. սեպտեմբերից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում ստացել է կաշառք:
Բացի այդ, Ն. Բ.-ն, չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը, վերը թվարկված բոլոր անձանց նախապես տեղեկացրել է ավտոմոբիլային տրանսպորտի բնագավառում նախատեսվող ստուգայցերի օրերի մասին` նրանց հորդորելով վերացնել առկա խախտումներն ու թերությունները, որի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /3 դրվագ/ և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու կասկածանքով 14.02.2022 թ.-ին Ն. Բ.-ն ձերբակալվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:

В рамках уголовного дела, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, были получены фактические данные о том, что сотрудник территориального отдела Лори Инспекционного органа по градостроительству, технической и пожарной безопасности Н. Б. за непротоколирование нарушений, выявленных в результате проверок, проведенных в компании, предоставляющей пассажирские услуги в той же области, потребовал и в промежутке времени с августа 2021 года по январь 2022 года получил взятку от сотрудника автовокзала города Ташир.
Согласно материалам уголовного дела, Н. Б. за заведомо незаконное бездействие в пользу водителя транспортного средства на маршруте, обслуживаемом другой компанией той же области, то есть за необнаружение и нерегистрирование нарушений во время проверок также получил от него взятку в октябре 2021 года. Кроме того, узнав, что упомянутый водитель вместо того, чтобы эксплуатировать транспортное средство с желтыми регистрационными номерами, установленными законом, управлял им с собственными номерными знаками, Н. Б. потребовал и получил от него в январе 2022 года взятку за заведомо незаконное бездействие в пользу последнего - не протоколировать нарушение и не пресекать незаконную эксплуатацию транспортного средства.
Помимо вышеизложенного, за то, что в промежутке времени с сентября по декабрь 2021 года Н. В. получил взятку от владельца одного из транспортных средств, принадлежащих другой компании, осуществляющей пассажирские перевозки в Ванадзоре.
Кроме того, Н. Б., злоупотребляя своим должностным положением, заранее проинформировал всех вышеуказанных лиц о днях проверок в сфере автомобильного транспорта, призвав их устранить существующие нарушения и недостатки, вследствие чего был причинен существенный ущерб законным интересам государства.
По подозрению в совершении преступных деяний, предусмотренных частью 2 статьи 311 (эпизод 3) и частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА 14.02.2022 г. Н. Б. был задержан со стороны следователя Антикоррупционного комитета РА.