ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող բազմադրվագ քրեական գործի շրջանակներում բացահայտվել են ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության պաշտոնատար անձի կողմից բազմաթիվ քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերով` ավելի քան 1 մլն ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու դեպքեր: Հիշյալ քաղաքացիները կաշառքի դիմաց հանձնել են ձևական բնույթ կրող գործնական քննություններ և ստացել վարորդական վկայականներ:
Մասնավորապես, քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Սպիտակ քաղաքի բնակիչ Վաչագան Շիրոյանը սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց ավտոմեքենա վարելու գործնական հմտությունները փաստացի ստուգելու, կաշառքի դիմաց ձևական բնույթ կրող գործնական քննություններ ընդունելու և քաղաքացիներին վարորդական վկայականներ տրամադրելու հարցում օժանդակելու համար պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՀՀ ՃՈ Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի տեսուչ Ադամ Սարուխանյանի հետ: Պայմանավորվածության համաձայն` 2020 թվականի օգոստոսից 2021 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում Վ. Շիրոյանը շուրջ չորս տասնյակ անձանցից ստացել է ընդհանուր 3.010.000 ՀՀ դրամ, որի մի մասը՝ 1.400.000 ՀՀ դրամը, որպես կաշառք տվել է Ադամ Սարուխանյանին:
Վ. Շիրոյանի օժանդակությամբ ստացած կաշառքի դիմաց ՃՈ տեսուչը հիշյալ քաղաքացիներից ընդունել է ձևական բնույթ կրող գործնական քննություններ, և նրանք առանց գործնական վարման հմտությունների պատշաճ ստուգման ստացել են վարորդական վկայականներ:
Միաժամանակ Ադամ Սարուխանյանը, չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, ստացած կաշառքի դիմաց կազմել է կեղծ արձանագրություններ կաշառք տված անձանցից քննությունները պատշաճ հանձնելու վերաբերյալ, ինչի արդյունքում նշված անձինք սահմանված կարգի խախտմամբ ստացել են վարորդական վկայականներ:
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար Ադամ Սարուխանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 308-րդ հոդվածի 1-ին և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:
Վաչագան Շիրոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 34-38-311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Եվս 37 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել կաշառք տալու, կաշառքի միջնորդություն կատարելու, կաշառք տալու փորձի և պաշտոնական փաստաթուղթ` վարորդական վկայական ապօրինի ձեռք բերելու համար:
Ադամ Սարուխանյանի, Վաչագան Շիրոյանի և մի շարք այլ անձանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В рамках расследуемого Антикоррупционным комитетом РА многогранного уголовного дела раскрыты случаи получения должностным лицом службы «дорожная полиция» взятки в особо крупных размерах от многочисленных граждан - более 1 млн. драмов РА. Указанные граждане в обмен на взятку сдали формальные практические экзамены и получили водительские права.
В частности, достаточными доказательствами, приобретенными по уголовному делу, было обосновано, что житель города Спитак - Вачаган Широян, с нарушением установленного порядка, без фактической проверки практических навыков вождения автомобиля, для принятия формальных практических экзаменов в обмен на взятку и содействия в вопросе предоставления гражданам водительских удостоверений, договорился с инспектором Учетно-экзаменационного отдела Еревана ДП РА Саруханяном Адамом. Согласно договоренности, в промежутке времени с августа 2020 года по май 2021 года В. Широян получил в общей сложности 3 010 000 драмов РА от около четырех десятков лиц, часть из которых - 1 400 000 драмов - дал Саруханяну Адаму в качестве взятки.
В обмен на взятку, полученную при содействии В. Широяна, инспектор ДП принял у упомянутых граждан практические экзамены формального характера, и они без надлежащей проверки навыков делового вождения получили водительские удостоверения.
Одновременно, Саруханян Адам, злоупотребляя должностными полномочиями, в обмен на полученную взятку составил ложные протоколы о надлежащей сдаче экзаменов от лиц, давших взятку, в результате чего указанные лица с нарушением установленного порядка получили водительские удостоверения.
За получение взятки в особо крупных размерах, злоупотребление должностными полномочиями и совершение служебного подлога Саруханяну Адаму предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311, части 1 статьи 308 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА.
Широяну Вачагану предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 38-311 и части 2 статьи 34-38-311 Уголовного кодекса РА.
В отношении 37 лиц возбуждено уголовное преследование за дачу взятки, ходатайство о взятке, покушение на дачу взятки и незаконное получение официального документа-водительских прав:
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении Саруханяна Адама, Широяна Вачагана и ряда других лиц завершено.
Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.