ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հարուցված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանն իր տեղակալի օժանդակությամբ, վատնման եղանակով ու պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով, հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով` ավելի քան 17 մլն ՀՀ դրամ, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հետևանքով ավելի քան 1 մլն ՀՀ դրամի վնաս պատճառել Երևան համայնքին:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված հիմնարկի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը, նախնական համաձայնության գալով իր տեղակալի` Կարեն Թորոսյանի հետ, վերջինիս ցուցում է տվել հավաքագրել վստահելի անձանց և նրանց հետ ձեռք բերել որոշակի պայմանավորվածություն` դրամական փոխհատուցման դիմաց համայնքային հիմնարկում աշխատանքի ընդունվելու, սակայն փաստացի աշխատանքի չհաճախելու վերաբերյալ: Ըստ այդմ` Կարեն Թորոսյանն իր մի շարք մտերիմներին և ազգականներին հանձնարարել է աշխատանքի ընդունվելու վերաբերյալ դիմումներ ներկայացնել հիմնարկ, որից հետո վերջիններս Ա. Գրիգորյանի կազմած կեղծ հրամաններով 2019թ. ընթացքում ձևակերպվել են համապատասխան հաստիքների` 300,000-ական ՀՀ դրամ աշխատավարձով: Հիշյալ անձինք, սակայն, փաստացի չեն հաճախել աշխատանքի և չեն կատարել հաստիքից բխող պարտականությունները: Ավելին` 2019-2020թթ. ընթացքում, չնայած աշխատանքի չհաճախելու հանգամանքին, նրանք տնօրենի հրամաններով խրախուսվել են հիմնարկի մյուս աշխատակիցների համեմատ առնվազն կրկնակի բարձր դրամական պարգևատրումներով:
Արդյունքում` վերը նշված անձանց անվամբ 2019 թ. նոյեմբերից 2021 թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում հաշվարկվել և համայնքային բյուջեից ելքագրվել է ընդհանուր 17,603,137 ՀՀ դրամ: Այդ կերպ հիմնարկի տնօրենը նշված անձանց և Կ. Թորոսյանի օժանդակությամբ վատնման եղանակով և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով հափշտակել է Երևան համայնքին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Բացի այդ, Ա. Գրիգորյանը, անտեսելով օրենսդրական պահանջներն ու արգելքները, կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք, վերապահված լինելով Երևան քաղաքի ավագանու իրավասությանը, ակնհայտորեն նրա լիազորությունների շրջանակից դուրս են եղել: Մասնավորապես, Ա. Գրիգորյանը 2020թ. հոկտեմբերին հիմնարկի ավտոպարկի պատասխանատուին հանձնարարել է շուրջ 110 տրանսպորտային միջոցների փոխարինված, սակայն օգտագործման համար դեռևս պիտանի անվադողերը՝ յուրաքանչյուրը միջինը 10,000 ՀՀ դրամով վաճառելու նպատակով փնտրել գնորդներ: Նշված աշխատակիցը տնօրենի հանձնարարությունը կատարելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել անվադողերի վաճառքով զբաղվող մի շարք անձանց հետ և 2020 թ. հոկտեմբերից 2021 թ. սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում վերջիններիս վաճառել 100-ից ավելի անվադողեր, որոնց դիմաց ստացված ավելի քան 1,000,000 ՀՀ դրամը հիշյալ ժամանակահատվածում մաս-մաս փոխանցել է Ա. Գրիգորյանին:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար 09.02.2022 թ.-ին Արմեն Գրիգորյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Կարեն Թորոսյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նույն օրը ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից կայացված որոշման հիման վրա Ա. Գրիգորյանն ու Կ. Թորոսյանը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 130-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ձերբակալվել են:

По совокупности достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что директор общинного учреждения мэрии Еревана «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана» Григорян Армен при содействии своего заместителя, путем растраты и совершения служебного подлога похитил в особо крупных размерах - более 17 млн. драмов РА, а также вследствие превышения должностных полномочий причинил общине Ереван ущерб в размере более 1 млн. драмов РА.
В частности, предварительным следствием было установлено, что директор вышеупомянутого учреждения Армен Григорян, придя к предварительному соглашению со своим заместителем Кареном Торосяном, дал последнему указание набирать доверенных лиц и достичь с ними определенной договоренности о приеме на работу в общинное учреждение за денежную компенсацию, но фактически не посещать работу. Карен Торосян поручил ряду своих близких и родственников представить заявления о приеме на работу в учреждение, после чего по составленным А. Григоряном ложным приказам в течение 2019 года были оформлены на соответствующие должности с зарплатой в 300 000 драмов РА. Более того, в течение 2019-2020 гг., несмотря на то, что они не посещали работу, приказами директора они были поощрены как минимум вдвое высокими денежными премиями по сравнению с другими сотрудниками учреждения.
В результате на имя вышеуказанных лиц в промежутке времени с ноября 2019 года по январь 2021 года из общинного бюджета было рассчитано и изъято в общей сложности 17 603 137 драмов РА. Таким образом, директор учреждения при содействии указанных лиц и К. Торосяна путем растраты и служебного подлога присвоил принадлежащее общине Ереван имущество в особо крупных размерах.
Кроме того, А. Григорян, игнорируя законодательные требования и запреты, совершил такие действия, которые, будучи отнесены к компетенции Совета старейшин Еревана, явно выходили за рамки его полномочий. В частности, А. Григорян в октябре 2020 года поручил ответственному за автопарк учреждения искать покупателей для продажи замененных, но все еще пригодных для использования шин около 110 транспортных средств, каждая из которых в среднем стоит 10 000 драмов РА. С целью выполнения поручения директора указанный сотрудник достиг договоренности с рядом лиц, занимающихся продажей шин, и в промежутке времени с октября 2020 года по сентябрь 2021 года продал им более 100 шин, за которые полученные более 1,000,000 драмов РА в указанный период по частям перечислил А. Григоряну.
В 2022 году Григорян Армен привлечен в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 179, части 1 статьи 309 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, Карен Торосян - по пункту 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса РА.
В тот же день на основании постановления, вынесенного следователем Антикоррупционного комитета РА, А. Григорян и К. Торосян были задержаны в порядке, установленном статьей 130 Уголовно - процессуального го кодекса РА.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА.